Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vojenská politika USA patří do osy zla

19.11.2004   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vojenská politika USA patří do osy zla Pokud nebudeme brát v potaz celosvětovou hysterii po 11. září, kdy starosta Kocourkova byl štont prohlásit, že veřejné záchodky nejsou v provozu díky této tragédii, a pokusíme se najít příčiny tohoto důsledku, nad veškerou pochybnost zjistíme, že jednou z příčin největších jsou samotné USA.

K objasnění tohoto tvrzení se musíme vrátit desítky let nazpět. Snad až k období počátku studené války. Studená válka byla počata ještě za „horké“ války. Po jaltské dohodě o rozdělení evropských „kolonií“ a její realizaci se světové mocnosti – Spojené státy a Sovětský svaz – daly na divadelnictví, kde vystupovaly v hořkobolných komediích jako zachránci světa. USA to „zkoušely“ v Koreji, ve Vietnamu a vyvolávaly bojůvky v kdejaké zaostalé zemičce. Prsa se jim dmula hrdostí, když se chlubili jak bojují proti rudému moru a vůbec jim nedocházelo, že napadáním svrchovaných, ale zaostalých států, připomínají spíše chuligána, který postiženému se škodolibým úsměvem sebere berle. Ve většině případů však ty berle nakonec potřebovala sama nabubřelá Amerika, protože její vojáci odtáhli odevšad jako spráskaní psi.
Ta vychvalovaná profesionální armáda s ultramoderní výzbrojí a výstrojí, s obrovským technickým zázemím prohrává války a pokusy o anexi cizích území s bojovníky téměř na úrovni doby kamenné.
Proč však patří tato politika do Osy zla? Protože především americké zbraně (samozřejmě musíme počítat i ruské) to je terorismus. Americké zbrojní giganty kšeftují se svými výrobky a vůbec je nezajímá, jestli jimi budou postříleni jejich krajané. Moc dolaru je silnější než nějaké sentimentální pocity. Takřka denodenně můžeme sledovat reportáže, kde africké dítě, které by mělo zápasit se slabikářem, zkušeně zachází s americkou M-16. Že by to byla součást humanitární pomoci? Samozřejmě, že ty zbraně USA neprodávají přímo. Ale když je ve světě tolik obchodníků se zbraněmi, jejichž obchody světové společenství nijak zvlášť nekontroluje, proč jich nevyužít?
Každý další převrat v Africe, ve Střední Americe a prostě kdekoliv, znamená další dolary. A dodávky teroristům? O tom zbožný Amík nic neví.Všechno je O.K. Ale jen do doby než začnou umírat američtí civilisté. Na to nejsou Spojené státy ani trochu zvyklé. Oni sice můžou napadat jiné národy téměř jak se jim zachce, ale napadat Američany – to nikoliv.
Karta se obrací a Goliáš klesá na kolena ničen vlastními zbraněmi. Jeho bezohledná, výbojná politika, politika dolaru se začíná mstít. Vypočítaví Amíci vycvičili bin Ládina a jemu podobné, udělali z nich specialisty na záškodnickou činnost a poradili jakým způsobem získat peníze a zbraně. Totéž samozřejmě dělali Sověti a také naše zemička je mezi teroristy díky semtexu vážená. A nyní USA zjišťují, že speciální výcvik, americké zbraně a teroristická bezohlednost jsou mnohem účinnější nežli Delta Force nebo Chuck Norris.
I ta americká Osa zla skončila sotva začala. S Iráku se stává druhý Vietnam, do Koreje se USA nehrnou i když vyhrožují atomovou bombou. Co by tam taky hledaly? Vždyť je tam jen hlad a vzpomínky na prohru. Írán rovněž přestal vyskakovat. Zajímavé však je, že Spojené státy nikdy nenapadlo zahrnout do Osy zla baskickou ETA nebo irskou IRA?! Že by už předem strach z prohry? Anebo státy, kde tyto teroristické skupiny operují, jsou málo zaostalé a přece jen spojenci? Ať je to jakkoliv je jisté, že pro ně není zlo jako zlo.
Amerika má také velmi zvláštní přístup k výkladu pojmu terorismus. Samozřejmě, že to, co ohrožuje Spojené státy a proti čemu bojují je pravý a nefalšovaný terorismus. Pokud se ovšem Izraelci brání silou proti teroristickým akcím Palestiny je to odsouzeníhodné. Můžeme si být jisti, kdyby se jednou dvakrát přihodilo Američanům co se téměř denně stává Izraeli, srovnali by Palestinu se zemí. Okamžitě a bez pardonů!
Když jsme trpěli pod jhem jiné mocnosti – Sovětského svazu – vzhlíželi jsme k USA jako k modle a vzoru svobody a demokracie. Dnes, když máme mnohem větší politický přehled, zjišťujeme, že rudí komisaři si v mnohém, co se týká USA, nevymýšleli. A to je smutné prohlédnutí. Rusko je nebezpečné svou hospodářskou a především politickou nestabilitou. Amerika je o to horší, že pokud jde o její vlastní zájem, je schopna okamžitě zapomenout na jakákoliv spojenectví.
Pro tohle všechno řadím politiku USA do Osy zla. Právě tato politika předešlých desetiletí se stala spoluviníkem pádu Two Towers.

