Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HLUBOKÝ SPÁNEK – TV tip – černá chandlerovská série pokračuje

13.01.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HLUBOKÝ SPÁNEK – TV tip – černá chandlerovská série pokračujeKdo z čtenářů detektivek by neznal soukromého detektiva (nebo jak si sám říká „očka“) Philipa Marlowa? Kdo by neznal alespoň nějaký ze sedmi stěžejních románů amerického spisovatele Raymonda Chandlera (1888-1959)? Všechny vyšly česky a stále patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru vzniklo. Prvním – a možná nejlepším románem s postavou očka Marlowa byl HLUBOKÝ SPÁNEK, poprvé vydaný v roce 1939. Ze znamenitého překladu Františka Jungwirtha jsme se i u nás mohli přesvědčit, že i detektivka, pokud je napsaná skutečným mistrem, patří do „velké“ literatury. 

Nebylo divu, že po silných literárních látkách žádaného žánru brzy sáhl film. Na plátnech kin i obrazovkách televizorů se v postavu Philipa Marlowa proměnili třeba Dick Powell, Humprey Bogart, Robert Montgomery, James Garner, Elliott Gould, Robert Mitchum, James Caan – dokonce i náš Tomáš Hanák v Marhoulově MAZANÉM FILIPOVI. Pokud jde o HLUBOKÝ SPÁNEK pak si možná někdo vzpomene na jeho málo úspěšné druhé zfilmování, pod nímž byl podepsán režisér Michael Winner a které prošlo i našimi kiny. V tomto filmu z roku 1978 si postavu očka zahrál Robert Mitchum.
 
Nyní se díky televizní obrazovce máme možnost podívat na první a nepřekonanou filmovou verzi HLUBOKÉHO SPÁNKU, s níž v roce 1946 zabodoval režisér Howard Hawks a v níž nezapomenutelným způsobem ztělesnil Philipa Marlowa Humprey Bogart. Ten dal své postavě vše, co znáte z románů – drsnost chlapa který má vždy po ruce lahvinku dobrého pití či voňavou cigaretku, chlapa, který má silně vyvinutý cit pro spravedlnost. Přestože se o něho ženy silně zajímají, má s nimi jen problémy a pokud jde o muže nemá mezi nimi žádného blízkého přítele. Samotář, jdoucí s neomylnou přesností jako buldok za kořistí, se tentokrát zaplete do případu, který se zdá z počátku tak lehký...
 
Když Phuilipe Marlowe navštíví penzionovaného invalidního generála Sternwooda, jehož mladší dcera se dostala do spárů vyděračů, netuší, s jakou sítí vyděračů, gangsterů, hazardních hráčů a vrahů bude mít co do činění. Zvláště když zjistí, že do případu jsou zapleteny obě generálovy dcery. Mladší narkomanka a nymfomanka Carmen (Martha Vickersová - viz spodní obrázek), nechávající se fotografovat v choulostivých situacích,  působí jen samé potíže a ani se starší Vivian (Laueren Bacallová), která zase propadla hráčské vášni pro baccarat to nebude jednoduché, ač se snaží s pátráním pomáhat. U nohou obou nezdárných dcer, které v bezstarostném dětství nepoznaly zázračného krotitele jménem rákoska, se začínají kupit mrtvoly, v kterých se pomalu nevyznáte stejně jako ve stále složitějším příběhu.
Ale o vlastní děj ani tak nejde. Z filmu přímo čiší atmosféra světa zla, která proniká i do sídla bohatého a charakterního generála. Pochopíte pesimismus a cynický pohled Philipa Marlowa i jeho černý humor. Neprůhledné praktiky, vydírání, intriky, vraždy – to jsou atributy tohoto významného filmu tzv. „černé série“ (o jiném filmu noir jsme psali před týdnem – viz MALTÉZSKÝ SOKOL). Hawks skládá útržky děje jako skládačku, i když se možná v samotném ději plném léček, dějových obratů a překvapení zamotáte. „HLUBOKÝ SPÁNEK je odkazem na smrt a smrt konečně celým filmem prostupuje“  přečtete si v knize 1001 film, které musíte vidět, než zemřete.
 
Samostatnou zmínku by si zasloužil představitel Philipa Marlowa Humprey Bogart s jeho filmovou (a v té době i životní partnerkou) Lauren Bacallovou, představitelkou Vivian, mezi nimiž to jiskří od prvního setkání.
 
Ve Philipu Marlowovi Chandler vytvořil  kombinaci svého vlastního charakteru – tedy sklony k alkoholismu, kouření a ironické vyjadřování, a tradičního hrdiny šestákové literatury. Je to člověk nesoucí v sobě odkaz pistolníků divokého západu – ušlechtilé, rytířské, ale i muže od života nic nečekajícího – věčně opilého, znuděného životem a cynického v tom nejsilnějším slova smyslu. Právě čest však u Marlowa hraje významnou roli. Jeho smysl pro spravedlnost, ač na první pohled dobře maskovaný, je přece jen velmi silný.      
cs. wikiopedia,org
 
Fota: twitter.com, pinteres.com, filmer.cz, sledujufilmy.cz
**********************************
HLUBOKÝ SPÁNEK
(The Big Sleep), USA 1946,
režie Howard Haeks,
uvádí v pátek 20. ledna ČT2 od 21,45 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0423 s