Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JARMARK MARNOSTI - TV tip – historické drama z období napoleonských válek

09.09.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JARMARK MARNOSTI - TV tip – historické drama z období napoleonských válek

         Filmová verze stejnojmenného literárního díla z poloviny 19. století, v němž se spisovatel William Makepeace Thackeray (1811-1863) s ironickým nádechem podíval na společenský vzestup dívky z chudých poměrů, která se díky své inteligenci a dravé bezohlednosti dokáže vyšvihnout na společenském žebříčku. Kniha patřila k nejznámějším anglosaským knihám devatenáctého století.
Filmového přepisu se ujala v roce 2004 režisérka Mira Nairová (SALLAM BOMBAY, KÁMASÚTRA, BOUŘLIVÁ SVATBA), a dala příležitost herečce Reese Witherspoonové. Ta hlavní postavě Becky Sharpové dala vše, co musí mít dívka toužící po úspěchu: mládí, krásu, inteligenci, vtipnost. Jen jednoho se jí nedostává – je dcerou druhořadého malíře a francouzské tanečnice, což není tím nejlepším odrazištěm ke kariéře v tehdejší společnosti. Vedle dobrého původu ji navíc chybí dostatek financí, jinak by se dal vzestup do vyšších pater společnosti koupit. Jiná dívka by to předem vzdala. Ne tak Becky. Ta je odhodlána si svůj společenský vzestup prosadit za jakoukoli cenu. Nechává se najmout jako guvernantka do rodiny výstředního sira Pitta Crawleyho (Bob Hoskins), tam si vyhlídne jeho mladšího syna Rawdona (James Purefoy - viz foto) a za pomoci panovačné tety Matyldy (Aileen Atkinsonová) ho dotáhne k tajné svatbě a odjedou spolu do Indie.
 
Příběh společenského vzestupu Becky je prolnut s příběhem druhé dívky – povahově zcela odlišné Amálie Sedleyové (Romola Garaiová), naivní a ne moc bystré dcery londýnského burzovního makléře. I ta je ochotna udělat cokoli, aby se stala členem nejvyšší společenské elity.
 
Historické melodrama se odehrává na sklonku napoleonských válek zhruba od desátých do třicátých let předminulého století. Jeho těžištěm je Británie, ale důležitou roli hraje epizoda z Bruselu v roce 1815, spojená s bitvou u Waterloo. Závěrečná část se odvíjí v Baden Badenu a epilog pak v Indii.
Protagonistka JARMARKU MARNOSTI svojí ambiciózností a schopnostmi manipulace připomíná Scarlett O´Harovou z JIHU PROTI SEVERU či markýzu Merteuil z NEBEZPEČNÝCH ZNÁMOSTÍ. Ve filmové verzi v podání Reese Winterspoonové (AMERICKÉ PSYCHO, VELMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, PRAVÁ BLONDÝNA) se však na rozdíl od obou zmíněných hrdinek nemusí strachovat o divácké sympatie. Režisérka Mira Nairová měla pro její „společenské horolezectví“ evidentně větší porozumění než Thackeray a částečně zjemnila metody, kterých Becky na své cestě k úspěchu užívá.
 
Podle mínění kritiky je film „barvitá podívaná naplněná značnou dávkou osobitého humoru“ či – jak se dočtete jinde - „pastva pro oči, pokud jde o kostýmy a dekorace.“ (Mimochodem - byly dovezené z Indie z Bollywoodu).
  
JARMARK MARNOSTI byl natočen pětkrát v době němého filmu v letech 1911 – 1932. Pak třikrát jako seriál pro anglickou televizi. Do kin se dostal v režii Roubena Mamouliena v roce 1935 jak TRH MARNOSTI (Becky Sharp).
Slovo Vanity v původním názvu Vanity Fair je možno přeložit nejen jako „marnost“ ale také jako „marnivost“ což ve formě sebelásky a touhy po obdivu okolí je hnacím motorem hlavní hrdinky Becky.
Foto: csfd.cz, exclaim.ca, pinteres.com, kinofilms.tv
 
******************************************
JARMARK MARNOSTI (Vanity Fair)
USA, Velká Británie 2004, režie Mira Nairová,
uvádí Nova Cinema v pondělí 12. září od 20,00 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0479 s