P.S. Možná si to svět neuvědomuje (nebo nechce), ale podporou terorismu je i to, když terorista dostane
Nobelovu cenu míru.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Kocour - 19.11.2004 - 13:44

Hmm, hmm ...
... a kdy vy soudruhu napíšete další projev soudruhovi Grebeníčkovi? A kdy a kde ho s. G. pronese?


Od: Pavel Jelínek - 21.11.2004 - 18:28

Na malém prostoru těžko polemizovat. Omezím se pouze na to, že velmi nesouhlasím. Nejsem nekritický obdivovatel USA, ale házení USA a Sovětského svazu do jednoho pytle prozrazuje značnou dávku nesoudnosti.


Od: Pavel Jelínek - 24.11.2004 - 8:58

Autor mne požádal o bližší vysvětlení svého stanoviska. To bych ovšem musel napsat větší článek, ale alespoň v bodech. Zbraně prodává kde kdo, francie, Británie, my. Předháníme se v tom a je to otázka i obchodu, nejen politiky. Další věcí je nezohlednění přirozených civilizačních globálních trendů. Muslimský fundamentalismus proniká do světa nevybíravým způsobem nejméně 30 let. Pokud USA připustí rozšíření atomových zbraní, bude hodně zle ( Lybie, Irán, Irák se o ně jistě pokoušel ). USA jsou jedinou mocností současného světa, která je schopna i ochotna převzít tuto odpovědnost. K teroristickým organizacím. Jsou to právě USA, které se velmi výrazně a docela i úspěšně snaží řešit situaci v severním Irsku. Mají totiž z řady příčin na IRA větší vliv než Británie. Nejsem si jistý, že by ETA nebyla na americkém seznamu teroristických organizací. Samozřejmě, že v roli, kterou USA jsou nuceny hrát ve vlastním, ale i našem zájmu, dochází k ewcesům. Bohužel. Ale pokud by tato role neexistovala, co budeme dělat, až na scénu důrazněji vstoupí Čína, Pákistán, Indie. USA jsou státem,kde přes 200 let nebyl státní převrat a ani pokus o něj, kde novináři jsou schopni sesadit i prezidenta ( Nixon ). Jistě, dopouští se chyb. Ale život nám nabízí málokdy možnost výběru lepšího mezi dobrými, ale méně špatného mezi špatnými. Snad tolik. Děkuju autorovi za slušný dialog, který prostřednictvím e-mailu se mnou vedl a vyjádřit mu uznání za to, že usiluje o nezávislý názor.


Od: Kocour - 24.11.2004 - 14:12

Souhlas s P. Jelínkem
Snad byla moje prvá reakce ostrá, ale pilotní článek mi přišel jako provokace (nevěřil, jsem, že to autor myslí vážně, není-li tedy zrovna členem Štěpánovy KSČ.) V současnosti mě uvádí do otáček, jak Američany kritizuje každý, kdo má ruce a ústa a odmítá přitom vzít na vědomí, že USA jsou dnes jedinou silou, která je schopná a hlavně ochotná čelit stále masovějšímu terorismu a radikalizaci islámu. Stydím se za to, jak se zachovaly některé evropské země při invazi do Iráku. Odvrátily se od USA jako od prašivého psa. Asi už zapomněly, že USA dvakrát zachránily Evropu v obou válkách.


