Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VOLNÝ PÁD – TV TIP – nezadržitelný pád na dno šílenství

14.10.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VOLNÝ PÁD – TV TIP – nezadržitelný pád na dno šílenstvíZnáme to všichni. Najednou máme pocit, že jsme na konci sil, že problémy, které se nahromadily, jsou nad naše síly. Tisíce maličkostí najednou narůstá do bludného monstra a přinutí nás vybouchnout. Nezadržitelně, nekriticky, neplánovaně a hlavně rozumem nekontrolovatelně. Klidný, vyrovnaný člověk se rázem stane zuřivcem, který kolem sebe šíří nenávist a zlobu. 


Vy jste si nikdy neřekli: Mít samopal tak střílím? Existuje sebezáchovný reflex, který nám to nedovolí. Ale co když selže? Něco podobného se přihodí hrdinovi filmu VOLNÝ PÁD. Napohled obyčejný muž, jemuž říkají D-Fense (podle značky jeho auta – defense=obrana) s tváří Michaela Douglase vystoupí z auta, které uvízlo v dopravní zácpě a nechává je opuštěné. Právě jej propustili za zaměstnání ve zbrojní formě, rozvedl se s ženou (Barbara Hersheyová) a zřejmě ztrácí dcerku, kterou dostala nepřející matka do své péče. Zhroutí se mu všechny dosavadní životní jistoty a pohled na stresované řidiče v koloně spustí nekontrolovatelnou rekci. Nejprve to odnese neochotný korejský obchodník na něhož použije jeho baseballovou pálku. Pak už zcela ztrácí schopnost sebeovládání. Frustrace, napětí, hysterie a zároveň nově poznaný pocit moci, když dostanete do rukou zbraň, uvolňují přetlak i nervové napětí. D-Fense na cestě za dcerkou začíná terorizovat své okolí a za pár hodin má na svědomí hezkou řádku zločinů.
Po stopě „šílence“ se vydává jiný obyčejný řadový Američan – detektiv z oddělení loupeží Pendergast (Robert Duvall), jehož dělí jen hodiny k odchodu do výslužby. Vzniká napínavý souboj mezi mužem, který se změnil v nebezpečného šílence a policistou, který se ho snaží dostihnout a zabránit mu v dalším běsnění.Můžete si říci, že film zachycuje modelovou situaci podle vzoru „co by-kdyby.“ Ale co kdyby podobný stress postihl najednou více lidí? Celou společnost? Nechtějme domýšlet. Vzrušující pohled na realitu všedního dne Ameriky nemá kritizovat, ale spíše usiluje o postižení atmosféry existenciální nejistoty, pocitu beznaděje, který se může zmocnit člověka uprostřed zdánlivě civilizačních a existenčních jistot.
„D-Fence se nemůže vyrovnat s posunem v paušálních hodnotách velkoměstského života. Chtěli jsme D-Fensovu cestu roubovat všemi nástrahami dnešního amerického velkoměsta – sociálními, rasovými, etnickými, sexuálními, vedli jsme ho po přeplněných ulicích, po pěstěných trávících. Ale ať šel D-Fense kamkoli, nikde se už nedokázal zařadit,“ řekl jeden z produkčních filmu Timothy Harris. Scénárista Ebbe Roe Smith se nechal inspirovat článkem o šíleném řidiči kamionu, který z ničeho nic začal najíždět do aut stojících před ním (mimochodem – právě dnes si můžeme přečíst v tisku o policistovi, který během šílené jízdy najížděl do aut a naboural 51 zaparkovaných vozů, některé i několikrát.)

O své roli ve filmu VOLNÝ PÁD Michael Douglas (VÁLKA ROSEOVÝCH, ZÁKLADNÍ INSTINKT, MUŽ V POKU&SENÍ, FRAJEŘI VE VEGAS) řekl: „Chápal jsem tento projekt jako film o prohře střední vrstvy. Měl jsem možnost si zahrát postavu muže, který věřil, že mu pilná práce ponese i adekvátní ovoce, ale jeho svět se hroutí a on už v něm nenachází smysl. Když sleduji, co se u nás dnes děje, vidím, že se lidé s tímto problémem potýkají prakticky nepřetržitě. Snaží se najít novou, schůdnou cestu, což jim umožňuje přežít a dokonce prosperovat. Myslím, že právě tito lidé si z VOLNÉHO PÁDU něco odnesou a budou mít o čem přemýšlet.“
Zkušený režisér Joel Schumacher (HRÁČI SE SMRTÍ, BATMAN NAVŽDY, TELEFONNÍ BUDKA, FANTOM OPERY) prezentuje zde jedno z největších amerických měst, skoro desetimilionové Los Angeles v celé své složitosti a mnohotvárnosti. Od dřevěných domečků, v jakých žijí obyčejní lidé přes ulice zamořené etnicky pomíchanými „týpky,“ až k uzavřeným prostorám velkolepých sídel boháčů. Poselství filmu shrnul do jedné věty: „Bud slušný k svému bližnímu, možná, že je na cestě k šílenství.“
Foto: fotopostavy.cz, twitter.com, pinteres.com
************************************** 
VOLNÝ PÁD (Falling Down),
USA 1992, režie Joel Schumacher,
uvádí ĆT2 V pátek 21. října od 21,45  hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1563 s