Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Naruby obracené pohádky Standy Bukovského

29.12.2016   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Naruby obracené pohádky Standy BukovskéhoZápadočeský výtvarník Stanislav Bukovský - a pohádky; cožpak to lícuje? - Cožpak tenhle muž nepase víc po skutečnostech historie a realitě? Pase. A nedejme se podtitulem letošního „Kalendáře plzeňského“ (což je jako vždy tenká knížka) zmást. Má podtitul Pohádky, ale ony se nacházejí v podobném stavu jako kdysi pohádky Joseda Lady; tj. překrásně naruby.

„Závidím ti, že umíš věci dotáhnout,“ řekl mi Standa Bukovský letos v jedné rychle uhánějící tramvaji, když jsme se vraceli z (nijak pohádkového) pořadu jistého egyptologa v Knihovně města Plzně, na který se Standa natolik soustředil, až ve finále do branky nedotáhl bedlivě chystanou otázku.

„Ale to se mýlíš,“ opáčil jsem. „Bývám kompilátor a ti hotovo nemají nikdy. Nevzpomínám zato na žádný tvůj nedotažený fejeton. To leda snad přetažený.“ Zasmál jsem se. Zachechtal jsem se - a doma se pak chutě ponořil do Standových Pohádek.

Za jeho fejetony, myslím, nezaostávají, ba dočkáme se zde i všelikých přesahů.

A například nás krásně vystraší třeba jezinky, které ovšem už Hrubín kdysi přezval na jeskyňky.

Zrovna tak potěší, že zdejší hloupý Honza není hloupý, i když se ten brach, a to je taky pravda, chová podivně. Pozastavíme se přinejmenším nad jeho poněkud orientálním přístupem k dámám.

Co víc? - Dočkáme se science fiction - o neandrtálcích dneška - a také báje Pamruk, situované až do srdce Brd.

A tak dále, a tak podobně; pohádky Stanislava Bukovského ale ještě ani zdaleka neobsadily veškeré fantaskní bytosti, i zasloužily by pokračování.

A autor? - Připomíná mi vysloužilého pilota s četnými zkušenostmi či veterána války, ale pozor, na veterána ještě je celkem jura a bitevní vřavy moc nemiluje. To radši v klidu maluje, to radši vnímá, to radši i píše. A také brojí za mír. 

V pohádkách snad i lépe, než to kdysi zkoušel dělat novinář Radovan Krátký v knize Bubáci. V ní ostatně bylo strašidla nutné po socialisticku potírat; to Standa je v klidu, nic nepotírá. Ale i tak... Vysadil mezi nás kumpanii sršící ironií, to zas ano.

Tak třeba v pohádce o čertech, kteří způsobují, že nejen politici, nýbrž všichni často preferujeme vlastní písečky. Jinde připomíná Stanislav Bukovský přirozený val hor obemykající Čechy a vyjmenuje přes čtyřicet kmenů, které prý tu kdysi byly pohlceny cizáky. Vida, a přece se tady dnes umíme navzájem ohmatat. Jsme. A přece si čas od času zvládáme vysnít i nějakou tu zbrusu novou pohádku; a proč také ne, zatroleně?

Pohádky o vezdejším světě často sdělí více, nežli i ty nejfotogeničtějí záznamy realit. A u malíře slov Standy Bukovského se to děje zcela určitě.

Stanislav Bukovský: Kalendář plzeňský 2017. Pohádky. Předmluva Ivo Fencl. Ilustrace Antonín Lněnička. Redakce Jana Horáková a Vladimír Gardavský. Grafická úprava Vhrsti. Vydalo nakladatelství Pro libris. Plzeň 2016. ISBN 978-80-86446-88-2


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.531 s