Od: Radek Dolanský - 24.11.2004 - 14:17

Poněkud ubohá reakce od Kocoura. Ale pokud můj protiválečný postoj znamená posluhovat Grebeníčkovi, tak mu posluhovat budu. To by ale ke komunistům patřily i ty desetimiliony Američanů, kteří protestovali proti Vietnamu a proti nynější americké agresi v Iráku. Tak to jsi mne zase do tak špatné společnosti nezařadil. Díky.


Od: Radek Dolanský - 24.11.2004 - 14:31

Nyní odpovídám na druhý Kocourův příspěvek a přidám zároveň i svůj názor pro pana Jelínka. Kocour:také jsem k té první odpovědi zareagoval adekvátně (alespoň podle mého měřítka). Oba: Myslím,že Amerika si právo na spravedlnost násilně uzurpuje. Na americkou spravedlnost! Proč by se každý neotíral o Ameriku, když napadla bezdůvodně (což nakonec přiznali i američtí hlavouni) suverénní zemi. A všichni víme, že to není poprvé. Také víme, že nešlo o terorismus, ale o ropu. Pokud by šlo o terorismus musela by ta "hodná a spravedlivá " Amerika napadnout Palestinu. Je pravda, že mám Ameriku rád čím dál míň.Chystám se publikovat o tom článek, takže můžeme poté debatovat dále. Díky za Vaše názory, přátelé Nerawebu.


Od: Pavel Jelínek - 24.11.2004 - 16:37

Pane Dolanský, obávám se, že jako autor ztrácíte můj respekt. Nevím nic o tom, že by vláda USA ( hlavouni, jak je zaujatě nazýváte ), ale i špičky demokratické strany přiznaly, že napadly neprávem suverénní zemi. Pokud ovšem nepovažujete za hlavouny druholigové nehlavounské politiky USA. Možná jde i o ropu. Konec konců proč ne. Neznám jediný významější naftový stát na světě, kde by USA měli rozhodující právo nakládat s jejich ropou. Jde o úplně něco jiného. Aby se ropa v rukou netolerantních režimů, opřených o chemické či jiné podobné zbraně nestala nástrojem vydírání Evropy a Ameriky. Jednou to už tyto země předvedly. Saudská Arábie, Lybie, Arabské emiráty, Kuvajt, atd. jsou ropné státy a nevím nic o tom, že by jim USA kradly ropu. Jsou to pagmatické islámské režimy, mají slušnou životní úroveň na rozdíl od Iráku a Iránu. Proč asi ?
Máte právo na svůj názor, ale uvítal bych věrohodnější argumenty.


Od: Radek Dolanský - 30.11.2004 - 14:17

Pane Jelínku, omlovám se za nepřesné vyjádření. Máte pravdu, američtí hlavouni, tedy politická vládnoucí špička USA v čele s prezidentem Bushem neřekli, že napadli Irák neprávem, jen uvedli, že jimi uváděné důvody pro agresi nebyly potvrzeny. Možná vám to zní úplně jinak, ale já si stojím za svým - je to jenom hra se slovíčky. A propó, existuje na světě stát, který by vzápětí po anexi přiznal, že ji provedl neprávem? Nemyslím až po padesáti a více letech, jak se to děje dnes. Pane Jelínek, nikdy jsem se nevyjádřil v tom smyslu, že by USA ropu někomu kradli. Ono "politika je sviňa" a stačí mít v dané zemi vliv, aby měla jiná země přednostní práva. Vidíte, jak Francie a Německo, kteří se distancovali od napadení Iráku po zdánlivě lehkém vítězství začaly škrabkat na americké dveře a loudit miliardové zakázky. Nyní už zase neškrabkají, protože to vypadá, že i z Iráku odejdou američané tak jako z jiných zemí, kde se vojensky angažovali, jako spráskaní psi.


Od: Zdenál - 12.12.2004 - 14:24

Opravdu úsměvný výplod:)
" USA to „zkoušely“ v Koreji, ve Vietnamu a vyvolávaly bojůvky v kdejaké zaostalé zemičce. Prsa se jim dmula hrdostí, když se chlubili jak bojují proti rudému moru a vůbec jim nedocházelo, že napadáním svrchovaných, ale zaostalých států, připomínají spíše chuligána..."

Schválně se zeptejte jihokorejců, jestli jim amíci připomíají chuligány. Pro vaši informaci - existují dnes dva státy - Severní a Jižní Korea - ta sev. je komunistická, zaostalá a lidi tam umírají hladem. Ta již. je vyspělá, bohatá a jejich životní úrověň je vyšší než u nás. A to zásluhou jedinného státu - USA.

