Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


O čarodějnictví wicca a k tomu čarodějná Wicca

09.06.2016   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O čarodějnictví wicca a k tomu čarodějná WiccaAčkoliv nás od dob upalování čarodějnic již pár let dělí, lidé stále nechtějí pochopit, že čarodějnictví není pekelným kultem. „Takže ty jsi čarodějnice. A nelibuješ si v ďáblech.“ – „Ne.“ – „A nepožíráš neviňátka.“ – „Ne.“ – „A neskončíš za to v pekelných spárech.“ – „Ne.“ – „Aha.“ – „Ale dík za optání.“ Nedozvěděli byste se rádi něco více o tom, co čarodějnictví vlastně obnáší? Pokud vám po tom nic není, tak to vás asi nezlákám, ale udělali-li byste si rádi představu o nějakém dalším světovém náboženství, proč se o to nepokusit nenásilnou formou, již nám nabízí Wicca, příjemná fikce ze středoškolského amerického prostředí?

Touto svým způsobem wiccanskou příručkou pro začátečníky nás provází šestnáctiletá Morgan, které nevadí si přiznat, že na jejím životě a všech jeho aspektech není zrovna hojně zajímavostí a nevšedností. Již si zvykla na to, jak o sobě stále tvrdí, že je obyčejná a nevýrazná, a už před lety v poklidu přijala roli té, jež stojí ve stínu své kamarádky, kterážto pozice vyhovuje jim oběma. Tento úvod, vlastní spoustě knih pro mládež, doprovází přistěhování se do Morganina města a následného nástupu na stejnou střední školu již na první pohled neodolatelného Cala, po čemž ovšem originalita nastoupí a ruku v ruce s příběhem půjde až do samotného konce.

Do Cala, což je pro zaměřením podobné knihy stále neměnné, se pochopitelně zamilují všechny Morganiny spolužačky, jež by bylo s Calovou vyzařující osobností jen těžké neskolit. Od začátku se všem navíc ukazuje v přátelském světle, a jakožto poděkování, jak mile ho všichni přijali, se Cal rozhodne naplánovat trochu nezvyklý venkovní večírek – po letmém klábosení a přemítání nad tím, jaký rozjezd osazenstvo v průběhu večera asi čeká, totiž vychází najevo, že Cal a jeho matka jsou wiccané, a na večírku vyzývá všechny zájemce, aby se k němu připojili při vytváření kruhu na oslavu právě probíhajícího svátku Samhain.
 

Wicca je náboženství stavící si na vztahu s přírodou (něco na způsob: „Pojďme objímat stromy! Jdeme tancovat v dešti!“), a jelikož je sama Morgan začátkem knihy naprosto neinformovaná a nezkušená, čtenáři se všechna fakta v knize postupně dozvídají společně s ní a nemůže tak dojít k tomu, že byste nevěděli, o čemž že to je zrovna řeč. Chybou ovšem shledávám, že v knize jsou příslušníci wiccy titulováni jako „čaroději“, což je ovšem záměna pojmů. Čarodějem se může stát kdokoliv, příslušník jakéhokoliv náboženství. Wicca je ovšem už vlastní náboženství (dále například pohanství) a řádným titulem všech jejích příslušníků by měl správně být pouze „wiccan“.
 

Wicca sestává ze složení tří prvních dílů (celkově jich série má 15), jejichž názvy všechny souvisí s tématy, které na nás čekají – Kniha stínů, Coven a Pokrevní čarodějnice. Součástí knihy jsou pochopitelně i praktiky kruhů (jinak právě covenů, čarodějných seancí), nejrůznější kouzla a magické říkanky, jichž je celkem více jak deset, abyste se nebáli, že se nedočkáte ničeho jiného než Morganina ujišťování, že její život je naprosto normální. To konkrétně ovšem také není na škodu, jelikož tak naše hlavní hrdinka alespoň nepůsobí jako sebestředná školačka, a postupem knihy navíc dochází i k letmé změně jejího charakteru, kdy si začíná uvědomovat svoji cenu a zvyšuje se samotná síla její průbojnosti.

Jednotlivé díly postupně nabírají na akčnosti a opředenosti tajemstvími, a jelikož se jedná o poněkud neopsané téma, kde se čarodějové nevyskytují ve formě výplodů fantasie, ale jako fiktivní příslušníci náboženství, které skutečně existuje, má Wicca rozhodně co nabídnout víc než jiné dnešní romány pro mladé, které na originalitě staví naprosto minimálně. Ač se i zde sem tam vyskytne úsměvná scéna, která není zrovna vydařená, vyznění knihy jako celku to ani v nejmenším neškodí a reputaci si autorka hned napraví dalším magickým aspektem, v nichž se pro nezasvěcené minimálně skrývá zajímavost v podobě poznávání nového. Wicca proto představuje originálnost podanou příjemnou čtivou formou, u níž nelze neocenit velice vydařenou tématiku.
(Teď jen přimět CooBoo, aby vydalo následné čtyři omnibusy se zbylými 12 díly.)

Cate Tiernanová (ps. G. Charbonnetové) – Wicca (#1-3)
z anglického originálu Sweep přeložila Dana Stuchlá,
vydalo Cooboo v roce 2013, 464 stran, brožovaná vazba


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0316 s