Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 13.6.2024, svátek má Antonín 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola: brilantní text, neotřelý humor

01.03.2016   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola: brilantní text, neotřelý humorNakolik vás váš zaměstnavatel vlastní? Kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět? Nanejvýš aktuální otázky s nadsázkou a humorem rozebírá hra britského dramatika Mika Bartletta Smluvní vztahy, kterou uvádí Divadlo Viola v rámci svého cyklu Rozhlasová hra na jevišti. V hlavních rolích mladé zaměstnankyně Emmy a její bezejmenné nadřízené manažerky excelují Jana Stryková a Dana Černá. Nejbližší repríza je na programu Violy 8. března.

Jsou války, které se vedou na bitevních polích. A jsou války, které se vedou za kancelářským stolem, u kávy a s věčným úsměvem na tváři. Po obou zůstávají mrtví a ranění. Do situace plné černého humoru se, podobně jako Emma ve Smluvních vztazích, může dostat kdokoliv. Mike Bartlett dokázal trefně vystihnout metody současných personalistů, kteří vědomě překračují soukromou sféru zaměstnanců a porušují jejich základní lidská práva. Každý kdo někdy absolvoval výběrové řízení nebo schůzku s personalistou Bartlettově hře jistě porozumí a bude se u ní dobře bavit.
Mike Bartlett patří mezi úspěšné a uznávané dramatiky, na svém autorském kontě má více než desítku her. Komedii Smluvní vztahy (Love Contract) napsal pro BBC v roce 2007 a po velkém ohlasu ji o rok později zadaptoval pro jeviště. V roce 2013 hru v režii Lídy Engelové odvysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.
„Viola je pro mne ostrovem nekomerčních textů, možnost potkat se se zajímavými kolegy, ale hlavně publikem, které umí ocenit i náročnější dramaturgii. Hra Smluvní vztahy je černou komedií, která pro mne splňuje všechna tato kritéria,“ konstatovala Jana Stryková a Dana Černá dodala: „Po prvním přečtení mi ta hra přišla hodně nadsazená, skoro až vyšinutá. A je dobré si uvědomit, kolik lidí vlastně musí existovat v podobně vyšinutých "smluvních vztazích". Díky Lídě Engelové za tuto krásnou roli, která je mým naprostým protikladem. S o to větší chutí ji hraju, ale rozhodně bych ji nechtěla žít.“ 
Divadlo Viola
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 53. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk &Stěpánek, Eduard Kohout, Karel Högr, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.
Ředitelkou Divadla Viola je přes 20 let Miluše Viklická. Podle jejích slov je záměrem a charakteristickým rysem Violy pěstování umělecky náročných pořadů a představení. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou nejen příjemné posezení u divadelního baru, ale také každý měsíc novou výstavu.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s