Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OBŘAD – TV tip - Ve Vatikánu učí, jak vymítat ďábla

07.01.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OBŘAD – TV tip - Ve Vatikánu učí, jak vymítat ďábla

Pod názvem Obřad opakuje televize Nova Cinema americký horor s Anthony Hopkinsem v hlavní roli. Hopkinse zná český divák v mnoha polohách - jako krále Claudia, malíře Picassa, ale především jako nezapomenutelného kanibala Hannibala. nyní ho můžete poznat jako vatikánského kněze specializovaného na exorcismus - vymítání ďábla.
Posedlost ďáblem je vděčným a oblíbeným tématem hororů stejně tak jako samotný ďábel a další zlí duchové prahnoucí po lidských životech. Platilo to ve středověku a platí to i dnes s tím rozdílem, že v dnešním racionální době jakoby člověk ztrácel ochranu. Pokud není člověk věřící, prý je nechráněn před zlem... Excorismus pak má pomoci zlo z duše člověka vyhnat. Je to drastický obřad jak určitě znáte z některých filmů na toto téma počínaje legendárním VYMÍTAČEM ĎáBLA Wiliama Friedkina z roku 1973 či The Omen (PŘICHÁZÍ SATAN) Richarda Donnera (1976) a mnoha jeho pokračováními. Vymítání ďábla se stalo pro Hollywood komerčním tahákem. Ale boj s ďáblem není jen děsivým prožitkem pro diváky chtivé senzace. Dokládají to třeba slova papeže Jana Pavla II.:
 
 „Boj s ďáblem, což je hlavní úkol svatého archanděla Michaela,
probíhá i dnes, neboť ďábel na světě žije a působí dál.“

Proto v samotném Vatikánu probíhají kurzy na toto téma. Americký novinář Matto Baglia, žijící v Římě, na papežské univerzitě Regina Apostolorum absolvoval kurz „Exorcismus a modlitba uzdravení,“ o čemž napsal knihu nazvanou v češtině RITUÁL. Pro film OBŘAD se stala inspirací a jeho režisér Michael Häfström otevřeně připustil, že scénář vyšel ze skutečného případu.
 Film Obřad se před pěti lety stal v Americe velkým hitem a neortodoxní Hopkinsův kněz, jezuita a vymítač Lukas znovu prudce zvýšil popularitu již tak slavného herce. Jeho žákem je v kněžském semináři mladík Michael Kovak (Colin O´Donoghue), který sem utekl před hrozbou „rodinného“ povolání funebráků. Studia nebere příliš vážně, na ďábla příliš nevěří, ani s vírou to není nijak slavné. Seminář navštěvuje jen proto, aby získal vysokoškolský diplom.

Otec Lukas ale už nějaký ten boj s pekelníky bojoval a nyní přizve mladého seminaristu k případu šestnáctileté dívky, která otěhotněla po znásilnění vlastním otcem. Michael je posléze přinucen k akci a pozvolna poznává, že mýtické síly ďábla, satana a jiných nadpřirozených vlivů setrvávají až dodnes, byť se rozum vzpírá tomu uvěřit.

Pochybnosti nad vírou, podobné jaké má zpočátku Michael,  má určitě mnoho dnešních mladých lidí. Film vás nenutí a nebude nutit věřit v existenci ďábla a jiných pekelných monster, ba dokonce ani věřit v Boha. Film vám však umožní o tom trochu přemýšlet. A také je nutno uvést, že Sir Anthony Hopkins se po natočení filmu se stal věřícím, stejně tak jako se silně věřícími stávají kosmonauté, kteří přiletí z vesmíru či astronomové včetně českého Jiřího Grygara. Je to náhoda?

OBŘAD je dílem švédského režiséra Mikaela Hafströma(*1960), který se už v Hollywoodu zabydlel, proslulého to specialisty na horory a děsící historky. Zde je prý ještě velice střídmý, i když ne zase tak střídmý jako Roman Polanski v ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO. Film měl i na horor velkolepý rozpočet 40 milionů dolarů a v USA se dlouho držel na předních příčkách popularity. Vedle příběhu má i neskrývané výtvarné ambice a invenční práci s kamerou - přesto jeho přijetí není jednoznačné.

Cynický otec Lukas, který vyučuje ve Vatikánu excorcismus, resp. jeho představitel Anthony Hopkins se neubrání typicky "hanibalovským" zlověstným úšklebkům (vzpomeňte na jeho nejslavnější roli kanibala Hanibala ve filmu MLČENÍ JEHŇÁTEK) a přesvědčivě lavíruje mezi stoickým klidem a cholerickými výpady posedlého kacíře. Je na něm ale vidět, že si vychutnává doslova každý záběr. Jeho partnerem v roli mladého málo věřícího kněze je začínající herec původem z Irska Colin O'Donoghue.
Režisér Mikael Hafström k tématu svého filmu říká: „Obřad vymítání ďábla zajímá všechny lidi po celém světě. Je tomu tak z velké části z náboženských důvodů, ale svůj základ má tento zájem i v populárním umění, kde snímek 'Vymítač ďábla' ze 70. let je nejslavnější film o tomto fenoménu. To téma přitahuje lidi po celém světě, přestože - nebo možná právě proto - jej nelze dost dobře vysvětlit nebo úplně pochopit. Čím více se jím zabýváte, tím více zjišťujete, že v téhle oblasti neexistují žádné jednoduché odpovědi."

Irský herec pak dodává, že „film nastoluje obecné otázky na téma, jak přistupujeme k nevysvětlitelným věcem. „Na jedné straně máte argument psychologů, že posedlost je příčina nebo následek psychické choroby, na straně druhé pak víru v démony a posedlost. Tyto diskuse se vedou tisíce let. Film líčí některé velmi znepokojující reálné scénáře, a skutečnost, že je inspirován skutečnými událostmi, Vás přiměje uvěřit, že na tom všem možná něco je."

Autor inspirativní knihy Matt Baglio říká: „Do exorcizmu samotného je zasvěcen jen málokdo. Chtěl jsem vymítání ďábla pochopit nejen já sám, ale také to tajemství poodhalit jiným. Setkal jsem se s americkým knězem, otcem Gary Thomasem, který se zúčastnil apoštolského semináře v Římě, aby se stal exorcistou, a jeho zkušenosti byly základním zdrojem informací pro postavu mladého kněze, Michaela Kovaka."
Film se téměř celý odehrává ve Vatikánu, jehož vnější reálie skutečně uvidíte, avšak většina ostatních exteriérů (jak ves, kde bydlí otec Lucas, tak deštivé ulice) a všechny vnitřky církevních budov byly pořízeny v Maďarsku, kde se přece jen natáčí za levnější peníz.
Foto: csfd.cd, magazin.realifilm.cz, fanmovie.cz 
**************************************
OBŘAD (The Rite)
USA 2011, režie Mikael H?fström,
uvádí  Nova Cinema v úterý 11. ledna od 21,45 hodin 
a opakuje v nočních hodinách ve středu 12.1. a v pátek 14.1.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0629 s