Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KRÁVA - TV tip - Balada o síle čelit osudu

26.08.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KRÁVA  -  TV tip -  Balada o síle čelit osuduPoněkud nevýrazný a možná i odrazující titul dal před více než dvaceti lety režisér Karel Kachyňa svému původně televiznímu filmu. Pod ním se však skrývá jedna z nejsilnějších emotivních výpovědí, jakých je v naší (a nejen v naší) kinematografii poskrovnuDěj filmu, odehrávající se na počátku minulého století, je stejně prostý jako jeho název. Mladý muž Adam (vynikající Radek Holub) se musí bez otce a po smrti milované matky starat o chudé  hospodářství na horské samotě. Není zde lehké živobytí – čeká zde jen bída a dřina, která je nad síly jednoho člověka. Proto se po dlouhém váhání rozhodne vzít si k sobě venkovskou dívku se špatnou pověstí Rózu (hraje ji režisérova manželka Alena Mihulová). Dvojice společně podstupuje každodenní boj o obživu, nechává všechny svoje síly na práci v kamenolomu i při obdělávání malého políčka, kam se musí přinášet naplavená říční  půda z údolí. Dvojice má jedinou touhu, vyjádřenou v titulu filmu. Kráva je pro ně zdrojem blahobytu, zárukou životní jistoty. Sen se jim  splní, ale rána osudu opět zasáhne...
Kachyňa si pro svůj film zvolil námět, který pochází z pozůstalosti jeho dřívějšího blízkého spolupracovníka,  spisovatele Jana Procházky, podle jehož námětu natočil významné filmy jako KOČÁR DO VÍDNĚ, NOC NEVĚSTY či UCHO. Námět přímo sváděl k tomu, aby byl natočen jako balada o osudovém údělu prostých lidí. Adam i Róza jsou dva společenští vyděděnci, kteří uprostřed drsné a nehostinné přírody musejí bojovat jak s přírodou samou, tak i s nepochopením a záští ostatních lidí. Nejprve k sobě těžko hledají cestu, pak se semknou a společně čelí nepříznivému osudu.
Z detailního popisu jednoho života postupně vyrůstá působivé podobenství o běhu lidského života od narození do smrti, o předurčení a síle vzdorovat a nakonec i přijmout drsný osud.  Film KRÁVA  je prosté, čisté, umělecky silné dílo bez rušivých momentů a téměř beze slov. Lidé v něm opakují stále stejné činnosti, stejně jako se opakují roční období. Je to příběh o práci a dřině, ale také etuda o narození lásky mezi dvěma ,životem těže zkoušenými, lidmi. Postupně přerůstá do obecnější symboliky, kterou vyjádřila dramaturgyně tvůrčí skupiny  Helena Sýkorová : „Člověk tisíckrát udolán, znovu se zvedá a pokračuje, podobně jako náš národ.“ Po právu film získal Zlatého ledňáčka na plzeňském FINÁLE v roce 1994 a poté řadu dalších cen na zahraničních festivalech.
Foto: csfd.cz, filmovar.cz
*****************************************************
KRÁVA
ČR 1993, filmová premiéra 1996, režie Karel Kachyňa,
uvádí ČT2 ve čtvrtek 1. září od 21,40 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.037 s