Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 13.9.2024, svátek má Lubor 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MALTÉZSKÝ SOKOL – TV tip – klasika detektivního žánru

06.01.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MALTÉZSKÝ SOKOL – TV tip – klasika detektivního žánru Klasika detektivního žánru, která dodnes neokorala a neztratila na působnosti. Dokonce bychom mohli říci, že pro ctitele klasické černé série americké detektivky je její zhlédnutí povinné.  Humprey Bogart po rolích gangsterů našel v postavě soukromého detektiva Samuela Spadeho úspěšnou polohu pátrače, který i s mnoha lidskými chybami, jde tvrdě za svěřeným úkolem a předznamenal tak další svoji významnou roli detektiva Philipa Marlowa v HLUBOKÉM SPÁNKU podle Raymonda Chandlera (1946, režie Howard Hawks).



MALTÉZSKÝ SOKOL režiséra Johna Hustona natočený v roce 1941, je již třetím filmovým ztvárněním slavného Hammetova románu. A jediným, který je dobré si zapamatovat. Z dnešního pohledu se říká, že odstartoval slavnou americkou černou sérii tzv. „noir filmů“ a že pro mnohé znalce je to jeden z mála skutečně kongeniálních (rovnocenných) přepisů literárního díla. Režisér John Huston, později slavný jako vynikající vypravěč příběhů (AFRICKÁ KRÁLOVNA, BÍLÁ VELRYBA, MUSTANGOVÉ, BIBLE, ČEST RODINY PRIZZIŮ), si sám napsal scénář a údajně  každou scénu i předem rozkreslil. Byl tak na film dokonale připraven a měl to štěstí, že se mu podařilo dát dohromady invenční herecký i tvůrčí štáb. Je pravda, že Humprey Bogart vzezřením příliš neodpovídal vzhledu literárního „plavovlasého ďábla“ Sama Spada, ale vyvážil to elegancí a mužným zjevem tak přitažlivým pro ženské publikum

Příběh začíná nenápadně. Do detektivní kanceláře soukromého očka přijde půvabná žena, která údajně pátrá po své sestře, která měla zmizet z New Yorku s jistým ženatým chlapíkem Thursbym. Spadův partner v branži Miles Archer se případu ujme. Jenže ještě téže noci je zavražděn. A aby mrtvol bylo více, zemře i sestřin milenec.  Spade se rozhodne pomstít smrt svého partnera a sejde se znovu se záhadnou ženou. Ta se ve skutečnosti jmenuje Brigid O´Shaughnessová a se zavražděným Thurmsbym měli rozdělaný „případ“.
Poměrně složitý děj, v němž musí divák dávat pozor, aby se orientoval, vede ke skupině mezinárodních gangsterů, vedenou „tlusťochem“ Gutmanem. Cílem bandy je získat vzácnou sošku sokola osázenou diamanty, pocházejí z pokladu maltézských rytířů a dosud považovanou za ztracenou.
Po složitém pátrání se Spadeovi podaří sošku najít, ale ukáže se, že šlo o bezcenný padělek. A kvůli chiméře možného zbohatnutí  se trojice pachatelů neštítila vraždit. Vedle tlusťocha „s hlasem předoucí kočky“ (Sydney Greenstreet) a zženštilého navoněného Joela Caira (Peter Lorre) je členkou bandy také notorická lhářka Brigit (Mary Astonová), do níž se mezitím stačil detektiv zamilovat. Profesionální etika detektiva zvítězí - Sam Spade neváhá a předá je všechny policii i s krásnou Brigit, která byla pachatelkou jedné z vražd.

Ve filmu nejde ani tak o vlastní příběh a odhalení pachatelů. Tím nejdůležitějším je atmosféra, kterou vyvolává – tolik špinavostí, zločinných spolčení, tolik touhy po penězích a bohatství, taková míra korupce, pro něž jsou lidé schopni jakéhokoli hrůzného činu, se hned tak nenajde. Morálně pokřivení – jak v chování, tak i v gestech, mimice i ve slovech – jsou všichni pachatelé a jejich stín dopadá i na společnost třicátých let Ameriky. Už autor knihy Dashiel Hammett neváhal před drsným zpodobením amerického podsvětí (jak svědčí i jeho jiná kniha s příznačným názvem RUDÁ ŽEŇ).
Humprey Bogart (pozdější představitel slavných rolí třeba v CASABLANCE, HLUBOKÉM SPÁNKU, POKLADU NA SIERRA MADRE či v AFRICKÉ KRÁLOVNĚ) se bezpochyby stal filmovým idolem. V amerických kriminálních filmech nahradil bezchybná a nezištná soukromá očka a vnesl do své postavy přesvědčivost i opravdovost. Jako detektiv prokazuje vyvinutý instinkt a to, že se nelekne nějaké té rány či svištění kulky kolem hlavy, ho jen ctí. Ale hlavně nevytváří svoji postavu jako člověka bez chyb – jeho Sam Spade je trochu cynický, měl poměr s ženou svého zavražděného společníka  a jak sám říká „žádná situace nemůže být tak horká“ aby při ní ztratil ze zřetele „vlastní prospěch.“ Ono také je asi obtížné v době organizovaného zločinu a mezi sprostými gaunery si zachovat morální čistotu – což platí dodnes.
Film MALTÉZSKÝ SOKOL vzbudil nadšený obdiv diváků i kritiky. K natočení plánovaného druhého dílu však již nedošlo. Huston i Bogart již byli zaneprázdněni dalšími zakázkami, které se tomto úspěchu hrnuly.
Fota: magazin.real.film.cz, de.alamy.com
****************************************
MALTÉZSKÝ SOKOL
(The Maltese Falcn), USA 1941, režie John Huston
uvádí v pátek 13. ledna od 21,50 hodin Nova








Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1014 s