Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Keltská hudba s českou duší

12.09.2016   Pavla Hložková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Keltská hudba s českou dušíHouslistka Jitka Malczyk a kytarista Vojtěch Jindra v rámci svého osobitého komorního propojení vytvořili zajímavou symbiózu, kterou nazývají neotrad. Představili ji během koncertu 3. září v barokním areálu Skalka, který se nachází nad Mníškem pod Brdy.

Keltská hudba provází Jitku Malczyk již od studií. Sama sice vystudovala hru na klasické housle, vzápětí se však dostala k poslechu irského flétnisty Michaela McGoldricka a tato hudba ji pohltila. Přímo v Irsku, jemuž se také přezdívá Zelený ostrov, byla od té doby už desetkrát. Inspiraci však hledá i během svých dalších četných cest po Norsku, Orknejích, Skotsku, Bretani, Sardinii, Fidži a například i po Galapágách, kde plavala v oceánu  se žraloky, či u kráteru islandské sopky Ejafjallajökull , která během tektonické činnosti v roce 2010 znepříjemnila či znemožnila cesty mnoha evropských letadel. Na Islandu ji velmi oslovil kontrast barev i cesta přes Duhové hory, podobnými barvami právě hrají i její housle, s nimiž spolu s kytaristou Jindrou vystřihává keltské balady i ´nadupanější´ songy v rámci projektu Lua. V tomto sextetu již vytvářejí kompletní band, který se mimo jiné místy inspiruje až v reggae.

Mnohotvárnost prokázali i během koncertu, i když pouze ve dvou, v sále kláštera barokního areálu nepotřebovali jakékoli ozvučení pro to, aby hudba zvedla ze židle. Zazněla převážně autorská hudba, v původních formách přejatých z tradiční hudby s originálním obsahem. Skladba Cedar Wood je inspirovaná vůní cedrového dřeva, Hunters in the Snow zase obrazem vlámského malíře Pietera Breueghela. Zaujal i set skladeb Insomnia postavený na  formách irských tanců  jigu a reelu. Zazněly také skandinávské skladby na hardangerské norské housle hardingfele, opředené mystickými pověstmi a příběhy. Koncert byl prvním v řadě z těch, které budou provázet vydání jejich nového alba Neotrad. Jaké bude, prozradí více i jeho křest, už 6. října ve Studiu Rubín v Praze.

Foto z koncertu: Lenka Živná

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.033 s