Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Všechno překoná láska (?)

19.07.2016   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všechno překoná láska (?)Tak trochu klišé. Co naplat, když stále funguje. Minimálně v rukách schopných autorů, jejichž řady díky knižnímu trháku Než jsem tě poznala (Me before you) rozšířila britská autorka Jojo Moyesová.

Proč věnovat čas článku o dalším z milionů knižních románů? Protože s knihou Jojo Moyesové Než jsem tě poznala autorka obnovuje tradici chytrých a dovolím si říci, že i poučných románů. Přestože zápletka – rodící se vztah mezi takřka nepohyblivým mužem na vozíku a jeho ošetřovatelkou – na první pohled připomene děj skvělého filmu Nedotknutelní, černý humor (toto není narážka na černého herce z francouzského filmu) a vlastně žádná další pojítka s tímto dílkem nečekejte. Protože vím z vlastní zkušenosti, co obnáší péče o kvadruplegika, tím spíš ve „staré dobré Anglii“, mohu potvrdit, že po této stránce si autorka skutečně nic nevymýšlí.  Moyesová velmi pravdivě vysvětluje nejenom fyzickou, ale i psychickou realitu takto postižených lidí a snad právě proto je její Will Traynor, muž, jehož život navždy změnila automobilová nehoda, čtenáři sympatický i přes (anebo snad právě pro) svoje zcela nesnesitelné vystupování. Postava Willovy nově najaté ošetřovatelky a společnice v jednom, dívky Louisy, zase velmi dobře demonstruje, s čím se musí osoba v jejím postavení vypořádat, tím spíš, pakliže starost o podobně handicapované nebyla její vysněnou životní náplní.
 
Moyesová se svým románem otevírá nejednu 13 komnatu. Do protikladu kdysi naplno žijícího, nyní nepohyblivého Willa staví zdravou Louisu, která, v rozporu s Willovou povahou postrádá jakékoliv cíle. Po vzoru dnešní civilizace „fejzbukářů“ a mobilních maniaků (Lousia nicméně takto vykreslená není) nemá žádná zvláštní přání, svým životem proplouvá bez většího entuziasmu, řešící každodenní starosti střední či chcete-li sociálně slabší třídy. A je tu opět téma k zamyšlení – vliv peněz na kvalitu, ale i tužby dnešního člověka.
 
Ne, Než jsem tě poznala rozhodně není nějaké těžké či těžce filozofické čtení, jak by snad mohlo z předchozích článků vyznít. Je to román, dobrý román, velmi dobře ilustrující život v soudobé Anglii, vztahy mezi jednotlivými kastami, přitom nepostrádající kvalitně vystavenou milostnou zápletku, určité napětí a především čtivost. Vyústění celého příběhu jen podtrhuje jeho reálnost a – znovu opakuji – schopného autora, který ví, o čem píše a co chce svému čtenáři sdělit.
 
Jestliže upřednostníte filmovou adaptaci, vězte, že knižní Louisa je naprosto normální holka, nikoliv zapřisáhlá sluníčkářka, jak ji z blíže neznámých důvodů ukazuje film. Osobně volím raději knihu, ale ani v případě projekce neodejdete z kina s pocitem vyhozených peněz.
 
Kniha Než jsem tě poznala, vyšla v českém překladu a pro angličtinu znalé existuje i její doposud nepřeložené pokračování Me after you.

foto: mebeforeyoumovie.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s