Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POSELSTVÍ BLÍŽENCŮ - Ilona Fišerová rozmotává tajemství jedné ženy a jedné knihy

19.08.2016   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POSELSTVÍ BLÍŽENCŮ - Ilona Fišerová rozmotává tajemství jedné ženy a jedné knihyUž letmá prohlídka regálů s knihami pro mládež v knihkupectví odhalí velké množství takových, které inspirovány Harry Potterem lákají na kouzla a divy. Hned za nimi nezaostávají knihy o tajemstvích či tajemných motivech (nedávno jsme psali třeba o knize SERAFINA A ČERNÝ PLÁ&SŤ). Mezi ty, které lákají na tajemno, patří i druhá kniha spisovatelky (ale též podnikatelky) Ilony Fišerové POSELSTVÍ BLÍŽENCŮ.

Autorka získala zkušenosti s psaním pro děti, když její KOVÁŘSKÉ POHÁDKY a DAR ZE ZOO zřadil Český rozhlas do dětských pořadů Hajaja. Její první kniha NA ORLÍCH KŘÍDLECH, která přinesla „dobrodružný příběh plný záhad a tajemství, ale taky otázek“ zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros o nejlepší původní dobrodružný příběh pro děti v roce 2013. Autorka plní očekávání i ve své nejnovější knize.

Ústředními postavami knihy jsou sedmáci Míša a Lukáš. I když jejich první setkání končí Míšiným trapasem s roztrženými plavkami, náhodně se potkají u domova důchodců, kde Lukášova matka pracuje a kam vede Míša svoji prababičku (jíž říká krásně nezvyklým slovem praběnka) na návštěvu. Tady narazí na záhadu, kterou se pokusí nějak objasnit. Je jí tajemná paní Černá, o níž se zde říká, že „kdo vejde do jejího bytu, brzo špatně skončí.“ Navíc o zkratce jejího jména W. na černě natřených dveřích říká Lukáš: „Neznám žádné ženské jméno křestní jméno, které by začínalo na dvojité W“, na což Míša rearaguje: „Napadlo mě, jestli to není witch.“ Je paní Černá čarodějnice?

Proniknout do jejího bytu se podaří jak Lukášovi tak oběma najednou.  Už při první návštěvě Lukáš „viděl v tmavé chodbičce u paní Černé cosi, co se nepodobalo vůbec ničemu, co dosud v životě spatřil. A ačkoli by to za nic na světě nahlas nepřiznal, pořádně ho to vyděsilo.“ Při druhé návštěvě narazí na Neocronomicon, tajemnou a záhadnou knihu, o níž nikdo neví kde se vzala a proč vůbec vznikla. Jak zjistí na Googlu patří mezi grimoáry, což jsou magické knihy s popisy základních čarodějných praktik. Je paní Černá opravdová čarodějnice?

To, co jsme naznačili,  je jen začátek tajuplného a dobrodužného příběhu. Doufám, že jsme vás děvčata (ale i chlapci) dostatečně naladili k tomu, abyste si jej přečetli. Vše se mnohokrát zkomplikuje už třeba tím, že do vlastního pátrání se pustí o čtyři roky mladší  Blíženci – Míšina dvojčata, stejně zvědavá jako nesnesitelná. A do všeho se ještě vmíchá berlínský chlapec Paul, jehož bohatá maminka herečka na něho nemá čas a svěřila ho do výchovy jisté Trudy. Na tu a na pohádku, kterou spolu napsali nemůže Paul zapomenout. A tak také pátrá – kdo byla Trudy a proč musela z jeho života tak narychlo zmizet? Stopu objeví v Čechách, kam byla z Německa vyhoštěna. Neváhá a bez oznámení matce se vydá ji hledat.

Jak se tyto dva příběhy spojí už nelze prozrazovat. Stačí říci, že vše se racionálně vysvětlí, že nejde o žádnou magii, kouzla a čáry.  Navíc je zde přítomen motiv z pohádky Paula a Trudy, který jakoby se naplňoval v reálném životě – třetí tajemství? Zásluha spisovatelky Ilony Fišerové je v tom, že nikdy nic předem neprozrazuje. I to, co objeví Míša s Lukášem v bytě paní Černé či jaké tajemný a neobvyklý úkol zadala paní Černá údržbáři Hulejcovi, se nedozvíme hned. Musíte počkat na konec knihy, kde jako ve správné detektivce dojde k rozuzlení. Napětí při čtení se tak stupňuje a konec určitě nezklame.

Je vidět, že v záplavě knih s podobnými motivy z angloamerické produkce jsou i česká díla, která mohou směle konkurovat. Navíc jsou našim dětem bližší, protože vychází z jim známého prostředí a vztahů, s nimž se každodenně setkávají jak doma, tak ve škole. Ilona Fišerová dokázala vystihnout mentalitu sedmáků i s jejich slovníkem a teprve probouzejícím se zájmem o druhé pohlaví. V jednu chvíli, téměř současně, říká Míša „Kluci jsou divní“ a Lukáš: "Holky jsou divný.“ Ale oba  během pátrání vyspějí k téměř dospělácké  moudrosti, alespoň co se života týká a všeho, co je pro něj důležité.

Nakladatelství Albatros opět patří zásluha za vydání kvalitní knížky. A také za grafickou úpravu, v níž byly užity obrázky Petry Hilbert, které mimořádně přesně souzní s laděním knihy. Kniha tak stojí nejen za přečtení ale je i k prohlížení.
***************************************
Ilona Fišerová: POSELSTVÍ BLÍŽENCŮ
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0928 s