Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Muzeum prazvláštních věcí

03.11.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Muzeum prazvláštních věcíStrhující román o bizarním světě, ve kterém se kromě vlčího muže, motýlí dívky a sto let staré želvy setkáte i s upřímnou láskou. Vítejte v Muzeu prazvláštních věcí z pera Alice Hoffmanové.

Jsme v New Yorku roku 1911, kdy do města připlouvá spousta uprchlíků, jež je hnána představou o lepší budoucnosti. New York je totiž místem, ke kterému uprchlíci upínají své naděje na splněné sny, ale hlavně se má město stát místem, kde budou všichni moci svobodně žít se svými rodinami. Kdyby jen předem tušili, jak moc se zmýlili. Čeká je totiž tvrdá a málo placená práce v továrnách. A právě v tomto světě žije Eddie Cohen, dříve syn ortodoxního Žida, dnes fotograf, jenž má talent nalézt to, co je ztracené.

Ovšem v New Yorku se nachází ještě jedno zvláštní místo, tam vás ale zaměstnají jen v případě, pokud jste hříčkou přírody. Muzeum prazvláštních věcí do svých řad přijímá jen bizarní tvory, které jejich okolí považuje za zrůdy. Ale ti si tu také moc nepomohou, profesor Sadie umí být velmi krutý. A právě roku 1911 jeho dceři Coralii, která byla díky svému znetvoření mezi atrakcemi jako mořská panna, došla trpělivost a začala se proti otci bouřit.

 
A i když mi při pohledu na všechny ty exponáty naskakovala husí kůže, cítila jsem se tu jako doma. A věděla jsem, že život strávený v muzeu není jako životy ostatních. Někdy se mi ve snu zdálo, že se nádoby rozbily a po zemi se roztéká nazelenalá břečka plná soli a formaldehydu, a když jsem se pak z toho hrůzného snu probudila, měla jsem lem noční košilky mokrý. Jak vzdálený je náš skutečný svět od světa snů.                           ~Str. 8-9~

Alice Hoffmanová vydala již tři desítky knih, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Její román Here on Earth se ocitl ve výběru televizního literárního pořadu Oprah Book Club. A podle knihy Practical Magic byla natočena černá komedie se Sandrou Bullockovou a Nicole Kidmanovou v hlavních rolích (v České republice uváděná pod názvem Magická posedlost). Autorka v současné době žije střídavě v Bostonu a v New Yorku.

Muzeum prazvláštních věcí nespadá mezi klasické fantasy, protože magii jako takovou v knize nenajdete. Jedná se spíš o kouzelný - místy romantický, ale z větší části až depresivní příběh dvou lidí, který se odehrává v New Yorku na počátku 20. století. Některé události použité v knize jsou dokonce podle skutečných událostí, a o to je vám pak během čtení ještě více úzko. Popisy dělníků pracujících do strhání těla za ponižujících podmínek, kdy majitelé jezdí v nablýskaných kočárech, jsou vážně k pláči. A i když je majitel panoptika smyšlený, je stejně krutý jako majitelé továren. Psychicky týrá a ponižuje nejen svou dceru, ale i zaměstnance. Počátky 20. století byly fascinující, ale život zde, byl velmi těžký.

Příběh je zprostředkovaný z pohledu dvou hlavních hrdinů, kdy každá z postav nejdříve vypráví o svém životě - o dětství i o postupném dospívání a teprve až poté se dostává na řadu současnost. Tyto dějové linie se střídají a různě proplétají, jak se hlavní hrdinové potkávají. Postavy si nelze nezamilovat - odvážná a důvěřivá Coralie, kterou její otec využívá a Eddie, který stále ještě hledá sám sebe - je osamělý a neví, co si se svým životem počít. Určitě stojí za zmínku i další postavy, které nejsou jen černé a bílé a čtenář si je dokáže lehce představit, a to i v případě, když obrůstají srstí anebo postrádají ruce.

Muzeum prazvláštních věcí je velmi neobvyklou a těžko zařaditelnou knihou, která svým způsobem opravdu působí jako pohádka pro dospělé. Příběh je fascinující a spolu s vypravěčským umem Alice Hoffmanové, jde o dílo přímo dechberoucí. Jen se dá těžko posoudit, zda konec je šťastný, protože i po dočtení budete pociťovat melancholickou až depresivní náladu a neubráníte se přemítání nad tím, co to vlastně znamená, být svobodný.

Muzeum prazvláštních věcí - Alice Hoffmanová
Jota, 2014
356 s., 348 Kč
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0663 s