Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZAPOMENUTÉ SVĚTLO – TV tip - žít pro druhé lidi

18.03.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZAPOMENUTÉ SVĚTLO – TV tip - žít pro druhé lidiNejvětší a nejsilnější charakterní role Boleslava Polívky. Film o tom, jak je důležité žít pro druhé lidi a jak je třeba se v životě postavit na správnou stranu i za cenu osobních potíží. Rovněž film o vášnivém vtahu k lásce i k životu, film plný nezapomenutelných emocí a přitom prostý, hluboce lidský a působivý. Balzám na duši, který musí zasáhnout každého citlivého diváka.


Po slibném debutu AMERIKA se mladý skromný režisér Vladimír Michálek nechal inspirovat románem básníka, spisovatele a katolického kněze Jakuba Demla (vydaným v roce 1934) a scénářem americké Češky Mileny Jelinek. Vznikl umělecky silný, lidsky působivý film ZAPOMENUTÉ SVĚTLO.

Film má netypického hrdinu. Je jím farář Holý v jedné polozapomenuté vísce (Roprachtice v Jizerských horách) v době totality. Představuje jednoho z mála, kdo nežijí pro sebe a pro svůj prospěch. Jako kněz i jako člověk (ač plný pochyb sám o sobě) se setkává a bojuje se zlem na dvou frontách – proti mocným režimu a proti ještě mocnější vládkyni – smrti. Ten první boj se zdá být předem ztracený, ale farář se nevzdává – jde o záchranu chátrajícího kostela, o nějž bojuje společně s hrabětem Kinským (hraje ho skutečný hrabě Antonín Kinský), na nějž církevní tajemník na národním výboru odmítl dát příspěvek, a také o uchování sochy patrona kostela sv. Jindřicha, o níž jeví mimořádný zájem německý překupník. Faráři je dáván za vzor kolega farář Kubišta (Jiří Lábus), kterému se ve farnosti daří. Ale za jakou cenu - to by musel Holý odhodit všechnu svoji čest a podlézat mocným.
Druhou linií příběhu faráře Holého je pomoc a útěcha umírající ženě Marjánce (Veronika Žilková), ženě, kterou kdysi miloval a navzdory celibátu stále miluje.  Vyhrála však v něm láska k Bohu a ten mu dává sílu utkat se i se smrtí, byť se ten souboj nedá vyhrát. Ulehčit poslední chvíle života těžce nemocné ženě, která se ztrácí před očima,  není pro faráře Holého křesťanskou povinností, ale hluboce lidská, niterná potřeba. Tato linie není možná tak výrazná jako boj s mocipány, ale  o to více je lidštější, humánnější, citovější a budete si ji pamatovat i dlouho po odeznění filmu.
Postavu kněze vytvořil vynikajícím a překvapivě přesvědčivým způsobem Boleslav Polívka a posměšky typu „šašek farářem“, které se vyskytly během natáčení filmu, zmrzly na rtech těch, kteří je vyslovovali. Bolek Polívka přesvědčil o tom, že dokáže zvládnout těžkou roli a vnést do ní civilně lidský projev. Porota festivalu v Karlových Varech nedokázala uvěřit tomu, že Polívka je především komik a musela jí být promítnuta Polévkova Manéž. Pak bylo její rozhodnutí udělit Polívkovi cenu za herecký výkon naprosto jednoznačné.

Sama scénáristka Milena Jelinek k tomu řekla: Film je o člověku, který prožívá svůj vnitřní konflikt, o člověku, který se vědomě vyřadil ze společnosti, protože s ní nesouhlasil. Vzdal se úspěchu, ale tím samozřejmě upadl také do velkých pochyb sám o sobě. Polívkovi se zdařilo vyjádřit důslednou zatvrzelost hrdiny a jeho hledání spravedlnosti, to nač lidé vždycky doplácejí.“

Boleslav Polívka spolu s Jiřím Pechou (sochař Jiří Klima)
Film režiséra Vladimíra Michálka podle scénáře Mileny Jelinek (na motivy prózy Jakuba Demla) získal řadu cen na významných mezinárodních festivalech a ve třech kategoriích ocenění Český lev: Boleslav Polívka za hlavní roli, Veronika Žilková za ženský herecký výkon ve vedlejší roli a cena za zvuk.

Vladimír Michálek již svým nadějným debutem z roku 1994 AMERIKA volně inspirovaným nedokončeným románem Franze Kafky překvapil. Už druhý film ZAPOMENUTÉ SVĚTLO byl mimořádným dílem a do třetice přišlo to nejlepší – koprodukční film JE TŘEBA ZABÍT SEKALA, který si odnesl až 9 českých lvů a je považován za nejlepší porevoluční český film. Trochu oddechem v tvůrčí práci byl ANDĚL EXIT z prostředí feťáků (2000).  Zato poetický příběh BABÍ LÉTO o radostech i strastech podzimu života, s excelujícím trojlístkem - Stanislav Zindulka, Stella Zázvorková a hlavně Vlastimil Brodský ve své posledníroli - byl mimořádným dílem, kterému se dostalo možná větší pocty v zahraničí než u nás. Pak se Michálek dal do služeb televize – natočil seriál ze slovenských Tater ZÁCHRANÁŘI podle Jiřího Křižana, seriál OKNO DO HŘBITOVA podle Miroslava &Svandrlíka a dva TV filmy PÍSKOVNA a LOVEC A DATEL - obě podle Jiřího Křižana. Vcelku dobře vyšel i pokus o komedii O RODIČÍCH A DĚTECH (2007), psychologické drama POSEL s Matějem Hádkem a romantické drama POHÁDKÁŘ, kde vedle vyšetřovatele v podání Matěje Hádka vytvořil hlavní postavu muže mezi dvěma ženami Jiří Macháček. Velice oceňován je i TV seriál MAMON z loňského roku a čeká se na premiéru komedie PRÁZDNINY V PROVENCE.
Fota: ceskatelevize.cz, naflmy.com

***********************************
ZAPOMENUTÉ SVĚTLO
ČR 1996, režie Vladimír Michálek,
uvede ve čtvrtek 24. března od 22,245 hodin ČT2.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0385 s