Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JULIE A JULIA – jak si provařit cestu k úspěchu

25.11.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JULIE A JULIA – jak si provařit cestu k úspěchuKdyž se sejdou dvě umění – filmové a kulinářské a když jsou u toho taková jména jako Meryl Streepová, Amy Adamsová  a režisérka Nora Ephronová, pak je jasné, že výsledek musí potěšit emoce i polaskat chuťové buňky. Tím spíše, že jde životopisné, lehce romantické drama o dvou Juliích, které skutečně žily a zcela propadly kouzlu vaření.Prvním z nich je vyprávění o jisté Julii Childové. Jméno je pro našince neznámé, ale proslavila se  tím, že v začátku druhé poloviny minulého století dala Američanům nahlédnout do tajů francouzské kuchyně. Její televizní pořady patřily k nejsledovanějším. Její kniha francouzských receptů v angličtině byla určena těm ženám, které si nemohly dovolit kuchařku a vařečku držely spíše na trestání dětí nežli k jejímu pravém účelu. Meryl Streepová dala této nadšené labužnici svoji tvář i gesta a učinila ji pravdě věrohodnou.

Tou druhou Julií je pak o nějakých padesát let později  šedá kancelářská myška Julia Powellová (ztělesněná Amy Adamsovou), která se rozhodla, že v rámci životní terapie ukuchtí během jednoho roku všech pět set dvacet čtyři receptů ze slavné knihy Amy Adamsové s názvem Mastering the Art of Franch Cooking (kniha vyšla i v českém překladu v nakladatelství JOTA). O tomto zjevném rekordu ve vaření si psala blog a z něj posléze stvořila román.
Pro scénáristku a režisérku Noru Ephronovou, třikrát nominovanou na Oscara, to byl její poslední film – zemřela v roce 2012na leukémii. Stačí připomenout některá její díla jako SAMOTÁŘE V SEATTLU, LÁSKU PŘES INTERNET či  její scénář k romantické komedi KDYŽ HARRY POTKAL SALLY.  Režisérka nezapře, že tvořila především pro ženy a měla vždy v oblibě romantické komedie. A přestože se film občas tváří jako drama, jde o komedii, možná trochu vážnější, ale stále úsměvnou a přinášející dobrou náladu. Příznačné pro Ephronovou je také to, že film je kromě vaření také o lásce – tentokrát u obou žen o lásce k manželovi. Julia, žijící ve Francii je šťastná s Paulem, jen ji souží, že nemohou mít děti. Julie v Queensu svého Erika miluje, i když jemu dost vadí manželčina kuchařská vášeň, která přesáhla únosnou míru, a tak dochází občas k hádkám.
Možná budete čekat setkání obou výjimečných žen kuchařek, ale příběhy se odehrávají každý v jiné době a v jiném  prostředí. Navzájem se však doplňují a podporují. Budete-li mít pocit, že film je pouze pro ženy, pak vás mnoho mužů vyvede z omylu – řada mužů ráda vaří (přiznají to, ale zároveň řeknou, že vaří jen někdy a při zvláštních příležitostech).  A pak je tu ještě malá pozornost pro všechny diváky – krásné pohledy do Paříže na všechna možná zákoutí. Navíc si Ephronová dovolila ještě do příběhu manžela Julie Childové Paula vložit náznak vyšetřování tzv. neamerické činnosti za senátora McCarthyho.

Je toho dost k tomu říci, že film přesahuje obvyklý rámec životopisných příběhů i romantických dramat a nabízí mnoho navíc. Opírá se o velmi kvalitní herecké výkony obou představitelek. Meryl Streepová možná trochu přehrává a je více diblíkovská (kdosi napsal, že je „výbušnina na nožičkách“),  ale prý taková Julia Childová byla. A Amy Adamsová je nejen v jejím stínu, ale je jí rovnocennou hereckou soupeřkou.
Před televizním uvedením si nezapomeňte připravit nějaké dobroty pro mlsné jazýčky. Určitě při pohledu na pokrmy ve filmu se vám budou sbíhat sliny. Takže hezkou zábavu a dobrou chuť.
********************************************
JULIE A JULIA
(Julie & Julia)
USA 2009, režie Nora Ephronová,
uvádí Cinemax ve čtvrtek 1. prosince od 20, 00 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0505 s