Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Umrlčí cesta – Peter May a jeho šokující, varující pravda

23.11.2016   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Umrlčí cesta – Peter May a jeho šokující, varující pravdaNový detektivní román oblíbeného spisovatele Petera Maye nás opět zavede do drsného kraje souostroví Vnějších Hebrid na severozápadě Skotska, odkud už sbíral materiál pro své předchozí knihy. Snad nejdokonaleji jeho téma nastínil sám vydavatel, když na zadní straně obálky uvedl dokonalou charakteristiku. 

Proto ji ocitujeme:
 
Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva na živu. Neví, kdo je ani jak se tam dostal. Jeho jediným vodítkem je mapa takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat.
 
Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Ve staré kapli tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí jistit, kdo to udělal a proč.
 
Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze otcova výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný.
 
Příběh sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě – a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život.
 
 
Tři osamělé postavy, které – každá po svém – zoufale hledají pravdu, byť ta má pro každého z nich od začátku možná jinou tvář. Nový román zkušeného a oblíbeného Petera May opět dokazuje, že spisovatel dnes patří k nejlépe píšícím autorům knih s detektivní tématikou. Kdo četl trilogii z ostrova Lewis (SKÁLA, MUŽ Z OSTROVA LEWIS a &SACHOVÉ FIGURKY – o všech jsme v Rozhledně webmagazinu psali) ten již poznal prostředí Vnějších Hebrid, ostrovů, v nichž se život s obyvateli nijak nemazlí a kde stálý silný vítr, hrozivé vlny a bouře jsou pro nás suchozemce těžko pochopitelné. Lewis dokáže s mistrovskou přesvědčivostí popsat jak krajinu tak i prostředí tohoto odlehlého koutu světa (nyní včetně Flannanových ostrovů s majákem na Eilean Mor) a celé plejády okolních ostrovů a ostrůvků (kdo třeba z nás ví, že na jednom z nich jsou megality starší než Stonehenge?)

 
 Ostrov Eilean Mor s majákem

Právě v dokonalosti popisu je síla Petera Maye. Sice dokonale nastíní, graduje a vrcholí detektivní zápletku, ale to co jej dělá velkým, je právě popis. I když budete číst ve vytopené místnosti budete mít pocit přítomnosti v deštivé a ponuré krajině a dostaví se pocit chladu. Kromě krajiny je v tomto díle dokonalý obraz člověka, který ztratí paměť a hledá svou osobnost i svoji minulost. Není to téma v literatuře nové, ale způsob, jak líčí svého Macleana Peter May, by mohl sloužit jako příklad pro všechny začínající literáty. Méně prostoru, ale o to citelněji, najdeme v knize i líčení pubertálního vzdoru mladičké Karen a její náhlé dospění tváří v tvář dramatické skutečnosti. Dokonale zamaskovány jsou i zbylé postavy, z nichž – kromě detektiva Gunna – nikdo není tím, kým by měl na první pohled být.
 
Příběhy nastíněné v úvodu se vzájemně prolnou a čtenář je neustále postaven před nové a nové otázky. Na rozdíl od mnoha detektivek May neklade před nás falešné stopy a neodvádí naši pozornost k vedlejším motivům - snad je z počátku čekáte, že bude psát o zmizelých strážcích majáku na ostrově před 110 lety, ale brzy pochopíte, že o nich kniha nebude. Postupuje přímočaře, ale o to důsledněji. V okamžiku, kdy na jednu otázku dostanete odpověď, vyrojí se rázem několik dalších. To udržuje čtenáře v neustálém napětí a od knihy se neodtrhne, dokud se vše nevysvětlí a motivy nepropojí. Je už příznačné, že k vyvrcholení dramatu dojde za prudké bouře na ostrůvku, na jehož skály vrhá moře až třicetimetrové vlny. Živly a zlo v člověku se prolínají. První se po čase uklidní a zlo? Dá se vůbec vymýtit, když i mnozí zainteresovaní vědci, vědomí si obrovských problémů, dokáží podlehnout svodům velkých peněz na svém kontě?
 
UMRLČÍ CESTA je spíše než klasickou detektivkou vynikajícím románem s detektivní zápletkou. Varuje. Varuje před vlivem velkých nadnárodních korporací, které v honbě za ziskem by neváhali vyhubit polovinu lidského rodu. K dosažení cíle jsou schopny užít jakékoli metody. Bojovat proti nim mohou jen silní, odvážní a tvrdohlaví jedinci, kteří hodlají pomoci matce přírodě. Po přečtení pochopíte, proč je na začátku uvedeno „věnováno včelám“ a proč „umrlčí cesta“ by nemusela vést jen po jednom skotském ostrůvku.
 
Pláž Losgaintir, kde má ležet Chata v dunách

P.S. Nesluší se mít připomínky k překladu, pokud neznáte originál. Přesto mi vadí neustálé zdvojování funkce a hodnosti u příslušníků policie – např. detektiv – seržant hlavně v oslovení, kdy češtině oslovujeme buď funkcí (detektive) nebo hodností (seržante), ne obojím. Vojtěška se nechává kvasit pro dobytek – ne jako senáž – ale jako siláž (str. 193). A co znamená „navalilo se jí“ na str.318?
Ilustrační fota:  eileanmor.net, travelblog.org
 *****************************************
Peter May: UMRLČÍ CESTA
z anglického originálu přeložil Filip Drlík,
vydal Host – vydavatelství s.r.o., Brno v roce 2016 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0256 s