Online kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Online kurz tvůrčího psaníZ čeho je mi vážně moc smutnoTři havárie jednoho kolařeCo mě v listopadu zaujalo na NetflixuLidé bez dějin jsou prachNeratov: Příběh kostela pro všechnyOta Filip jako ten poslední ze starých deníkůPůlnoc je nejtemnější hodina – jak pro koho...Filmový muzikál ČarodějkaLiška, delfín a špaček: Jak letouny Aero získaly svá zvířecí jménaI advent může být hořký...Filmování s režisérem Robertem Sedláčkem
V Kině 70 se už v brzkých ranních hodinách sešlo více než sto zájemců z řad dětí, které shlédly Pata a Mata ve filmu v režii Marka Beneše. Jednalo se o celovečerní film pro celou rodinu. Zájemcům o filmové zákulisí byl v odpoledních hodinách k dispozici workshop Ondřeje Kepky, který se uskutečnil v prostorách místní knihovny. Jak probíhal?
Jednalo se o třetí workshop, který vlastně dle slov Ondřeje Kepky, nemá nikdy předem jasně danou koncepci. Témata se rozvíjí dle zájmu a orientace posluchačů. „Je obtížné předvídat, jaký okruh lidí se na workshopu sejde. Když máte polovinu lidí odborníků a polovinu amatérů, nezavděčíte se a hlavně obě strany budou vždy chtít slyšet něco jiného. Pak je další okolnost a tou jsou generační rozdíly. Malé děti jsou nadšené technikou a chtějí znát filmové triky. Starší už se více rozvíjí do hloubky problematiky filmu,“ komentuje Ondřej Kepka a současně dodává: „Na jeden workshop přišlo i sto padesát lidí a nemyslím, že to bylo lepší. Tam jsem postrádal osobní kontakt a měl pocit, že si musím vystačit sám se sebou. Díky fotbalovému zápasu jsem letos měl účast na workshopu menší, ovšem kontakt byl osobnější a každý měl možnost oslovit mě s tím, co ho zajímalo. V náročnosti to jiné není.“
Na večerní promítání filmu Dvojníci, dorazil také režisér Jiří Chlumský, který je známý spíše jako seriálový režisér (Místo v životě, Ošklivka Katka, Kriminálka Anděl, Doktoři z Počátků, Ohnivé kuře a další), komentuje rozličnost práce na seriálech a filmech se slovy: „Je to zcela odlišná práce. Určitě otázka nabídky a poptávky to v první řadě. Filmy dělám jednou za čas pro radost a ano, je to jiný žánr, velký rozdíl. Televize je rychlejší, občas jednodušší. Film je více vizuální záležitost, záběrová a sekvenční technologie a dá mnohem více zabrat ve všech směrech.“ Otázka problematiky scénáře byla ne festivalu často zmiňována a to ve smyslu, že právě nedotažený scénář bývá často kamenem úrazu. Což nebyla otázka promítaného filmu Dvojníci, o které režisér Chlumský tvrdí, že právě na tomto díle byl scénář dotažený už šest let. Film je v podstatě věnován původnímu režisérovi, který tragicky zemřel. Úplně na počátku stála velmi úspěšná divadelní hra, která se hrála v plzeňském divadle. O hlavní postavě měl Jiří Chlumský jasno již před šesti lety. „První herec, se kterým jsme jednali o obsazení hlavní role, byl Jiří Macháček. Produkční společnost se s ním ovšem nedohodla a obdobně to probíhalo i ve spolupráci s druhou produkční společností. Nakonec jsme začali uvažovat o úplně jiném herci. Ondra Sokol se role chopil výborně a proměnil ji přesně, jak jsem si to představoval, tedy že role je uvěřitelná,“ dodává režisér.
„Obecně ke scénářům bych řekl, že motivace nechybí, určitě ho scénárista ani nepodceňuje, protože se pod něj podepisuje a každý se snažíme odvádět tu nejlepší práci,“ dodává k problematice scénářů Petr Hudský, který má na festivalu filmových a televizních komedií rovnou dva snímky, na kterých jako scénárista spolupracoval. Dvojníci a Celebrity s.r.o. „Do Dvojníků se mě zezačátku nechtělo, protože to je nejprovařenější téma, ale pak chytily ty absurdní situace,“ s úsměvem komentuje scénárista.
Herec Marek Lambora debutoval ve své první roli, která měla negativní charakter. Absolvoval výběrové řízení a dle slov režiséra Chlumského, nadějný jednadvacetiletý herec svoji příležitost proměnil skvěle. „Na natáčení to bylo moc pěkný, takže nervozita nepanovala. Hrát grázla je podle mě lepší, než hrát hodnýho chlapce. Těším se na nové výzvy a rád bych si zkusil různé polohy herectví, tak uvidím, co mě přinese život.“
Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí – koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení, jako třeba na terase Kina 70, kde se uskutečnil koncert novoměstské kapely Jana Krále TheAcoustics, která zahrála taktéž při zahájení výstavy na zámku. Festival trvá do soboty 18. června.
Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz. Pořadateli jsou Městský klub Nové Město nad Metují a město Nové Město nad Metují.
Zdroj: www.hrnecsmichu.cz
Foto: hrnecsmichu.cz
Autor: Michaela Lejsková
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.