Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Osamělost prvočísel – TV tip - Dvě lidská prvočísla a jejich pokus o sblížení

11.03.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Osamělost prvočísel – TV tip - Dvě lidská prvočísla a jejich pokus o sblížení

Prvočísla, jak si možná pamatujete z matematiky, jsou čísla beze zbytku dělitelná jen jedničkou nebo sebou samými. I mezi těmi sousedními (třeba jako 11 a 13) vždy stojí nejméně jedno sudé číslo a tak se nikdy nemohou přiblížit na dotek. 

Tuhle matematickou premisu si vzal do základu svého románu italský fyzik Paolo Giordano a román i film nesou název OSAMĚLOST PRVOČÍSEL. Román se stal světovým bestsellerem. V zemi svého původu v Itálii byla autorova prvotina dokonce srovnávána s prvním románem Alberta Moravii (LHOSTEJNÍ, 1929).

Hrdinové knihy a filmu jsou taková lidská "prvočísla". Životní prvočísla. Jejich život charakterizuje jedna věta z románu: "Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života."

Stejně jako dvě prvočísla  žijí vedle sebe dva životní outsideři - zranitelná Alice (Alba Rohrwacherová) a její neméně introvertní kamarád Mattio (Luca Marinelli). Jako prvočíselná dvojčata, určená žít osamělý život, jsou Mattio s Alicí "osamělí a ztracení, vzájemně si blízcí, ale ne dost, aby se skutečně dotkli jeden druhého."
Tak charakterizuje své hrdiny autor knihy, jejíž překlad před sedmi léty (nakl. Odeon) figuroval na předních příčkách prodejnosti knih v ČR. Život obou "prvočísel" ovlivnily v dětství dvě tragické události, které v každém z nich zanechaly trvalé stopy. Alice se snaží vzepřít despotickému otci a nebaví ji stát se závodnicí na lyžích - maličkost pak rozhodne o tom, že si následky ponese celý život. Mattio se zase stydí za svoji mentálně zaostalou sestru a nechce ji vzít na večírek ke kamarádovi - a má na celoživotní problém zaděláno. Jak oba mladí dospívají tak se zdá, že se jejich osudy nezvratně vzájemně proplétají...

Román zabírá osudy hrdinů po dobu 25 let a je rozdělen chronologicky do kapitol. Podle jedné z recenzí se režisér filmu postupného zřetězení příběhů vzdal a používá flasbecky - skoky v čase, což může ztížit divákovi pochopení - prolínají se útržky z dětství, dospívání i současnosti a je prý náročné si konečný útvar sestavit pokud neznáte knihu. Divák zvyklý na moderní způsob vyprávění by však neměl mít problém - režisér užil moderní formu vyprávění, používá fragmenty, elipsy a flashbacky a klade silný důraz na zvukovou i obrazovou expresivitu.
Většinou máme ve filmech hrdiny bez bázně a hany, nebo hrdiny, s nimiž můžeme soucítit, prožít jejich případné problémy. Osudy Alice a Mattia - říká kritika - jdou však jaksi mimo nás, míjí nás, opravdu jako dvě prvočísla.

Film drží herecké výkony zatím málo známé ALBA ROHRWACHEROVÉ - nar. 27.2.1979 ve Florencii a debutujícího LUCA MARINELLIHO.

Z dalších hereckých tváří je nejznámější ISABELLA ROSSELLINIOVÁ - letos v červnu jí bude 64 let (18.6.1952). Zde vytváří menší roli matky Mattia.
Isabella je jedním ze tří dětí italského režiséra a tvůrce neorealizmu Roberta Rosselliniho a švédské herečky Ingrid Bergmanové. Má bratra Roberta, který se živí jako finanční poradce a nyní i jako filmový producent a sestru (dvojče) Isottu, která je profesorkou literatury v rodné Itálii. Začínala jako novinářka, pak slavná modelka, poté sňatek se světozámým režisérem Martinem Scorcesem /Scorsisim/. Svazek jim vydržel tři roky do r.1982, pár měsíců po rozvodu si vzala německého modela Jona Wiedemanna, s kterým vydržela do roku 1986. V roce 1982 uzavřela exkluzívní smlouvu s francouzskou kosmetickou firmou Lancôme (LANKOM a posléze si založila i vlastní kosmetickou firmu. Po několika rolích ve filmu z ní mezinárodní hvězdu učinila úloha záhadné barové zpěvačky Dorothy v postmodernistickém thrilleru MODRÝ SAMET. S jeho režisérem Davidem Lynchem si při natáčení padli do oka a po několik let byli partneři.
V létě 1994 pobývala v České republice při příležitosti natáčení životopisného snímku o Ludviku van Beethovenovi NEHYNOUCÍ LÁSKA (r. B. Rose), v němž ztělesnila uherskou hraběnku Annu Marii Erdödyovou, jednu z milenek geniálního skladatele, kterého ztvárnil Gary Oldman. Ten se po natáčení stal přítelem Isabelle a vystřídal Davida Lynche. V roce 2003 navázala spolupráci s výlučným kanadským režisérem Guyem Maddinem, v jehož filmu NEJSMUTNĚJ&SÍ HUDBA SVĚTA ztělesnila beznohou majitelku pivovaru, sponzorující titulní soutěž. Z posledních jejích filmů připomeneme jen role matek ve filmech MILENCI či JAKO CHMÝŘÍ PAPELI&SEK.
Jako režisérka pro Sundance Channel vytvořila seriál ZELENÉ PORNO, v němž ve zhruba minutových epizodách ztělesnila různé zástupce říše hmyzu a předváděla jejich milostné hrátky.

Režisér SAVERIO COSTANZO - 36 let - nar. v Římě studoval ve Spojených státech a tam také pracoval jako kameraman. Toto je jeho čtvrtý film. Před dvěma lety do jeho filmografie přibyl dramatický thriller HLADOVÁ SRDCE.
Film OSAMĚLOST PRVOČÍSEL kromě výlučných a v podstatě ze společnosti vydělených hrdinů - outsiderů života má i další osoby nepřizpůsobivé. Alicin otec se zbavuje mučivé viny za neštěstí dítěte, Alicin šéf má traumu z nenaplněného otcovství, Mattiova matka nedokáže dítěti odpustit a milovat ho. Mattiův spolužák Denis má nenaplněné homosexuální ambice, a Soledad, somálská hospodyně je nucena žít v pro ni nezmámé zemi.

OSAMĚLOST PRVOČÍSEL je film o celoživotním přátelství, o osamělosti, o scházení se a rozcházení dvou lidí, kteří nemohou být spolu, ale pořád jeden o druhém ví, i když se schází každý den nebo jednou za sedm let. Tohle je film o pravém přátelství a souznění jedinců, kteří se nemohou vyrovnat se sebou samými. Režisérovi se podařilo intenzivně přiblížit okamžiky úzkosti, strachu, ale i ojedinělé intimity.
***************************************
OSAMĚLOST PRVOČÍSEL
(La solitudine dei numeri primi)
Itálie, SRN, Francie 2010, režie Saverio Costanzo
uvádí ČTart v úterý 15. března od 21,10 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1452 s