Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Lois Duncan – Šibeniční vrch

18.02.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lois Duncan – Šibeniční vrchLois Duncan je autorkou více než padesáti knih včetně poezie, literatury pro děti a románů pro dospělé. Největší věhlas jí však přinesly napínavé romány určené pro dospívající mládež, které získaly v šestnácti státech USA a dalších zemích cenu „Mladého čtenáře“, přičemž samotná autorka obdržela od různých amerických knihovnických společností hned několik významných uznání.

Čarodějnice ze Salemu
Sarah Zoltanneová do Pine Crestu nikdy nechtěla. Ale co zmůže proti vůli své matky Rosemary, která se zamilovala do ženatého muže a rozhodla se i s dcerou za ním přestěhovat? Sarah je sedmnáctiletá studentka střední školy a už ji čeká jen poslední ročník, bohužel o kamarády ve Ventuře přišla a v konzervativním Pine Crestu ji spolužáci moc dobře nepřijali. Nakonec se ale přeci jen naskytne příležitost, aby si pár kamarádů našla. Velmi pohledný Erik Garett ji požádá, aby se zúčastnila Halloweenské párty a přestrojila se za věštkyni. Kdyby jen Sarah tušila, jak se jí za ten jeden večer změní život a mohla si dopředu předpovědět hrůzy, které ji čekají.
 
&Sibeniční vrch je kniha, kde napětí stoupá pomalu a přibývá úměrně s počtem přečtených stran, kdy na konci knihy je pro čtenáře připravené opravdové vyvrcholení příběhu. Zpočátku jde spíš o seznámení se situací Sarah, kdy se řeší hlavně vtah matky s despotickým přítelem Tedem. Sarah jejich vztah nechce akceptovat. Navíc tím získala nevlastní sourozence, devítiletého Briana a jen o pár let mladší Kyru se kterou se nesnášejí.
 
„Chtěl jsem, abys na vlastní oči viděla, co se může stát, když konzervativní městečko ovládne fanatismus.“ „Souvisí s tím nějak ta mrtvá vrána?“ „Nechci, abys to podcenila.“ „Snad si nemyslíš, že se nám někdo chystá podpálit dům?“ „Nikdy nevíš, co se může stát,“ prohlásil Charlie moudře. „Pine Crest má v sobě něco strašidelného. Jako by pod povrchem cosi probublávalo a mohlo kdykoli vyvřít.“            -Str. 162 –
 
Postava Sarah se chová někdy až moc rozumně - je přemýšlivá, snaží se být nekonfliktní a místo aby se hádala, raději z místnosti odejde. Ostatní postavy jsou také dobře propracované a většina má dáno už od prvních stránek, zda je dobrá nebo špatná, zvratů zde moc nečekejte. Rozhodně jsem se zarazila nad chováním Rosemary, kdy se tvářila jako milující matka, ale přitom se za dceru nepostavila a nechala ji šikanovat jak od spolužáků, tak napomínat od svého přítele Teda.
 
V knize čtenáře provází úryvky z procesů s čarodějnicemi ze Salemu, které hodnotím velmi pozitivně. Příběh je díky tomu děsivější a napínavější. Úryvky naznačují čtenáři směr děje a díky tomu se zvyšuje zvědavost nad tím, jak to se Sarah dopadne. Téma karmy a křesťanské společnosti, která má až fanatické sklony, bohužel nepůsobí příliš reálně, ale to příběhu rozhodně neubírá ani na zajímavosti ani na čtivosti.
 
&Sibeniční vrch doporučuji spíš mladším čtenářům, kterým je kniha určená. Ovšem ani starší čtenáři se u této knihy nudit nebudou, jen před začátkem čtení nesmí mít příliš velké očekávání. Mě osobně hodně zaujala představa reinkarnace a karmy, je to téma, nad kterým každý z nás přemýšlí. Každého zajímá, co s námi bude a jaké měl případně minulé životy. Tak proč by někdo nemohl být v minulém životě třeba čarodějnicí ze Salemu?

Lois Duncan - &Sibeniční vrch
Baronet, 2014
279 Kč, 216 s.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0504 s