Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dům u vycházejícího slunce

01.12.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dům u vycházejícího slunceRomán o magii, monstrech a rockové hudbě. První mágové přišli do města Farewell v dobách, kdy na parketech kraloval charleston a alkohol se dal koupit výhradně na černém trhu. Dům u vycházejícího slunce je prvotina polské autorky Aleksandry Janusz.

Eunice je normální dívka v pubertálním věku, která je výbušná a nerada dodržuje pravidla. To by až tolik nevadilo, jen kdyby nežila ve Farewell, kde se báje a pověsti stávají skutečností. Eunice zjistí ne zrovna příjemným způsobem, že je magicky nadaná a je ihned přijata jako třináctý mág pod ochranu Domu u vycházejícího slunce.

Ostatní mágové mají plno svých starostí, Lloyd Dark je šermíř s temnou minulostí, který večer co večer vyráží do ulic, aby ochránil obyvatele města před temnými bytostmi. Gabriel je zpěvák ve známé rockové kapele, ale také je léčitelem a Timothy je kybermág, který pracuje s Nadsítí. Bohužel se s návratem Eunicina otce, do města dostane i něco velmi temného a nebezpečného. Dokáží mágové temnou bytost porazit, anebo je oživlé příběhy pohltí? A dozví se odpovědi na všechny své otázky? Kdyby jim aspoň pořád neškodil upír Julius, který se snaží využít špatné situace kolem mágů ve svůj prospěch.
 

„V tom případě budeme jíst mražená jídla, protože já Lloyda vařit nenechám,“ rozhodl. „Ještě by udělal nějaké chobotnice.“ Auto líně vyjelo na prázdnou ulici. Zpěvák trochu přidal plyn. Řídil klidně a plynule, neměl chuť bláznit. „Navrhuju špagety, pizzu a karton piva,“ poradila mu Eunice znalecky. „Ani já, ani Lloyd, ani Timmy nemáme rádi pivo,“ připomněl Gabriel. „A tobě ho nekoupím, žralo by mě svědomí…“ „Ty máš svědomí?“ zeptala se dívka se zájmem. „Kde jsi ho sehnal? Do háje, musela to být nějaká akční nabídka.“ „Ozývá se ve mně mateřský instinkt.“ „Ježíšmarjá, Gabriel je těhotný,“ vyjekla Eunice v předstíraném zděšení. „Zázrak přírody.“ „Mám nejvyšší čas, už dávno je mi čtyřicet pryč,“ povzdechl si zpěvák. „Naštěstí existuje substituční hormonální terapie, botox a lipozomy. Docela se držím, že?“          - Dům u vycházejícího slunce -
 

Dům u vycházejícího slunce je velmi zajímavým nápadem a město plné nejrůznějších bytostí si zamilujete. Příběh je psaný ve třetí osobě a z několika různých pohledů. Jsou zde i návraty do minulosti nebo časový skok v příběhu, kdy se k Eunice vracíme až po roce. Bohužel na mě střídání současnosti a minulosti působilo dost zmateně. Příběh Eunice se mi moc líbil, nechybělo tam tajemno ani napětí, ale návraty do minulosti ostatních hlavních postav dělaly v ději zbytečný chaos. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o hlavních postavách něco víc, ale zakomponování do příběhu chtělo vymyslet trochu jinak.

Naštěstí od poloviny knihy se autorka zaměřila už jen na boj o město Farewell, tím začal být děj plynulý a já už se od knihy nemohla odtrhnout. Hlavních postav je v příběhu více, ale určitě to není na škodu, právě naopak, rychle si na to zvyknete a postavy si celkem oblíbíte. Jako ozvláštnění textu se mi moc líbily texty písniček, které s příběhem souvisely. Bohužel ne všechny byly české a já jako člověk, který anglicky nemluví, jsem s těmi ostatními měla problém. Určitě ještě musím pochválit nápad, že každý mág měl svůj totem, byl to ochránce, který mága doprovázel na každém kroku. Totemy byly opravdu moc pěkně popsané.
 
Dům u vycházejícího slunce určitě doporučuji, pokud máte rádi městské fantasy, knihy o čarodějích a originálně psané příběhy, které jsou plné neobvyklých a místy i vtipných postav.

Dům u vycházejícího slunce - Aleksandra Janusz
Brokilon, 2011
333 s., 248 Kč
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0352 s