Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PŘIJĎTE SI HRÁT S VĚDOU A TECHNIKOU, zve Západočeská univerzita v Plzni

09.09.2016   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PŘIJĎTE SI HRÁT S VĚDOU A TECHNIKOU,  zve Západočeská univerzita v PlzniTaké v roce, kdy si připomíná 25. výročí svého založení, pořádá Západočeská univerzita v Plzni Dny vědy a techniky. V pořadí 11. ročník proběhne v pátek a v sobotu 9. a 10. září již tradičně na plzeňském náměstí Republiky. Na své si zde přijdou nejen děti, ale také jejich rodiče.


31 expozic opět nabídne nespočet příležitostí k vědeckým hrátkám a experimentům. Jak rychle dokážete porazit strom? Jak vypadají historické a moderní nástroje na obrábění a zpracování dřeva? Jak těžké bylo dobýt hrad? Na tyto a další otázky odpoví katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické ZČU, která připravila hned čtyři expozice. Návštěvníci si zde mohou zkusit vystřelit a zasáhnout projektilem terč, seznámí se s konstrukcí jednoduchých obléhacích strojů, uvidí pokusy s kapalným dusíkem, vysokým napětím a transformátory a v kreativní dílně se naučí pracovat se zbytkovým a odpadním materiálem.
 
Fyzikální kratochvíle
V celé své kráse se na plzeňském náměstí představí také zbrusu nová studentská formule, která se nedávno s úspěchem vrátila z okruhu v anglickém Silverstone. Malí i velcí mohou vyrazit na cesty i s katedrou geografie Fakulty ekonomické ZČU, která je pozve na dobrodružnou výpravu do Afriky.
 
Ve stanu katedry kybernetiky bude přichystána přehlídka robotů, od robotické slunečnice přes balancující míč až po nového robota Alice, který umí vyhledat kovovou kuličku v misce a vhodit ji na kuličkovou dráhu. Nová katedra geomatiky představí klasická analogová mapová díla i virtuální mapy, které se dají použít nejen pro navigaci osob v terénu, ale i pro sdílení informací mezi tvůrcem a uživatelem mapy. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU překvapí návštěvníky neomapingovými projekcemi. A chybět nebude ani klasický svět chemických reakcí v podání katedry chemie pedagogické fakulty. Katedra biologie z téže fakulty představí v mikroskopické laboratoři vzorky z plzeňských řek a rybníků i ukázky zdejších mokřadních rostlin a hub.
Plzeňská závodní formule UWB03 studentského týmu Racing Team Pilsen Západočeské univerzity

Vstup do všech expozic je zdarma. Jejich podrobný seznam najdou zájemci na webové adrese www.dnyvedy.zcu.cz. Do expozic Svět chemických reakcí a Plzeňská energetika je třeba se předem zaregistrovat.
 
„Mottem letošních oslav 25 let univerzity je čtvrtá průmyslová revoluce, k níž se naše univerzita otevřeně hlásí. Jsem rád, že ani na Dnech vědy a techniky nechybějí roboti a nové technologie a můžeme zde lidem hravou formou přiblížit, co vlastně znamená ten abstraktní pojem Průmysl 4.0 a co už naši vědci v  oblasti propojování lidí a strojů vymysleli,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček.

Dny vědy a techniky ZČU se i letos uskuteční za podpory města Plzně a Plzeňského kraje.
 
Kosterně svalový model lidského těla
 
Město Plzeň dlouhodobě podporuje Západočeskou univerzitu, je naším důležitým partnerem. V letošním roce jsme jí například poskytli 1,44 milionu korun na více než 15 projektů, přičemž řada z nich je zaměřena právě na technické vzdělávání. Peníze jsou určeny například na Olympiádu techniky Plzeň 2016, na letní kybernetické soustředění, na konferenci o inovacích ve vzdělávání a další projekty,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Konkrétně na Dny vědy a techniky poskytla Plzeň, stejně jako loni, částku 250 tisíc korun. 
Použita ilustrační fota z loňského ročníku – další najdete na www.dnyvedy.zcu.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0666 s