Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MALTÉZSKÝ SOKOL – TV tip – klasika detektivního žánru

06.01.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MALTÉZSKÝ SOKOL – TV tip – klasika detektivního žánru Klasika detektivního žánru, která dodnes neokorala a neztratila na působnosti. Dokonce bychom mohli říci, že pro ctitele klasické černé série americké detektivky je její zhlédnutí povinné.  Humprey Bogart po rolích gangsterů našel v postavě soukromého detektiva Samuela Spadeho úspěšnou polohu pátrače, který i s mnoha lidskými chybami, jde tvrdě za svěřeným úkolem a předznamenal tak další svoji významnou roli detektiva Philipa Marlowa v HLUBOKÉM SPÁNKU podle Raymonda Chandlera (1946, režie Howard Hawks).MALTÉZSKÝ SOKOL režiséra Johna Hustona natočený v roce 1941, je již třetím filmovým ztvárněním slavného Hammetova románu. A jediným, který je dobré si zapamatovat. Z dnešního pohledu se říká, že odstartoval slavnou americkou černou sérii tzv. „noir filmů“ a že pro mnohé znalce je to jeden z mála skutečně kongeniálních (rovnocenných) přepisů literárního díla. Režisér John Huston, později slavný jako vynikající vypravěč příběhů (AFRICKÁ KRÁLOVNA, BÍLÁ VELRYBA, MUSTANGOVÉ, BIBLE, ČEST RODINY PRIZZIŮ), si sám napsal scénář a údajně  každou scénu i předem rozkreslil. Byl tak na film dokonale připraven a měl to štěstí, že se mu podařilo dát dohromady invenční herecký i tvůrčí štáb. Je pravda, že Humprey Bogart vzezřením příliš neodpovídal vzhledu literárního „plavovlasého ďábla“ Sama Spada, ale vyvážil to elegancí a mužným zjevem tak přitažlivým pro ženské publikum

Příběh začíná nenápadně. Do detektivní kanceláře soukromého očka přijde půvabná žena, která údajně pátrá po své sestře, která měla zmizet z New Yorku s jistým ženatým chlapíkem Thursbym. Spadův partner v branži Miles Archer se případu ujme. Jenže ještě téže noci je zavražděn. A aby mrtvol bylo více, zemře i sestřin milenec.  Spade se rozhodne pomstít smrt svého partnera a sejde se znovu se záhadnou ženou. Ta se ve skutečnosti jmenuje Brigid O´Shaughnessová a se zavražděným Thurmsbym měli rozdělaný „případ“.
Poměrně složitý děj, v němž musí divák dávat pozor, aby se orientoval, vede ke skupině mezinárodních gangsterů, vedenou „tlusťochem“ Gutmanem. Cílem bandy je získat vzácnou sošku sokola osázenou diamanty, pocházejí z pokladu maltézských rytířů a dosud považovanou za ztracenou.
Po složitém pátrání se Spadeovi podaří sošku najít, ale ukáže se, že šlo o bezcenný padělek. A kvůli chiméře možného zbohatnutí  se trojice pachatelů neštítila vraždit. Vedle tlusťocha „s hlasem předoucí kočky“ (Sydney Greenstreet) a zženštilého navoněného Joela Caira (Peter Lorre) je členkou bandy také notorická lhářka Brigit (Mary Astonová), do níž se mezitím stačil detektiv zamilovat. Profesionální etika detektiva zvítězí - Sam Spade neváhá a předá je všechny policii i s krásnou Brigit, která byla pachatelkou jedné z vražd.

Ve filmu nejde ani tak o vlastní příběh a odhalení pachatelů. Tím nejdůležitějším je atmosféra, kterou vyvolává – tolik špinavostí, zločinných spolčení, tolik touhy po penězích a bohatství, taková míra korupce, pro něž jsou lidé schopni jakéhokoli hrůzného činu, se hned tak nenajde. Morálně pokřivení – jak v chování, tak i v gestech, mimice i ve slovech – jsou všichni pachatelé a jejich stín dopadá i na společnost třicátých let Ameriky. Už autor knihy Dashiel Hammett neváhal před drsným zpodobením amerického podsvětí (jak svědčí i jeho jiná kniha s příznačným názvem RUDÁ ŽEŇ).
Humprey Bogart (pozdější představitel slavných rolí třeba v CASABLANCE, HLUBOKÉM SPÁNKU, POKLADU NA SIERRA MADRE či v AFRICKÉ KRÁLOVNĚ) se bezpochyby stal filmovým idolem. V amerických kriminálních filmech nahradil bezchybná a nezištná soukromá očka a vnesl do své postavy přesvědčivost i opravdovost. Jako detektiv prokazuje vyvinutý instinkt a to, že se nelekne nějaké té rány či svištění kulky kolem hlavy, ho jen ctí. Ale hlavně nevytváří svoji postavu jako člověka bez chyb – jeho Sam Spade je trochu cynický, měl poměr s ženou svého zavražděného společníka  a jak sám říká „žádná situace nemůže být tak horká“ aby při ní ztratil ze zřetele „vlastní prospěch.“ Ono také je asi obtížné v době organizovaného zločinu a mezi sprostými gaunery si zachovat morální čistotu – což platí dodnes.
Film MALTÉZSKÝ SOKOL vzbudil nadšený obdiv diváků i kritiky. K natočení plánovaného druhého dílu však již nedošlo. Huston i Bogart již byli zaneprázdněni dalšími zakázkami, které se tomto úspěchu hrnuly.
Fota: magazin.real.film.cz, de.alamy.com
****************************************
MALTÉZSKÝ SOKOL
(The Maltese Falcn), USA 1941, režie John Huston
uvádí v pátek 13. ledna od 21,50 hodin Nova
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0208 s