Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Halloween nebo Dušičky?!

30.10.2020   Kateřina Sovová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Halloween nebo Dušičky?!„A u nás máme místo Halloweenu Dušičky, že?“ Zmatky okolo svátků umístěných na přelomu října a listopadu nevznikají jenom ve školních lavicích. Víte kupříkladu, jaký svátek připadá na dnešní datum?

31. 10 - Halloween
Původ podivného názvu hledejme ve slovním spojení „All Hallows´Eve“, kdy ono poslední „Eve“ zkracuje anglické slovíčko „evening“, čili večer. Nejde tedy o nic jiného než o předvečer svátku Všech svatých. Přestože Halloween mnozí označují za do Evropy zavlečený svátek, pravda to tak úplně není. Jde spíše o jeho návrat, protože Severní Amerika, kde se tento svátek poctivě drží, byla objevena až v roce 1492. Tedy o pořádný kus historie později než kam sahá paměť Halloweenu, vycházejícího z keltského Samhainu – svátku zasvěcenému začátku keltského nového kalendářního roku. Při příležitosti oslav konce sklizně Keltové věřili v magickou sílu tohoto období a možnost shledání se s dušemi zemřelých. Skutečnost, že duše nemusí být pouze hodná, docela dobře demonstruje dnešní zvyk kostýmovaných koledníků, evokujících zombie, duchy či jiné umrlce. Jejich „trick or treat“, volně přeloženo „koledu nebo ti něco provedu“, mluví samo za sebe. Podtrženo sečteno, Halloween musel do Ameriky někdo přivézt, a tím někým byli nepochybně Evropané.  Jeho existence v našich končinách je tak spíše návratem ztraceného dítěte, které nám už ovšem poněkud vyrostlo a jeho rysy, v porovnání s minulostí, dnes vypadají o poznání jinak. Jeden z nejoblíbenějších symbolů svátku – vydlabaná dýně (Jack o´Lantern) – má údajně svoji tradici i u nás. V dřívějších dobách prý chlapci vyřezávali řepu anebo tykve aby vyděsili děvčata vracející se po tmě domů.
 
1.11. Svátek Všech svatých
Společně s Památkou zesnulých (ne svatých)  zavedla svátek Všech svatých církev, aby zamezila pohanským praktikám spojených s Halloweenem. Stalo se tak ve středověku. Navzdory všem snahám, Halloween žije dál a my, díky církvi, máme o další významný den navíc.
 
2.11. Památka zesnulých
Lidově řečené Dušičky jsou pro mnohé hlavním svátkem tohoto období. Svíčku na hřbitově zpravidla zapalují všichni, bez ohledu na víru. Vysvětlení toho, co se má v noci z 1. na 2. listopadu dít, bude jistě pro mnohé z nás překvapivé. Duše našich milovaných totiž přicházejí na svět z očistce. Svátek tedy předpokládá, že většina lidstva si bude muset ještě protrpět nějaký ten pátek, než projde kýženou nebeskou branou. Našimi hosty jsou tudíž duše zbědované, týrané, a také proto se pro ně v lidové tradici vařívala speciální dušičková večeře. Její součástí bývalo mléko, které prý pomáhá hojit rány z očistce. V kostele se v těchto dnech slouží tzv. zádušní mše, čili mše za spásu duší zemřelých. Součástí lidových tradic bylo také sváteční pečivo – tzv. boží kosti – darované žebrákům či jiným potřebným, srdéčka dušiček či prostě dušičky. 

foto: doma.nova.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1095 s