Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dny evropského filmu na obzoru!

20.03.2016   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dny evropského filmu na obzoru!Dny evropského filmu každoročně divákům nabízí nejzajímavější snímky současné evropské kinematografie. Přehlídku, která zanedlouho vstoupí do svého 23. ročníku, zahájí finsko-estonský film &Sermíř (The Fencer) režiséra Klause Härö. Napínavý silný příběh na motivy skutečné události se vrací do Estonska 50. let a sleduje osud mladého šermíře, Endela Nelise, který prchá z Leningradu a hledá úkryt v malé estonské vísce jako učitel šermu. Komunistická tajná policie je mu však na stopě. Snímek &Sermíř se po 58 letech stal prvním finským filmem v nominacích na Zlaté Glóby.

Současně se dostal i do úzké nominace devíti snímků, bojujících o cenu Oscar. Film Mandarinky, který se do oscarových nominací dostal o rok dříve a diváci ho na DEFu viděli v roce 2014, je dalším důkazem toho, že je hodno estonskou kinematografii poslední doby bedlivě sledovat.  

Tradiční sekce K věci, připravovaná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, se tento rok zaměří na aktuální téma migrace, ovšem nezaměří se na samotný proces cesty, ale spíše na samotné důvody a motivaci k cestě za novým (a bezpečnějším) životem. Příkladem je dokumentární film Haunted. Nebude chybět ani sekce LUX Film Prize, představující tři finalisty filmové ceny Evropského parlamentu LUX. Českým divákům tak kromě vítězného snímku Mustang představí i sociální drama Lekce nebo Mediterranea, strhující drama dvou běženců,. Výběrová sekce letošního ročníku Svět patří nám zaměřuje netradičně svou pozornost na sociální dramata s tématem dospívání. Snímek Tady a potom, držitel několika výročních švédských cen Guldbagge určitě stojí za zmínku. Chybět nebude ani sekce Best Of s „výběrem z hroznů“ evropské kinematografie, doku-sekce €Docs, v jejímž rámci bude předpremiérově uveden snímek oscarového režiséra Luca Jacqueta Nebe a led o polárníkovi a vědci Claudovi Loriusovi, který popsal globální oteplování. Sekce MEDIA – Síla imaginace letos oslavuje filmovou sílu imaginace a představí distribuční snímky, podpořené právě tímto programem. V minulosti představený fokus na evropské thrillery a kriminální filmy měl velký úspěch, proto jsme se na něj rozhodli navázat. V letošním roce představíme z tohoto ranku další filmy v sekci EuroCrime, a to například španělskou variaci na Temný případ, úspěšný snímek Mokřina.

V programu DEF nebudou chybět ani čeští zástupci. Těmi se letos stávají dva výjimečné české filmy, které na sebe upoutaly velkou pozornost na minulém Berlinale. A sice minimalistické drama Já, Olga Hepnarová dvojice autorů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Snímek zachycuje osud poslední popravené ženy v Československu a okolnosti jejího případu. Dále snímek Petra Václava, Nikdy nejsme sami, který na Berlinale získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.

Doprovodný program festivalu nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku ve speciální sekci Film Flavour. Po loňském úspěchu přinesou i letos DEF a uznávaní pražští šéfkuchaři projekce, inspirované trendem Cinema Cuisine. V unikátních prostorách kina Royal opět vznikne pop up restaurace, jejíž menu bude reflektovat téma a prostředí filmu. Diváci se tak mohou těšit na lahodné tříchodové menu, víno a báječný film. Doprovodný program dále nabídne tradiční seminář pro kinaře a panel o vzdělávání filmových profesionálů. Novinkou letos budou studentské a seniorské projekce k výročí úmrtí Williama Shakespeara s lektorským úvodem Martina Hilského.
 
Podrobnější údaje k programu, přehled filmů jednotlivých sekcí a další informace k letošnímu 23. ročníku Dnů evropského filmu najdou diváci na stránkách: www.dnyevropskehofilmu.cz.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0586 s