Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


A zasvětil se tak službám zla

02.06.2016   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A zasvětil se tak službám zlaAčkoliv se zprvu zdálo, že debutová detektivka od neznámého autora Roberta Galbraitha vzbudila nebývalý ohlas, později vyšlo najevo, že se vlastně jednalo pouze o komedii, jelikož se již předtím vědělo, že Galbraith není nic jiného než jen pseudonym slavné Rowlingové. Člověk už vážně neví, čemu věřit, když se na něj nejdříve valí, jak je Galbraithův román Volání kukačky obyčejný, a hned poté, jak je vlastně dokonalý, když se již ví, kdo ho ve skutečnosti napsal. S následujícím pokračováním (Hedvábník) se ovšem novináři rozhodli býti kapku přísnějšími (…) a uznali, jak se oproti prvnímu dílu Rowlingová zlepšila. A co takhle do srovnání zapojit následující díl Ve službách zla?

S protagonisty se žádná velká změna neudála, pročež je nám opět dopřána ta radost prozkoumávat prostředí po boku soukromého detektiva a válečného veterána Cormorana Strika spolu s jeho dobrosrdečnou a po spoluvyřešení předešlého případu nyní navíc zkušenou sekretářkou Robin Ellacottovou. Na rozdíl od prvních dvou případů, kdy se tato vyšetřovatelská dvojka pustila do detektivní práce na základě žádosti zákazníků, v tomto případě jednají z vlastní iniciativy, aby učinili přítrž psychopatickému vrahovi, který si tak trochu libuje v rozsekávání zastupitelek něžného pohlaví a na památku si nechávající něco mála ze svých obětí.

Impulz předá pachatel osobně samotné Robin, kdy jí v balíku pošle uříznutou ženskou nohu, a snad není třeba dodávat, že svým dárkem ji zrovna dvakrát neobšťastní. Strike by ani nemusel být supermyslitelem, aby mu došlo, že spadeno nebude mít vrah na samotnou Robin, ale snaží se skrze ni zapůsobit na Strika, jemuž se chce pomstít. To má za následek, že hned již na začátku jsou před nás postaveni čtyři možní pachatelé ze Strikovy minulosti a vyšetřování může začít. Nelze nezmínit, že o jednom z nich si je Strike od začátku jistý, že on to vlastně být nemůže, policie si samozřejmě naopak myslí, že ne, je to právě on a nikdo jiný, zaměří se jen na něj a existenci ostatních ani neberou na vědomí - což působí vskutku dosti neuvěřitelně.
 

Jako zajímavé překvapení se nám hned v první kapitole otevírá svět z pohledu vraha, ne zrovna mírumilovného pozemšťana, jehož myšlení a nejtajnější choutky příběh v mnohém zpestřují a výlety k jeho bytí a spřádání plánů jsou nám dopřány skutečně hojněkrát. Sto stran před koncem jakoby se jí tyto pohledy navíc však vymstili, jelikož Rowlingová udělá takovou chybu, až vám jí snad bude i líto. Postaví před nás po sobě dvě jdoucí kapitoly, jednu právě z pohledu pachatele, které nám přímo oznámí, kdo ten vrah vlastně je. Musíme autorce ovšem uznat, že jedna závěrečná informace nám o vrahovi naprosto unikne a překvapení tak zažijeme alespoň skrze ni.

Ve službách zla je prozatímně nejdelší díl ze série, a byť se tak dá očekávat, že se k naší dvojce, Cormoranovi a Robin, dostaneme zase o kus blíže a dozvíme se více z jejich životů, jež žili, než se setkali, nic moc nového se nedozvíme. Ve Volání kukačky je velice snadné obdivovat způsob, jakým Rowlingová vykresluje prostředí, v Hedvábníkovi by zase bylo těžké neuznat, s jakou lehkostí se jí daří budovat ryze živé charaktery, ovšem v tomto díle jakoby ochablo její umění pro obojí. Nudit se nebudeme, na to je Rowlingová zase až moc dobrá, ale celou dobu budeme vědět, že má mnohem navíc a když se zamyslíte nad počtem stran, jež jste přečetli, budete se divit nad jejich vysokým počtem neúměrným k nízkému počtu nových informací, které jste zpracovali.
 

Dalšího zpestření se každopádně dočkáme v podobě nejrůznějších úryvků z písní od hudební skupiny Blue Öyster Cult, které, někdy v podobě pouze názvů, doprovázejí každou novou kapitolu a naznačují tak, co nás v ní čeká – například viz „Úroda údů, paží a nohou, šíjí…“, „Chvíle rozkoše, ve světě bolesti.“, „Nepřestávej s tím ječením, holka…“. Všechny písně Rowlingová označila za úžasné a musí se nechat, že když si je člověk pustí, neznějí tak děsivě, jak by se mohlo zdát po přečtení jejich názvů. Co se ale děsivosti námětu týká, je pravda, že to není nic pro někoho, jemuž se podobné ne zrovna přátelské tématiky nezamlouvají, vyjma vraždění se autorka totiž rozepsala i o znásilňování, násilí na ženách a různých psychických nemocech.

Ve zkratce se román Ve službách zla může občas jevit mírně zdlouhavě a dopadení pachatele pro nás nebude mít takový emocionální nádech jako v předchozím díle, nicméně pokud jste hlavní dvojce této série propadli (jak se u mě stalo hned v průběhu prvního dílu), byla by skutečná škoda nechat si ujít další pokračování a nesledovat krůčky jejich vyšetřování i občasné letmé výlety do minulosti. Věřím, že tento díl byl pro Rowlingovou milníkem a v nastávajících se opět projeví její valné nadání, jehož svědky jsme do teď mohli být.

Robert Galbraith (ps. JK Rowlingové) – Ve službách zla (#3)
z anglického originálu The Career of Evil přeložil Ladislav &Senkyřík,
vydalo Plus v roce 2016, 576 stran, pevná vazba


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s