Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


A. S. A. Harrisonová – Tichá žena

17.11.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A. S. A. Harrisonová – Tichá ženaA. S. A. Harrisonová napsala pozoruhodnou románovou prvotinu, jejíhož vydání se bohužel nedožila. Tichá žena je již od první chvíle skvěle prodávanou a v USA se několik týdnů držela v žebříčku bestsellerů The New York Times.

Jodi Brettové je 45 let a již dvacet let žije ve společné domácnosti se svým přítelem Toddem Gilbertem. Když přišla řeč na děti, Jodi raději pořídila Toddovi psa Freuda, protože ona děti nechtěla. Povoláním je psychoterapeutka, ale pracuje jen na zkrácený úvazek a většinu dne se stará o domácnost a o všechny Toddovi potřeby. Todd nedávno upadl do deprese, ale naštěstí už se z toho nejhoršího dostal. Jodi ví, že jí je Todd občas nevěrný, ale dělá, že to nevidí, protože o čem se nemluví, to neexistuje. Jejich vztah je emocionálně vyhořelý a upadl do stereotypu, jediný kdo v jejich domácnosti projevuje emoce, je již zmíněný pes Freud. Ale jednoho dne se vše změní a komu to teď lze klást za vinu?
 
"Ale na ničem z toho nezáleží. Je jedno, že se čas od času nechá prokouknout, protože oba vědí, že ji podvádí, a on ví, že to Jodi ví, hlavní je, že dál dělají, jako by se nic nedělo, že si udržují ten veledůležitý klam, tu iluzi, že všechno je v pořádku a nic se nehrotí."                – Str. 33 –
 
Tichá žena je psychologický thriller, kdy A. S. A. Harrisonová čtenářům ukazuje, jak může dopadnout soužití dvou lidí. I když na první pohled vypadá pár šťastně a přátelé jim jejich štěstí závidí, nikdo neví, co se děje doma za zavřenými dveřmi a zataženými žaluziemi. Podobný je i případ Jodi a Toda, kdy se jejich vášeň a veškeré emoce ze vztahu vypařily a nezůstalo po nich nic, jen prázdnota a stereotyp.
 
Oba se do sebe zamilovali již na první pohled, ale oba dva si do vztahu nesou své psychické problémy již z dětství. Toddův otec byl alkoholik a Jodi o svých problémech ani neví, má tendence na vše špatné zapomínat a tím to ze svého života vyřadit. Je možné, že konci vztahu napomohl i fakt, že se Jodi nechtěla za Todda vdát a nechtěla mít děti. Líbil se jí stereotyp a ráda se starala o Todda. I když to bylo často i na úkor jí samé, nikdy si nestěžovala. Todd se naopak ve stereotypu propadal více do depresí, potřeboval cítit emoce, a jelikož se mu jich nedostávalo doma, hledal je jinde.
 
Kniha je psaná ze dvou pohledů Ona a On, díky tomu lépe pochopíte chování obou zúčastněných osob a můžete je soudit. Autorce se povedlo přímo bravurně popsat charaktery všech postav i s jejich psychickými problémy, všechny situace působí velmi reálně a čtenář má při čtení tendenci srovnávat vztah Jodi a Todda se svým vztahem. I když vám konec během čtení připadá předvídatelný, nakonec zjistíte, že jste se nemohli mýlit více, konec je totiž úplně jiný, než čekáte.
 
Mně osobně se Tichá žena velice líbila a určitě ji doporučuji všem těm, kteří mají rádi reálně působící příběhy s psychologickým podtextem a celkově knihy se zaměřením na psychologii. Vtipnou vsuvkou a jistým odlehčením příběhu jsou přezdívky pro Jodiny pacienty, jako je například Popelka, nebo Nicka. A příběh také výborně doplňuje Jodino sezení, kdy ona sama byla pacientem, díky tomu měli čtenáři možnost ji lépe poznat a pochopit.

A. S. A. Harrisonová – Tichá žena
Beta - Dobrovský, 2014
319 Kč, 304 s.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0314 s