Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PERNÍKOVÝ DĚDEK – TV tip – nevěřte ženám ani zkušeným režisérům

15.07.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PERNÍKOVÝ DĚDEK – TV tip – nevěřte ženám ani zkušeným režisérůmNavzdory pohádkovému názvu je film thrillerem. Napínavým, s překvapivým obratem na konci, ale přeci jen tak trochu předvídatelným. Ovšem v době letní absence čehokoli zajímavého v prázdninových televizních kanálech může uklidnit vaši hlavu spálenou žhavým sluncem či dorazit nervy po propršené dovolené. V každém případě je určitě lepší než nudné a nekonečné seriály, na něž už kouká snad jen nemyslící primitiv.Hned po přečtení titulků vás osloví tři slavná jména. Film vznikl podle románu osvědčeného autora románů z právnického prostředí Johna Grishama – možná jste četli PŘÍPAD PELIKÁN, FIRMA, NEBEZPEČNÝ KLIENT či POROTA. Adaptace jedné jeho knihy se překvapivě ujal zkušený veterán americké režie Robert Altman, autor mnoha významných a často provokativních děl – třeba westernu BUFFALO BILL A INDIÁNI, příběhu z country scény NASHVILLE či ze světa módy PRET-A-PORTER, životopisného filmu VINCENT A THEO, detektivky DLOUHÉ LOUČENÍ, komedie DR. TE A JEHO ŽENY či válečné komedie MASH. Třikrát byl nominován na Oscara za filmy HRÁČ, PROSTŘIHY A GOSFORD PARK, nakonec ho získal v roce 2006 za celoživotní dílo. Z jeho dílny pochází i řada seriálů jako BONANZA či MAVERICK. Třetím jménem, které se v titulcích překvapivě objevuje je slavný anglický shakespearovský herec a režisér Kenneth Branagh – JINDŘICH V., MNOHO POVYKU PRO NIC, HAMLET, JAK SE VÁM LÍBÍ. Zfilmoval ale i jiné náměty, třeba FRANKENSTEINA či KOUZELNOU FLÉTNU.
Ve filmu PERNÍKOVÝ DĚDEK vytváří Kenneth Branagh postavu úspěšného rozvedeného právníka Ricka Magrudera, majitele prosperující advokátní kanceláře. Když se jedné noci zaplete s půvabnou servírkou Mallory (Emberh Davidtzová), skončí v jejím bytě i posteli, netuší, že ho dívka zaplete do pavučiny podivností, z nichž jen obtížně vyjde se zdravou kůží. Dívka za ním přijde, aby ho požádala o pomoc a ochranu před výstředním otcem Dixonem Dossem (Robert Duvall). Ten žije spolu s několika podobnými existencemi, hlásí se k jakési podivné sektě, chodí zásadně bos a představuje pro dceru údajně značné nebezpečí. Rick se postará o to, aby podivín skončil v blázinci. Jenže Dixon odtud uprchne a začne ohrožovat jak dceru, tak i Ricka a jeho děti. Thriller jako vystřižený – až na to, že všechno je jinak...
Jak se na výsledku podepsala slavná jména uvedená výše? Neptejte se kritiky, ta jen pokrčí rameny případně si přečtete nějaké to nelichotivé slovo. Mirka Spáčilová píše, že film „jen klame slavnými jmény.“ O Johnu Grishamovi se nikdy nepsalo jako o vynikajícím spisovateli, ale spíše o zkušeném řemeslníkovi, jenž se s logikou příliš nepárá. Robertu Altmanovi, který poprvé sáhl po žánru thrilleru, tato jeho nová zkušenost nepřidává v bohaté filmografii příliš kladných bodů, byť úzkostlivě dodržuje pravidla žánru.. A to si – pod pseudonymem Al Hayes sám napsal scénář.

Největší rozpaky podle kritiky budí účast slavného Kennetha Branagha. Ne pro jeho výkon – roli zvládl bravurně a dokázal, že dokáže zahrát jakoukoli úlohu. Rozpaky spíše proto, že je to role pro něho netypická, že jeho právník je spíše perfektně oblečená figurka nežli plnohodnotný bojovník, i když v závěru ukáže, že i on dovede použít své pěsti.
Tolik kritika – ale nemusíte ji brát zase až tak vážně. PERNÍKOVÝ DĚDEK má šanci zaujmout a má i řadu kladů navíc. Má specifickou atmosféru – točen byl poblíž jižanského města Savannah v době, kdy se podle zpráv k městu blíží uragán. Proto se téměř vše odehrává za neustálého deště, prudkého větru a navíc v noci. Tady si zkušený čínský kameran Changwei Gu, vyznamenaný Oscarem za film SBOHEM, MÁ KONKUBÍNO, dal obzvlášť záležet a pořídil nesmírně podmanivé záběry. A k filmu patři i perličky, jako nedobrovolná noc dvou žárlivých žen v jedné posteli a pod.  Prostě: film je dokonale udělaný thriller držící se všech pravidel žánru, dovede strhnout, má napětí a překvapení v záběru. Nechtějte více, nečekejte nemožné.
Foto: amazon.com, trumba.com, sledujufilmy.cz
*******************************************
PERNÍKOVÝ DĚDEK
(The Gingerbread Man)
USA 1997, režie Robert Altman
uvádí Prima Max v úterý 19. července od 22,35 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.8995 s