Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ke komu přiletí Zlatý ledňáček? Plzeň očekává české i slovenské filmaře

18.03.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ke komu přiletí Zlatý ledňáček? Plzeň očekává české i slovenské filmařeTradiční soutěžní přehlídka české a slovenské tvorby filmové a televizní tvorby FINÁLE se v Plzni uskuteční již po devětadvacáté  - a to ve dnech 15. – 21. dubna 2016. S novým vedením v podobě společnosti Servis Plzeň, s.r.o. přichází mladý a moderní pohled, kterým by pořadatelé rádi překvapili a získali především mladé diváky. Proto je připraveno nové logo, jehož autorem je grafické studio Carton Clan a dochází k řadě změn jak personálních tak organizačních. 

To hlavní zůstává – soutěž nejlepších celovečerních hraných nebo animovaných filmů, soutěž dokumentů a pak také soutěž o nejlepší televizní projekt. Novému organizačnímu týmu festivalu bude velet půvabná ředitelka Eva Veruňková Košařová, která vysvětluje: „. „Chceme navázat na to nejlepší, co festival Finále Plzeň dosud nabízel, ale zároveň bychom rádi odstartovali novou éru této akce. Prakticky to znamená, že v programu bude ponechána soutěžní sekce, avšak celková koncepce programu je zpřehledněna, velký důraz je kladen na zvýšení prestiže, v rámci čehož by tato akce měla získat patřičnou váhu mezi filmovými profesionály i laickou veřejností a přilákat mladé návštěvníky.“

Poprvé se bude festival konat od pátku do čtvrtka, aby projekční dny pokryly i víkendové dny a přišli tak i diváci, kteří v ostatních dnech pracují. Vyvrcholením festivalu bude udílení cen Zlatý ledňáček. O jejich přidělení rozhoduje mezinárodní porota. Posel jara – ledňáček – má letos výrazně změněnou podobu. Dejme opět slovo ředitelce festivalu Evě Veruňkové Košařové:  „Chtěli jsme našemu ledňáčkovi najít nový příběh, který bude současnou dramaturgii a směřování festivalu více vystihovat. Zvířecí ledňáček je přirovnáván k létajícímu drahokamu, který loví v křišťálově čistých vodách. I my symbolicky chceme, lovit v ,nejlepších vodách filmové produkce´, což představují soutěžní snímky, ze kterých vybírá nezávislá mezinárodní porota.“
 
Na fotografii odleva programový ředitel Peter Badač, ředitelka Eva Veruňková Košařová a dramaturg archivní sekce Jaroslav Sedláček
 
V čele soutěže celovečerních filmů zasedne nejočekávanější host festivalu – scénárista a producent Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi či filmu Doba ledová. O Zlatého ledňáčka v hlavní kategorii celovečerních hraných a animovaných filmů se utkají tyto snímky: David, Domácí péče, Eva Nová, Gangster Ka: Afričan, Kobry a užovky, Koza, Malý Pán, Nenasytná Tiffany, Padesátka, Rodinný film, Sedmero krkavců, Wilsonov a Ztraceni v Mnichově.
 
Vedle hlavní soutěže přinese FINÁLE i řadu dalších možností, jak uspokojit potřeby filmových fandů. Diváci budou moci zhlédnout mimo soutěž i další filmy, natočené od minulého ročníku včetně novinek, uvedených od ledna do dubna v sekci Na vlně 2016. Sekce Festivalový zoom nabídne filmy, které zvítězily na zahraničních filmových festivalech a národních přehlídkách. Promítání snímků s minoritní koprodukcí České republiky najdou návštěvníci v rámci programové sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích. Archivní sekce s názvem Krása na export nabídne archivní snímky s přesahem do zahraničí. Pro tento rok uvede nejslavnější zahraniční filmy s hereckými hvězdami, jako jsou Anny Ondráková, Lída Baarová, Jana Brejchová či Olga Schoberová.
 
 Součástí Finále Plzeň bude v letošním roce bohatý doprovodný program pro odborníky i filmové fanoušky. Sekce Industry days umožní filmovým odborníkům nahlédnout do zákulisí tvorby filmů a kinematografie jako takové prostřednictvím panelových diskuzí, workshopů či prezentací a poskytne také prostor pro navázání nových spoluprací. „Soutěž televizní tvorby i industry program nesmírně obohatily festival především po odborné stránce. V této oblasti vidíme velký potenciál, který je třeba rozvíjet,“ podotkla Eva Veruňková Košařová.
 
Laická veřejnost i filmoví odborníci mohou na festivalu dále zhlédnout talk show kritika Kamila Fily, v níž se bude věnovat aktuálním tématům rezonujícím v oblasti české kinematografie. Další součástí programu budou autorská čtení s hosty, jako jsou Marie Doležalová či Dominik Ladsman. Finále Plzeň myslí i na mladé návštěvníky a tak v rámci doprovodného programu uspořádá setkání youtuberů Cine tube, které poodhalí zákulisí současného fenoménu youtuberství. Jedním z hostů bude streamer FattyPillow, který patří mezi nejsledovanější youtubery v České republice, či zpěvák a tanečník Ben Cristovao. Festival Finále Plzeň se letos poprvé věnuje i charitě – spolupráci navázal se sdružením Elpida, která se snaží pomoci seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti.
 
Hlavním festivalovým sídlem bude tradičně Měšťanská beseda v Plzni s několika promítacími sály i filmovou kavárnou, k níž se přidá prostor DEPO 2015, kde se odehraje soutěž dokumentů, party, talkshow a pak hlavně doprovodný program včetně večerních koncertů. Pro diváky je připraveno několik různých akreditací a lákavá je i nová cena jedné vstupenky - 80 korun.
 
 
Oproti již proběhlým rozdělením Cen české filmové kritiky a udělení Zlatých lvů, kde šlo o jednorázové akce, má festival FINÁLE svoji neopakovatelnou přednost. Mají možnost se ho přímo zúčastnit všichni zájemci o český a slovenský film a televizní práce, ať již od nás či ze zahraničí. Navíc je určitě láká možnost sejít se s tvůrci a hereckými představiteli a pobesedovat s nimi. Tato setkání jsou rovněž inspirativní pro filmaře. S řadou filmů se už (nebo ještě ne) v kinech nesetkáte a proto rozhodně stojí za to, se do Plzně přijet podívat. Některé vstupenky jsou již v prodeji na portálu www.goout.cz. Kompletní předprodej bude spuštěn 1. dubna na portálu www.festivalfinale.cz, kde je možno získat další podrobnější informace.
Foto: festivalfinale.cz, wfdd.org
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s