Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MÉ JMÉNO JE NIKDO – TV tip – Divoký západ dramaticky i s humorem

20.05.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MÉ JMÉNO JE NIKDO – TV tip – Divoký západ dramaticky i s humoremKdyž se v šedesátých letech začaly v Itálii natáčet westerny, později nazvané spaghetti westerny – byl to pro Američany, hrdé na svůj národní žánr, doslova šok. Nikdo nečekal, že neznámý herec Clint Eastwoood zastíní americké hvězdy a že režiséru Sergiu Leonemu se může takový husarský kousek podařit. Film PRO HRST DOLARŮ (o něco později pak hlavně TENKRÁT NA ZÁPADĚ) však byla mistrovská díla a i takoví mistři jako byl John Ford či John Sturges museli vyjádřit svůj obdiv.Jedním z těch, kdo si spaghetti westerny (ale i třeba českou parodii LIMONÁDOVÝ JOE) oblíbil je i legendární herec Henry Fonda. Po filmu TENKRÁT NA ZÁPADĚ dal svoji tvář, gesta i herecké umění italským filmařům i ve filmu MÉ JMÉNO JE NIKDO, kde vytvořil postavu legendárního muže spravedlnosti Jacka Beauregarda. Mimochodem, bylo to jeho poslední účinkování ve westernu.

Jack je legenda západu, symbol jeho spravedlnosti. Léta se zde staral o pořádek a bleskovým tasením revolveru poslal na věčný odpočinek řadu lumpů, zločinců a grázlů. Ovšem i pistolnická živnost začne jednou unavovat, zrak už tak neslouží a prst na spoušti je už o zlomeček vteřiny pomalejší. Jack by rád na odpočinek do Evropy. To by se však nesměl najednou objevit neznámý mladík s tváří Terence Hilla, který si říká Nikdo (Nessuno) a pak také to, že by rád pomstil smrt svého bratra. Nikdo, chlapík s bleskurychlými reakcemi a veselou povahou, začne přemlouvat svůj vzor Jacka, že jeho práce ještě neskončila. Je tu ještě stopadesátičlenná Divoká banda, podporovaná proradným boháčem Sullivanem (Jean Martin), které je třeba dát na vědomí, že i v tomto koutě světa existuje právo a spravedlnost.


Z počátku se unavený ochraňovatel práva a odvážný mladík moc neshodnou, ale proti společnému nepříteli se nakonec spojí. K vítěznému boji proti silné přesile dojde a neznámý Nikdo svojí zručností a chytrostí dokáže připravit pro Jacka také odchod, jaký se na legendárního lovce zločinců sluší a patří.

Jak funguje spojení Henryho Fondy s Terence Hillem? Kupodivu obstojně, byť každý je úplně z jiného soudku. Ten první je drsným a vážným mužem klasických westernů. Zato Terence Hill vnáší do filmu humorný tón (vzpomeňte na ztřeštěné komedie, v nichž Hill spolu Budem Spencerem dominovali). Žánrově se tak film trochu tříští, což podporuje i fakt, že jméno zakladatele spaghetti westernů Sergia Leoneho najdete zde jen jako autora námětu a producenta. K samostatné režii přizval svého spolupracovníka Tonina Valeriiho, který třeskutou vážnost občas nahrazuje až parodickým tónem a umožňuje divákům dobře se bavit.
 
Možná bude toto pojetí westernu někomu připadat jako znevažující, ale v kinech si diváci film oblíbili a tak vzniklo o dva roky pokračování pod názvem DUCH, DVA POMOCNÍCI A KUŘE (Un genio, duze dompari, un pollo) - v Česku na DVD jako CHYTRÁK A DVA SPOLEČNÍCI (režie: Damiano Damiani a Sergio Leone), v němž už Terence Hill dominuje.

Jak připomíná Filmový přehled ,film má některá vynikající místa, např. expozici (natočenou zjevně Leonem), sekvenci souboje v Domu hrůzy či bitku s pomocí fackovacího panáka a velice pečlivě vystihuje atmosféru Divokého západu. A zapomenout nesmíme ani na hudbu Ennio Morriconeho – to je pravá třešnička na dobře upečeném dortu.
****************************************
MÉ JMÉNO JE NIKDO
(Il mio nome e Nessuno. My name is Nobody)
Itálie, Francie, SRN 1973, režie Tonino Valerii
uvádí v pátek 27. května od 22,10 hodin Kino Barrandov


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0339 s