Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak být dobrým rodičem? Hlavně to nepřehánět s...

19.05.2016   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak být dobrým rodičem? Hlavně to nepřehánět s...Každý den nějaký kroužek, v pokojíčku hromady hraček, neukotvený život. Někdy přitom stačí málo a z nepozorného a někdy až agresivního dítka máte spokojeného potomka, který si plnými doušky vychutnává dětství. Rodiče totiž někdy v dobré víře zapomenou, že na svět dospělých mají ti malí lidičkové ještě času dost... 

Kdo by nechtěl mít doma malého génia, nebo alespoň dítko s neuvěřitelným přehledem, nad kterým tají dech kamarádky i učitelé ve škole? A pokud na to nemá vlohy, nevadí, můře vyniknout třeba v hokeji či tenisu - stačí se pořádně snažit. Zaplatíme mu proto tréninky na každý den. A až bude mít volnou chvilku, může si užít některou z desítek hraček, kterou mu koupíme za každý jeho úspěch. 

Tenhle trochu zveličený popis v sobě má hlavní neduhy dnešní doby a výchovy - život bez všech maličkostí, které dělají dětství dětsvím. Možná máte doma dítko, které tohle všechno zvládne. Ale možná také ne. Terapeut Kim John Payne má takových dětí plnou praxi. Ambicozní rodiče se většinou diví, proč se to jejich dítě chová najednou tak divně, proč je nešťastné, agresivní, proč má různé poruchy. A nebo ho dokonce často bolí bříško. Stačí přitom několik změn ve vaší domácnosti a životě a budete mít doma opět šťastné dítko!

Publikace je sice sepsána zejména pro americkou čtenářskou obec, ale v mnohých kapitolách dnes rozpoznáme i schéma některých českých rodin. Payne na základě své terapeutické praxe sestavil seznam nejčastějších "nešvarů" v rodině páchaných v dobré víře na dětech. Které to jsou? Na prvním místě přehlcenost věcmi, v tomto případě hračkami, ale i zvuky. Na druhém chaotický a uspěchaný životní styl, který má za následek naprostou absenci rutiny. Dítě tak postrádá jistoty v každodenních činnostech. Třetí příčku výchovného zla zabírá televize a čas strávený v jejím svitu a na závěr hlavních prohřešků tu máme ošemetnou kapitolku jménem důvěra, aneb jak nechat dítě překonávat překážky. To ale samozřejmě není vše, v knížce najdete i řadu dalších "menších" problémů.

Tak, a teď, když víte, jaké problémy tu jsou, vlastně už knížku ani nepotřebujete a hurá do toho! No... ale ono to není tak jednoduché. Vážně lze vzít dítěti dvě třetiny z jeho hromad hraček a jen tak je dát pryč? A stačí prostě televizi vypnout nebo dítěti říct, ať na ni pořád nekouká? A ohledně té rutiny, víte, my máme hodně práce a nikdy nevíme, kdy přijdeme z práce a kam nás další den pošlou na obhlídku. Zkrátka, pokud se vás některý z problémů akutně týká, pravděpodobně zjistíte, že jeho řešení není zas tak snadné, jak se zdá. A právě o tom, po mnohaletých zkušenostech, Payne přednáší a píše. Ne vždy lze totiž situaci vyřešit tou nejjednodušší cestou. Payne proto nabízí řadu cestiček ke zlepšení.

Jednoduché rodičovství je v podstatě nahlédnutí pod pokličku dnešní uspěchané doby, která se týká i malých dětí. Publikace má dnes oblíbené schéma - jde o koktejl osobní zkušenosti (terapeuta) + skutečné příběhy klientů (které končí happyendem) + trocha zafilozofování a výletu do minulosti + omýlání základních myšlenek stále dokola. Není to špatná kniha a mnohým rodičům snad otevře oči, nebo těm, kteří je již mají dokořán, ale nevědí, co s tím, nabídne řešení. Jediným nešvarem je tak právě poslední ingredience tohoto moderního psacího koktejlu. Knížka má 270 stran, to není málo, ale stojím si za tím, že by neunikla žádná myšlenka, kdyby jich byla jen půlka. Naopak si myslím, že by publikace dostala svěžejší ráz. 


Celkové hodnocení: 7 / 10 
Jednoduché rodičovství
Kim John Payne a Lisa M. Ross
 
272 stran, doporučená cena 298 korun
 
Nakladatel: Jota


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1226 s