Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VÝSTŘELY NA BRODWAYI – Woody Allen si střílí z Broadwaye

30.12.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VÝSTŘELY NA BRODWAYI – Woody Allen si střílí z Broadwaye

Milovaný i zatracovaný je u diváků americký spisovatel, herec, režisér a jazzový klarinetista Woody Allen. První považují jeho rozsáhlé dílo z geniální autorské komedie nabité originálním humorem a satirickými šlehy. Ti druzí v nich vidí jen slovní exhibici obrýleného intelektuála, léčícího si uměním své komplexy.

Ať máte názor jakýkoli, shodneme se určitě na tom, že Allenovy filmy je třeba vidět. A že jich už bylo v našich kinech i v televizi pěkná spousta. Připomenu jen ty poslední – Půlnoc v Paříži, Do Říma z láskou, Jasmíniny slzy, Kouzlo měsíčního svitu, Iracionální muž či Cafe Society. Pro poznání tohoto nesporného velikána amerického filmu je dobré se občas obracet i do minulosti. Skočíme-li o více než dvacet let zpátky do roku 1994 najdeme v jeho filmografii film VÝSTŘELY NA BRODWAYI.

Zařadit jej můžeme do skupinky těch jeho děl, která se přímo dotýkají umění a uměleckých kruhů, mezi nimiž je Allen jako kapr ve vodě. Už předtím to byly třeba takové snímky jako třeba smutná komedie o uměleckém agentovi Danny Rose z Broadwaye, komedie Zlaté časy rádia, muzikál Všichni říkají, miluji tě či Vzpomínky na hvězdný prach, film plný neskrývaných výpadů proti kritikům i divákům.

John Cusack a Chazz Palminteri

VÝSTŘELY NA BRODWAYI jsou dokladem zvýšeného Allenova zájmu o divadlo (krátce předtím realizoval televizní přepis své divadelní hry z roku 1966 Nepij tu vodu a stačil si ještě zahrát s Peterem Falkem v aktualizaci klasické hry Neila Simona Vstupte. Tento vhled do divadelního světa dvacátých let Woody Allen tentokrát zpestřil průnikem do jemu trochu cizího prostředí – do světa mafie. Nesnaží se o realistický pohled, ale na tento svérázný svět se dívá způsobem, jaký je zafixován v nesčetných hollywoodských filmech. Tím jakoby jeho film získával třetí dimenzi – je filmovou satirou na svět, ovládající americkou kinematografii.

Dianne Wiestová a John Cusack

Sám Woody Allen tentokrát ve filmu nevystupuje. O to větší prostor dostali ostatní herci. Hrdinou snímku je neúspěšný dramatik a režisér David Shayne (John Cusack). Pro prosazení svého díla potřebuje peníze mafiánského bosse Nicka Valentiho (Joe Viterelli). Ten má ale podmínku, že jednu z hlavních rolí dostane jeho milenka  Olive Nealová (Jennifer Tylliová). Ta ale není zrovna kvalitní herečkou a má pro divadlo jen jedinou kvalifikaci – účinkovala v kabaretním tanečním sboru. Ale za ní se do divadelního světa vřítí její bodyguard Cheech (Chazz Paliminteri), který nečekaně projeví i literární schopnosti. Dodá dialogy „jak lidé mluví“ a stane se spoluautorem nové, skvělé hry, s níž ovšem deprimovaný původní autor nemá příliš mnoho společného.

VÝSTŘELY NA BRODWAYI si zasloužily sedm oscarových nominací a Dianě Wiestové, která zde ztvárnila roli stárnoucí alkoholičky, vynesly zlatou sošku za vedlejší roli. Allen se tentokrát nezaměřil na rozpitvávání manželských hádek a problémů, ale s chutí se pustil do těch, kteří si hrají na umělce  - jakými jsou třeba výtvarník, který každý týden namaluje obraz a pak ho rozřeže či debatér, který neúspěšného dramatika konejší větou „Třeba ti to zahrajou posmrtně.“ Připočteme-li k tomu úvahy o smyslu herectví  (mají umělci své postavy hrát nebo se jimi stát?) či co  je to vlastně umění („Jestli prostý člověk nerozumí tvému dílu, jsi génius!“)  dostane se vám v televizi zajímavé (i mírně poučné) podívané, v němž i stylizace do světa kabaretů a malých scén dvacátých let minulého století je zajímavá a poutavá.

John Cusack, Diane Wiestová

Výstřely, zmíněné v titulu, míří tentokrát do umělců a uměleckého světa. A věřte, že Woody Allen míří přesně.
Fota: twitter.com, filmweb.pl, woodyallenpages.com

**********************************

VÝSTŘELY NA BROADWAYI

(Bullets Over Broadway)

USA 1994, režie Woody Allen,

uvádí v úterý 3. ledna ČTart od 21,05 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2799 s