"Ve většině případů však ty berle nakonec potřebovala sama nabubřelá Amerika, protože její vojáci odtáhli odevšad jako spráskaní psi."

LOL:)) Zkuste porovnat ztráty USA a jejich nepřátel v korejské a vietnamské válce. Budete určitě nepříjemně překvapen...

ad ROPA: Kdyby šli USA jenom po ropě stačila by jedinná věc - uvolnit embargo - Saddám by pak velmi rád ropu za dolary prodával a investoval do vývoje chem. a bio. zbraní. O tom, že to nikdy nebyl žádný mírotvůrce přesvědčil několikrát celý svět (vzpomeňme např. vyvražďování Kurdů a napadení Kuvajtu) Ale to USA nechtěly.


Od: Radek Dolanský - 14.12.2004 - 13:47

Zdenále, Zdenále,
to jste mne opravdu usadil. Nyní opravdu nevím co si o vás myslet. Vy mi zde podsouváte srovnání ztrát amerického agresora a násilně napadeného vietnamského suverénního státu. Víte vy co jste napsal? Úplně to samé jako byste upřednostňoval "chudáky" nacisty a teprve poté bral v potaz české hrdiny, kteří proti tomu zvěrstvu bojovali ať už kdekoliv na světě. No, to jste mě dojal až je mi z toho velmi divně.


Od: Zdenál - 14.12.2004 - 14:21

Radek Dolanský
"Ve většině případů však ty berle nakonec potřebovala sama nabubřelá Amerika, protože její vojáci odtáhli odevšad jako spráskaní psi."

Pozor já komentoval toto tvrzení. USA podle mě neodešli jako "spráskaní psi", ale naopak, pokud se to dá tak říct, válčili velmi efektivně. To jestli byly agresory nebo ne jsem v příspěvku neřešil...


Od: O\'beron - 15.12.2004 - 6:39

AD Zdenál
Opravdu úsměvný výplod :) :
"Pozor já komentoval toto tvrzení. USA podle mě neodešli jako "spráskaní psi", ale naopak, pokud se to dá tak říct, válčili velmi efektivně. To jestli byly agresory nebo ne jsem v příspěvku neřešil..."

Takže, Zdenále, když už píšeš jak sedmileté dítě a zdá se ti efektivní vyvražďování prakticky bezbranných vietnamců tak tedy nevím co jsi za "člověka". USA vedly více válek než má průměrný občan české republiky prstů a proč je vedly? Často z neznámých či malicherných důvodů (jako Hitler) a jetli jste si nevšiml tak si USA většinou ve válkách zkoušela nové a nové zbraně.

To je zatím ode mne vše, jsem si jist, že vaše mysl vytvoří zase nějakou mrzkou odpověĎ či komentář, ale od toho tato diskuze je.


Od: Sedmiletý Zdenál:) - 15.12.2004 - 7:51

RE:O beron
Ale no tak, no tak...klídek, klídek:))
Já napsal"...dá-li se to tak říct..." právě abych se nedotktnul lídí jako jste vy. V tu chvíli mě nanapadlo lepší označení války ve které USA ztratili nepoměrně menší počet vojáků než komunistický a sovětskými zbraněmi dobře zásobený, podle vás však bezbranný, Vietkong. Jistě, ztráty Vietnamců byly vysoké i kvůli ztrátám civilního obyvatelstva, které však systematicky nelikvidovali američtí vojáci ale komunisti. Já vím, vaše mysl je zaslepena dnes moderní nenávistí k USA, takže stejně nechápete, že USA chtěli Vitnamce zachránit od komunistického teroru (jako se jim to povedlo v Již. Koreji), a ne je zabíjet.


Od: Zdenál - 15.12.2004 - 7:52

Ještě ty války
Mohl byste být konkrétnější. Kdy vedly USA válku z malicherných důvodů?


Od: Radek Dolanský - 17.12.2004 - 12:03

Pozoruji komentáře a jen se trošku připojím. Myslíš Zdenále, že My Lai vyvraždili komunisté? Lépe je uvést, kterou válku nevedli z malichernosti. Napadá mne pouze II.SV a osvobození Kuvajtu i když to byla mezinárodní akce. Opravdu jsi mne pobavil tou "moderní nenávistí" k USA. Věř nevěř, ale někteří lidé dovedou i přemýšlet a svůj odpor (to není zdaleka nenávist ani to s ní nemá nic společného)si dovedou logicky a fakticky zdůvodnit. A to se vůbec netýká jen vojenské politiky.


