Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NOCI S NEPŘÍTELEM – TV tip – thriller o manželství, které bylo peklem

21.10.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NOCI S NEPŘÍTELEM – TV tip – thriller o manželství, které bylo peklemNěkdy to tak už bývá. Na počátku je velká láska, následuje manželství, děti a po létech rozčarování. Někdy je to jen na slzy, které paní domu v koutku prolije, jindy jde o drama s vypjatými nervy a možná i s obavou o život. Tak je tomu v divácky mimořádně úspěšném psychothrilleru NOCI S NEPŘÍTELEM, který se nyní dostává na obrazovky televizorů.

Julie Robertsová v něm ztvárňuje roli křehké Laury žijící se svým manželem Martinem, úspěšným finančním poradcem, v přepychovém domě u mořské pláže na Cape Codu (Massachusetts). Ani skleněná velká okna s výhledem na modrou hladinu a do krásné krajiny nedovedou nahradit pocit štěstí, které se už po třech letech zcela ztratilo z manželského vztahu. Martin tvrdě vyžaduje absolutní poslušnost od Laury i dětí. Když není po jeho vůli následují facky, kopance a týrání. Pak přijde fáze usmiřování a vše pokračuje nanovo. Tak dlouho, že psychicky i fyzicky utýraná žena se pomalu mění v poníženého a vystrašeného tvora, který už dál nemůže snášet patologickou lásku svého manžela.
Jediným řešením pro Lauru je předstírat vlastní smrt, a tak se vymanit z moci sadistického „nepřítele.“ Pod změněným jménem Sára Watersová nalezne nový domov v Iowě a posléze i novou lásku se sympatickým sousedem Benem (Kevin Anderson). Martin jednoho dne však náhodně zjistí, že byl oklamán a změní se v žárlivé monstrum, které se již nedovede ovládat a vyrazí jako chrt po Lauřině stopě. Co následuje, to silně  počechrá vaši nervovou soustavu. Dočkáte se mimořádného zážitku. Režisér Joseph Ruben odvádí dokonalou práci a v rámci žánru je mistrem. Po pomalém tlumeném začátku stupňuje napětí až po mez snesitelnosti. Dlouhými klidnými záběry dokáže navodit atmosféru lásky a touhy, aby ji posléze vystřídal evokací strachu a drtivostí závěrečného finále.
Film vznikl podle stejnojmenného románu Nancy Priceové a jeho scénárista Ronald Bass se snažil co nejvíce odlišit od běžných klišé filmů o nešťastném manželství, z něhož jeden z dvojice hledá únik. Při jeho sledování vás mimoděk napadne, že různé, dnes tak oblíbené, filmy o různých děsivých monstrech a bytostech z jiného světa, užívající často nadpřirozené jevy mohou sice děsit, ale že působit děsivě a strašlivě mohou i skutečnosti z denního všedního života. Možná i ve vašem okolí se odehrává skryté drama, o němž netušíte a které může přerůst v tragédii...
Velkou zásluhu na věrohodnosti filmu má krásná Julie Robertsová, která dovede rozehrát celou škálu pocitů ponížení i strachu ale také dát přesvědčivý projev pocitům lásky a štěstí. Ke své postavě řekla: „ Mám ráda vzrušující příběhy, příběhy, které mi nahánějí strach, protože si myslím, že nedokáži dát život postavám, které je zabydlují, které mne však zároveň provokují do té míry, že je prostě zahrát musím.“ Irský herec Patrick Bergin někdy možná trochu svou tyranizují lásku přehání, ale jak kdysi napsala zkratka mos ve Video plus: „...hraje svého psychopata se zvrácenou noblesností vzbuzující úzkost.“ Milovnická role Kevina Andersona je nepoměrně jednodušší. Možná pozorný divák nalezne několik prohřešků proti logice, ale to nesnižuje zážitek z filmu, umocňovaný i hudbou Jerryho Goldsmitha, který použil i úryvky z Fantastické symfonie Hectora Berlioze.
Foto: twitter.com, onedio.com, imfdb.org, csfd.cz
*************************************
NOCI S NEPŘÍTELEM ( Sleeping with the Enemy)
USA 1991, režie Joseph Ruben
uvádí Prima Max v pondělí 24. října od 22,35 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.101 s