PRAMEN ŽIVOTA – TV tip - Tajný program Der Lebensborn
23.10.2020
Stanislav Polauf
Film
„Nikdy by mě nenapadlo, že budu točit film z období 2. světové války,“ přiznal režisér Milan Cieslar. Ovšem scénář zkušeného Vladimíra Körnera považoval za „nesmírně dramatický materiál“ a přiznává, že v něm ihned po přečtení rezonoval. „. Je to velké téma zrodu života, smrti a to mne přitahuje bez ohledu na to, zda jde o látku současnou či historickou... Zároveň tato látka obsahuje svár jedince a totalitní společnosti, téma vzpoury - zdálo se mi, že se mohu dotknout něčeho, co má velký lidský rozměr.“
Již ve filmu KUKAČKA V TEMNÉM LESE (scénář Vladimír Körner, režie Antonín Moskalyk) je mladé dívka poslána za války do Německa na
„převýchovu.“ Podobnou tématikou se zabývá i film PRAMEN ŽIVOTA. Mladá Grétka (Monika Hilmerová), pocházející z německo-české rodiny z kraje kolem Kralického Sněžníku (oblast severovýchodních Sudet) je po smrti maminky vybrána do
přísně utajovaného projektu Der Lebensborn, který podléhá přímému dozoru reichsführera Himmlera. Nic netušící dívka musí odjet z rodné vsi do sanatoria Isolde kdesi ve Slezsku. Teprve tam se spolu s dalšími přísně vybranými dívkami dozví, že patří k těm, které byly vybrány a budou vychovány k tomu, aby
zajistili Říši dokonalé, rasově čisté potomstvo.
Mladé ženy v rámci projektu mají projít tvrdou nacistickou výchovou a o Valpuržině noci mají počít s pečlivě vybranými esesáky. I na Gétku jednou čeká plánem určený otec budoucího nadčlověka – důstojník SS Odillo (Karel Dobrý). Osud však rozhodne o jiném otci... Grétka přečká konec války, ale marně pátrá po svém dítěti, které jí bylo, jako všem v projektu Lebensborn, okamžitě po narození odebráno.
Dramatický pohled na trpký úděl mladých dívek a na zvrácenost myšlenky rasové čistoty byl natočen na překrásném západočeském zámku Žinkovy (dnes obnovovaném ale nepřístupném). Grétku ztělesnila mladá absolvetka bratislavské V&SMU a členka Slovenského národního divadla Monika Hilmerová. Syna bývalého židovského majitele zámku Lea si zahrál polský herec Michal Sieczkowski a vlasti oddanou ošetřovatelku Kláru Johana Tesařová. Výraznou roli vytvořila i Vilma Cibulková (viz foto), která ztvárnila na pohled fanatickou šéflékařku s dvojí morálkou.
Film, kromě námětu, zaujme svojí
výtvarnou stránkou. Režisér Milan Cieslar dbal na věrnost jak v dobových reáliích, uniformách, tak i v „tělocvičných úborech“ dívek. Naprostá většina filmu se odehrává v sychravém, nevlídném počasí, jež koresponduje s osudovostí a baladičností příběhu.
Kameraman Marek Jícha snímal
smutné záběry zimní krajiny a lidí, kteří se v ní pohybují v duchu Breughelových pláten. Proti bílé barvě pak nasazuje démonicky temné masové scény s převládající ohňovou červenou (pseudosvatební obřad) doplněnou mrazivou modrou ve scéně početí.
Film svým tématem i zpracováním patří k vrcholným dílům české tvorby. Byl
oceněn na domácích festivalech (Zvláštní cena poroty Plzeň 2000, Velká cena Zlín 2000) a získal ohlas diváků i v zahraničí (AFI FEST Los Angeles, Berlinale - Panorama 2000 a další).
Foto: fdb.cz, sledujufilmy.cz, ceskatelevize.cz, filmer.cz, filmarena.cz
*************************************
PRAMEN ŽIVOTA – DER LEBENSBORN
ČR 2000, režie Milan Cieslar,
uvádí ČT1 v úterý 27. října od 21,50 hodin