Od: Zdenál - 17.12.2004 - 13:44

My-lai
S My-lai máte pravdu. Je to neomluvitelné zvěrstvo. Kolik tam američtí vojáci zabili lidí? 300? 500? Každý nevinný zabitý je strašná věc (a věřte že to myslím upřímě), ale komunisti se také neštítily podobných zvěrstev, kteřá stála víc lidských životů. To je válka. Válka je špatná a stávají se v ní podobné věci. Vietnam nebyl vyjímkou.
Ale USA z vietnamské války nic neměly. Stála je peníze a životy mnoha vojáků. Nepřijely vyvražďovat vesnice (to by takových My-Lai bylo mnohem víc), přijeli tam porazit komunistické vrahy. Je mi moc líto že k událostem jako je vyvraždění My-lai došlo, ale mylím že 300 mrtvých se nedá s milony, co padají na vrub komunizmu a fašizmu, srovnávat. Nebo taky sem tam zkritizujete Německo za vraždy milionů nevinných židů?


Od: Zdenál - 17.12.2004 - 15:20

Já nepodporuji válku a vraždění, ale jak jinak se chcete bránit režimům, které se násilí neštítí použít? Politika usmiřování se ukázala jako špatná (právě neustálé ústupky Německu způsobily nejkrvavější konflikt v dějinách). Vemte si třeba Koreu. Kdyby USA nepoužily sílu umírají tam teď hladem. Nebo něco ze současnosti. V Súdánu dnes arabi vyvražďují čerochy po tisících. To nikomu nevadí. Ale běda, kdyby se americká vláda rozhodla učinit vyvražďováni přítrž. To by z nich hned byli agresoři, vrazi a kdovíco ještě. Kdejakého teroristu, kterého vojáci USA zabijí v Iráku "oplakávají" stovky pseudohumanistů v celém vyspělém světě ale že "kousek" dál mezitím shoří černošská vesnice a její obyvtelé jsou krutě povražděni, to nikoho nezajímá. Vzpomínáte na 300 mrtvých v My-Lai, ale ne na tisíce, co zemřeli ve vietnemských komunistických lágrech. Já chápu jak to myslíte, vím že americká politika není nějaká světospásná, ale vypadá to, že na tomhle světě máme na výběr jen z možností špatný a ještě horší.


Od: Radek Dolanský - 20.12.2004 - 14:53

ad Zdenál
Zdenále, vy pořád odbočujete někam úplně jinam. Moje vzpomínka na My Lai se týkala pouze vašeho tvrzení, že civilisty ve Vietnamu vraždili komunisti. Nic víc v tom nebylo a skončili jsme ve vašem komentáři v Africe a výrazu co je to "jenom" 300 mrtvých proti...Mimochodem v Sudánu se střílí (mezi jinými) také americkými zbraněmi. A takto vypadá americká vojenská politika i jinde ve světě. Američtí vojáci jsou vražděni i americkými zbraněmi. Mluvíte-li o Německu a myslíte-li fašismus zavání to kolektivní vinou což je myslím pro každého rozumného člověka neakceptovatelné. To je hra se slovíčky.


Od: Líba - 22.12.2005 - 9:15

Všem:
Pozdě, ale přece jsem si přečetla nejen článek, ale i diskusi. "Politika je svinstvo" www.3lipy.wz.cz
Ten článek jsme napsala už dříve a nic bych na něm neměnila dnes a domnívám se že je nadčasový. Tak jako v civilizovaných zemích platí zákony a při jejich porušování rozhodují soudy, tak by pro civilizované země mělo platit OSN a jejich rozhodnutí. Ten kdo v zemi poruší rozhodnutí, jde za mříže. USA porušila rozhodnutí OSN, vtrhla do Iráka svévolně, dopustila se zločinu. Ptám se, kdy půjde Bush jako válečný zločinec před soud? Nebo nebudeme respektovat soudy a budeme brát spravedlnost do svých rukou taky? Žijeme v civilizivaném světě a né v době divokého západu! Zákony jsou zákony a ti je co porušují jsou zločinci. .


Od: anonym - 23.2.2006 - 16:48

pravd


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s