Meditovat a tvořitTichá domácnostRomeo a Julie věku pokročiléhoPromiskuita Svátky vánočníHelena Zeťová nám bohužel odešla
PIANISTA - TV TIP - Hudebník, který přežil holocaustCo mě v lednu zaujalo na NetflixuKnižní ledenKVÍZ: Kolik toho víte o graffiti a street artu?Obchod, nad kterým se dnes uculují žáčci ve školePo krvavých stopách berlínské zdi Odhalení nových snímků – Barrandov studioPo stopách židovské obce v Plzni IV: Když se život stane vězenímRóisín Murphy přijede na festival v BrněŘetěz ze zlata5 významných kulatých výročí české kultury3 nejvyšší stavby České republiky
Pomáhám kvůli problémům ostatních nebo více kvůli tomu abych se sám cítil dobře? Tyto otázky zodpovídá dokumentární film s názvem Dobré úmysly, který uvede nezisková organizace Brontosauři v Himálajích 1. 3. od 20:30 v pražském kině Světozor. V rámci filmu se vydává skupina dobrovolníků do Malého Tibetu vyučovat tamní děti. Dokument zachytává jejich očekávání před cestou, zážitky z výuky tamních dětí a pobytu v tibetské komunitě, únavu a radost z výsledků jejich práce. V průběhu pobytu dobrovolníci vedou úvahy nad tím co je to mezilidská pomoc a komu a jak jsou v průběhu pobytu prospěšní. Nakonec svým názorem na vzájemnou pomoc přispěje sám 14. Dalajláma.
"Ty vole, mě snad prasknou plíce" komentuje v první dny pobytu v nadmořské výšce 3500 metrů nad mořem herečka Světlana Nálepková. "Myslím, že v srdci každého člověka je přirozený instinkt pomáhat " říkal architekt Martin Knap, ale dobrovolnice Zuzana Harmanová dodává "že si myslí, dobrovolnictví v životopise prostě vypadá dobře, a proto to lidi dělají". "Cítím jako svou povinnost usilovat o přežití odkazu Václava Havla. Jsem rád, že mi v tom pomáháte svou nezištnou pomocí dětem z Malého Tibetu" sdělil Jeho Svatost 14. Dalajláma všem dobrovolníkům v rámci osobní audience. "Jsem rád, že díky vzájemné pomoci si udržujeme naše přátelské vazby, které začali v moment, kdy mě poprvé pozval do České republiky Václav Havel" Dalajláma následně dodal.
S dokumentem se Brontosauři v Himálajích po pražské premiéře vypraví i do krajů a 3. 3. 2016 bude jeho další vysílání v ostravském kině Kino Cineport od 19:00 a 6. 3. 2016 v brněnském kině Scala od 21:00. Organizace Brontosauři v Himálajích podporují v rozvoji školu ve vesnici Mulbekh (Malý Tibet, sev. Indie) a je jedinou českou organizací, jejíž rozvojový projekt spolufinancuje 14. Dalajláma. Za Dalajlámovu podporu předal v listopadu 2011 Václav Havel Dalajlámovi poděkování.
Od roku 2008 pomáhalo v Malém Tibetu díky Brontosaurům v Himalájích přibližně 220 Čechů. Z mediálně známých osob absolvovali cestu Světlana Nálepková nebo David Kraus. Společně s rodinou vyrazili manželé Ivana Jirešová a Viktor Dyk s osmiletou dcerou Sofií nebo manželé Martin Bursík a Kateřina Jacques s tříletou dcerou Noemi.
&Skola Spring Dales Public School byla založena 1992 obyvateli vesnice Mulbekhu, kteří chtěli zajistit vlastním dětem kvalitní vzdělání v blízkosti jejich domova. V roce 2008 nastoupil do školy ředitel Tsewang Norboo s vizí vdechnout škole nový život. Vytvořil obsáhlý rozvojový plán pro období 2011-2021, který zlepší kvalitu vzdělávání a navýší kapacitu školy na 350 dětí.
Ředitel Norboo chce, aby ! děti byly vyučovány moderními vyučovacími metodami podle učení! 14. Dalajlámy, aby nové školní budovy byly postaveny tradičními stavebními technikami, aby nový školní kampus byl energeticky závislý pouze na sluneční energii a aby škola byla vzdělávací centrem pro všechny obyvatele vesnice Mulbekh. Doposud se na rozvoj školy podařilo získat přibližně 9 milionu Kč. K rozvoji školy organizace Brontosauři v Himálajích poskytuje finanční prostředky, zajišťuje asistenci odborníků při plánování a realizaci rozvoje a pomoc od dobrovolníků.
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.