Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Rick Yancey - Pátá vlna

05.01.2017   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rick Yancey - Pátá vlnaKnihy Ricka Yanceyho získaly mnoho ocenění po celém světě a byly vydány ve více než dvaceti jazycích. Pátá vlna se dokonce dočkala nejen dlouho očekávaného knižního pokračování u nakladatelství Baronet, ale také svého filmového zpracování.

&Sestnáctiletá Cassie postupně přišla o všechno. A nejen ona. Jiní-návštěvníci-mimožemšťané, každý jim říká jinak, napadli Zemi. Způsobili zkrat veškeré technologie, smetení přímořských států z povrchu zemského, seslali na lidstvo smrtelnou nemoc, a pak přišli na řadu Tlumiči, ovšem nikdo netuší, co přinese pátá vlna. Cassie dala bratrovi slib, a ten hodlá dodržet, ale může si dovolit někomu důvěřovat? Co má dělat, když narazí na záhadného Evana, a kdo koho vlastně potřebuje víc? A co když je to všechno úplně jinak a je tady možnost, že už Jiní na Zemi vlastně jsou? Jak se dá poznat, kdo je přítel a kdo nepřítel?

Položí ruce vedle mě a uvězní mě tak mezi svými pažemi. V očích má slzy. „Nejsi jediná,“ zavrčí. „Moje dvanáctiletá sestra mi zemřela v náručí. Udusila se vlastní krví. Nemohl jsem proti tomu vůbec nic dělat. Je mi nanic z toho, jak se chováš, jako by se ta největší katastrofa v lidské historii soustřeďovala kolem tebe. Nejsi jediná, kdo přišel o všechno – nejsi jediná, kdo se domnívá, že přišel na tu jedinou věc, která dává smysl. Ty máš svůj slib Sammymu a já mám tebe.“

 
Pátá vlna je psána hned z několika pohledů, to mě u této knihy mile překvapilo. Vše je krásně popsáno, čtenář si dokáže představit, kde přesně se daná osoba nachází, co se kolem ní děje a jak se u toho cítí. Hned zpočátku vás čeká pohled Cassie, ona vzpomíná a vypráví o svém původním životě před Jinými a vysvětluje, jak to všechno vlastně začalo. Tato část knihy je tedy postavena hlavně na Cassiiných úvahách, dialog se tu vyskytuje málokdy. Ovšem to ději neubírá na čtivosti, mě osobně se líbilo nahlédnout Cassie do hlavy, vidět jakým způsobem přemýšlí a jak je její osobnost rozpolcená, chvíli má silnou vůli a cítí se naprosto nepřemožitelně a za chvíli si říká, že vlastně nic nemá cenu a že lidstvo nemá šanci. To ale neznamená že by dialog chyběl v celé knize, dále si ho užijeme až dost.

Jako hlavní postavu jsem si Cassie oblíbila, je všímavá a její černý humor vás opravdu pobaví. Další pohled, který tady ještě zmíním, je Tlumič, u tohoto pohledu máme možnost, nakouknout do stylu myšlení mimozemšťana, který přebývá v lidském těle. Časem se v knize dozvíme i něco málo o jejich historii, jak to vše vůbec vzniklo, a co mají v plánu. Pomůže nám to Jiné lépe pochopit. Je vidět, že Rick Yancey chtěl mít vše propracované do nejmenšího detailu. Sama podstata mimozemšťanů je neobvyklá, kdo si představuje, že v knize pobíhají zelení mužíčci, bude zklamán.
 
První díl epické sci-fi trilogie doporučuji všem čtenářům.

Pátá vlna - Rick Yancey
Baronet, 2013
448 str., 349 Kč
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0238 s