Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEPŘÍTEL STÁTU – TV tip – Není kam se schovat

13.11.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEPŘÍTEL STÁTU – TV tip – Není kam se schovatSkutečně si myslíte, že máte soukromí? Své místo, kde máte své tajnosti, kde vás nikdo nemůže vidět, ani slyšet vaše hovory? Skutečně si myslíte, že nikdo nemůže vysledovat, kde se skutečně v současné době nacházíte, co děláte či s kým právě hovoříte? Nebuďte naivní, to, co ještě před nějakými třiceti čtyřiceti lety budilo oprávněnou hrůzu v tehdejších čtenářích sci-fi, je dávno skutečností, o níž netušíte. Vyspělá technika dokáže téměř nemožné a schovat se před ní není kam ani jak.I hlavní hrdina filmu NEPŘÍTEL STÁTU – úspěšný černošský advokát Robert Clayton Dean (Will Smith) netuší, že když se čirou náhodou dostane do vysoké hry tajných služeb, půjde mu skutečně o život. Ale dříve musí vysoký vládní úředník Národní bezpečnostní služby Spojených států NSA Reynolds (Jon Voight) najít kompromitující disketu s nahrávkou jím zorganizované vraždy starého kongresmana, který bránil přijetí nového telekomunikačního zákona. Zákona, který by umožnil neomezené sledování a odposlouchávání občanů. Reynolds se však sám stane obětí všemocné techniky – na místo vraždy byla náhodou namířena kamera ochránců přírody, kteří z protějšího břehu sledovali chování husí.
Will Smith
Nic netušící právník se při náhodném a kratičkém setkání s ekologem Zawitzem stane nechtěným držitelem nahrané kazety. V tom okamžiku je v centru pozornosti. Každé jeho hnutí je zaměřováno satelitem, má zablokované úvěrové karty a do oděvu, hodinek i tužky je mu „přiděláno“ šest štěnic. Reynolds, který akci rozjel bez povolení, se nemůže vzdát, musí za každou cenu smazat všechny stopy politické vraždy. Zaskočený právník Robert Cleayton Dean se ocitá v centru spiknutí a nebýt pomoci bývalého agenta NSA Brilla (Gene Hackman) by asi dlouho nepřežil.
Will Smith a Gene Hackman
Dramatický, složitý děj filmu je natočen skutečně brilantní způsobem. Ve svém žánru hi-tech thrilleru (napínavého příběhu založeného na vrcholové technice)  představoval ve své době vrchol. Producent Jerry Bruckheimer (nar. 1942, produkoval m.j. FLASH DANCE, SKÁLA, CON AIR, ARMAGEDDON) nešetřil penězi na efekty, odborné poradce či kaskadéry, režisér Tony Scott (1944-2012) dal filmu dokonalou atmosféru, svižné až divoké tempo. Vše ještě násobí dramatická hudba Trevora Rabina a Harryho Gregson -Williamse.

Oblíbený raper a herec Will Smith je tím okouzlujícím mužem v nesnázích, kterému nemůžete nefandit. Po boku má dvě legendy Hollywoodu, herecké veterány: Gene Hackmana (ročník narození 1930, vzpomeňte dva díly FRANCOUZSKÉ SPOJKY, STRA&SÁKA, ROZHOVOR, MUŽI V ČERNÉM ČI NESMIŘITELNÍ). a Jona Voighta (nar. 1938, stačí připomenout filmy PŮLNOČNÍ KOVBOJ či NÁVRAT DOMŮ).

Zájemci o špionážní techniku si při sledování jistě přijdou na své. A to musí připočíst ještě to, že film byl natočen v roce 1998 a sledovací a špionážní technika od té doby pokročila nevídaným a pro laika nepochopitelným tempem. I tady budete trnout hrůzou, co všechno je možné, jaké prostředky je možné ve špinavé politické hře použít. A radši nedomýšlejte, co je k dispozici dnes. Snad se jen utěšujme, že jsme jen ti malí, obyčejní, jimž sledování jejich mobilu ani kamery skoro ve všech ulicích nevadí...
Jon Voight
Ve filmu se mluví o největší vládní bezpečností agentuře Spojených států NSA (National Security Agency). Na exkurzi sem herci nesměli, režisér, producent a architekt mohli jen nahlédnout. Herci dostali možnost se podívat na práci CIA. Will Smith poté řekl: „Na počítačích pracuji často a hned tak mě něco nepřekvapí, ale to co jsem viděl na exkurzi v CIA, mi vyrazilo dech. Jediné neproniknutelné soukromí už máme skutečně jenom ve vlastní hlavě. Vše ostatní lze nahrát nebo natočit. Není kam se schovat. A to ještě všechno, co ukazujeme ve filmu, je už tak deset patnáct let staré. Dnešní úroveň technického vybavení a tedy i možností je mnohokrát vyšší.“
Foto: ceskatelevize.cz, csfd.cz, listal.com
************************************
NEPŘÍTEL STÁTU (Enemy of the State)
USA 1998, režie Tony Scott,
uvádí Nova Cinema v neděli 15. listopadu od 22,10 hodin
a ve středu 18. listopadu od 23,35 hodin 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0338 s