Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


LAWRENCE Z ARÁBIE – TV tip – Britský důstojník vede Araby do války proti Turkům

21.01.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

LAWRENCE Z ARÁBIE – TV tip – Britský důstojník vede Araby do války proti TurkůmBritský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence (1888-1935) byl skutečnou historickou postavou. Proslul zejména během první světové války jako agent Intelligence Service, když na Blízkém Východě dokázal sjednotit arabské kmeny proti Osmanské říši, která od roku 1516 okupovala jejich území a která bojovala na straně centrálních mocností. Velkolepý opus oscarového režiséra Davida Leana přibližuje tuto osobnost v celé její rozpornosti.Životopisný film začíná od tragické smrti Lawrencea při havárii motocyklu. Zobrazuje zejména jeho působení a vliv Arábii. Osmadvacetiletý archeolog je v roce 1916 vyslán anglickým velením do Káhiry k beduínům. Má se spojit s místním panovníkem Fajsalem a zajistit mu upevnění jeho postavení. Jenže na místě samém se v dobrodružném srdci Lawrencea probudí touha dopomoci arabským přátelům vymanit se z tureckého jha. Přes rozdíly názorové a zejména civilizační (dvě odlišné kultury) se mu podaří spojit znesvářené kmeny z celé oblasti a vyprovokovat povstání. Po riskantním přechodu pouště nečekaně zaútočí na tureckou pevnost a s materiální podporou anglické armády rozpoutat guerillovou válku. Stane se hrdinou, jeho věhlas se šíří.

Arabským vojskem je milován, září mezi nimi ve svém bílém burnusu jako král. Jenže sláva mu pomalu stoupá do hlavy. Naivní Arabové mu stále více přirůstají k srdci, zanechává poslední zbytky rasových předsudků, až začne vystupovat jako jejich mluvčí – dokonce i proti zájmům britské koruny. Jeho vize svobodné Arábie však nemá naději na úspěch a kolo dějin jej neúprosně zdrtí...

Film se opírá o historická svědectví i o vlastní knihu T.E.Lawrence s názvem SEDM PILÍŘŮ MOUDROSTI. Scénář byl několikrát přepisován, nakonec je dílem Roberta Bolta. Ten stál před problémem jak vylíčit rozporuplnou postavu britského důstojníka, plného odvahy a tvrdého k jiným i sám k sobě, vojáka, který je schopen až nadlidských výkonů, ale který je zároveň samolibým exhibicionistou, jemuž pochlebování obdivovatelů nesmírně lichotí. Winston Churchill o něm  napsal: „Bude žít dál v anglické literatuře, bude žít dál ve válečných análech, bude žít dál v tradicích Royal Air Force a v legendách o Arábii.“  Jeho osobnost nelze jednoznačně vyložit. I proto jeho tragická smrt v Anglii vzbudila mimořádnou pozornost – banální motocyklová nehoda byla mnohými pokládána za akt sebevraždy, zatímco režisér Lean ji ve filmu zobrazuje jako ironickou hříčku osudu. Osudu, s nímž Lawrence sváděl věčné půtky celý život.

Film LAWREENCE Z ARÁBIE vznikal za neuvěřitelně těžkých podmínek, kdy hlavně natáčení v dusném vedru pouště v Saudské Arábii bylo pro celý štáb i užitou techniku doslova zničující. Navíc David Lean je znám jako obrovský perfekcionalista, takže mnohé záběry točil i několik dní až do vyčerpání fyzických sil svých, herců i štábu. Nakonec, po řadě průtahů, stálo natočení filmu kolem 50 milionů dolarů. Konečná verze trvala 222 minut, konečná v kinech musela být zkrácena na 194 minut.

Mimořádnou zásluhu na ztvárnění titulní postavy má nesporně Peter O´Toole, proslavený předtím jako úspěšný shakespearovský herec. I když svojí vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi (který po válce zvolil několikrát pseudonym, aby se vyhnul popularitě), bylo jeho obsazení úspěšným počinem režiséra (původně se uvažovalo o Marlonu Brandovi, ten si ale s Davidem Leanem naprosto nerozuměl). I další role jsou skvěle interpretovány – arabské šejky ztvárňují hollywoodské veličiny jako Alec Guinness, Anthony Quinn či Omar Sharif (jehož roli měl nejprve ztvárnit Horst Buchholz, po něm se mluvilo i o Alanu Delonovi).

Režisér David Lean (1908-1991) získal za tento film podruhé Oscara (první byl za MOST PŘES ŘEKU KWAI). David Lean byl vůbec zajímavou osobností – jeho filmy získaly celkem osmadvacet Oscarů a spoustu dalších ocenění. V roce 1953 byl jmenován Komandérem britského impéria a v roce 1984 povýšen do šlechtického stavu. V roce 2002 byl zvolen 9. nejlepším filmovým režisérem všech dob – přestože jeho filmografie čítá pouhých osmnáct filmů. Ale jsou to skutečné kinematografické perly – namátkou jmenujme MOŘE, NÁ&S OSUD, POUTO NEJSILNĚJ&SÍ, NADĚJNÉ VYHLÍDKY, OLIWER TWIST, DOKTOR ŽIVAGO, RYANOVA DCERA či CESTA DO INDIE.

Je nutno se zmínit i o vizuální stránce filmu (hlavnímu kameramanovi Federicku A. Youngovi asistovali Skeets Kelly a pozdější režisér Nicolas Roeg). Barevné škále vévodí oslnivá žluť pouště i slunce, o níž se traduje, že je to barva podněcující vznětlivost. Sněhobílý burnus titulního hrdiny tvoří naprostý kontrast k černým hábitům arabských šejků. Film obsahuje také jedinečné bojové scény s množstvím koní. Vše je podbarveno hudbou Maurice Jarreho.

LAWRENCE Z ARÁBIE  ční nad všechny natočené velkolepé filmové opusy. Mnozí jej řadí mezi nejlepší filmy světa. Pokud tuto chválu trochu zmírníme, nemůžeme se stále neobdivovat jeho velkolepému pojetí hrdinství, ale i překvapivému sepětí anglického gentlemana s naprosto jiným životním stylem pouštních Beduínů. Je to silné drama člověka, který „ovlivnil dějiny“ předávané v akčním dobrodružném příběhu, který bere dech. Nechybí mu pravdivé zachycení historických skutečností a je zároveň hlubší psychologickou studií. Však také film právem pobral sedm Oscarů (za režii, hudbu, kameru, výpravu, zvuk, střih a jako nejlepší film). Stěžejní část filmu byla natočena v Saudské Arábii, masakr turecké jednotky v Maroku, kulisy historických měst byly postaveny v jižním Španělsku.
Foto: twitter.com, cinerider.com, moviepilot.de
 ****************************************** 
 LAWRENCE Z ARÁBIE (Lawrence of Arabia)
Velká Británie 1962, režie David Lean.
Znovu na televizní obrazovce v sobotu od 20,00 na ČT2.
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.0786 s