Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VICKI CRISTINA BARCELONA – Woody Allen opět perlí

20.01.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VICKI CRISTINA BARCELONA – Woody Allen opět perlí

To je pořád řečí, že se Woody Allen opakuje, že jeho filmy jsou si přespříliš podobné, že se v nich moc mluví a vůbec, že sedmasedmdesátiletému tvůrci docházejí síly i energie. Jenže to se říká už nejmíň desítku let a přesto „stařík“ Woody nelení každý rok natočit alespoň jeden film a žádný z nich není ani zdaleka propadák. Když se tenhle milovník Manhattanu vydal také do světa, jeho dílo dostalo i jiné pozadí, což mu určitě prospělo. Po třech filmech ve Velké Británii se Woody vydal také do exteriérů Francie  (Kouzlo měsíčního svitu) a nechal se oslnit památkami Paříže (Půlnoc v Paříži) a Říma (Do Říma s láskou). Mezitím si v roce 2008 odskočil do romantické španělské Barcelony, jednoho z nejromantičtějších míst Evropy. A co jiného zde mohl natočit nežli romantickou komedii. Většinou si pod tímto pojmem představíme nespočet podprůměrných kýčovitých slaďáků, jimiž je televize zahlcena. To však neplatí pro Woody Allena.

 Do Barcelony přijíždí dvě mladé Američanky – Vicki (Rebecca Hallová) a blonďatá Cristina (Scarlett Johanssonová). Dychtivé užít si tamních památek a v případě kokety Cristiny také lásky. Vicki je sice zasnoubená se spořádaným Dogem (Chris Messina), ale nějaký ten flirt také neodmítá. Když jednoho večera v umělecké galerii spatří obě dívky vyzývavého muže, malíře Juana Antonia (Javier Bardem) zahoří obě. A obě také skončí v jeho posteli. Propletený trojúhelník navíc zkomplikuje Juanova bývalá manželka, temperamentní krasavice  Marie Elena  (Penélope Cruzová) a na dvě hodiny zábavy je zaděláno. A poučení z toho budou mít jak obě zaoceánské kamarádky tak i ostatní aktéři.

 

Krása je slovo pro tento film typické. Krása památek Barcelony  a městečka Ovideo s historickými památkami spojená s krásou všech žen – tady si Allen skutečně nemohl vybrat hezčí – může okouzlit i škarohlída. Vždyť Penélope Cruzová je mnohými považována za nejkrásnější ženu světa, i když Scarlett Johanssonová za ní určitě nemá daleko. Navíc je tu cítit atmosféra katalánského místa, jeho kavárniček, interiérů domů i bytů. „Barcelona nabízí stejně nádhernou architekturu jako všechna ostatní  evropská velkoměsta, ale pod povrhem dřímá cosi velice anarchického,“ říká Rebecca Hallová a dodává: „To město má silného ducha a místní lidé jsou na to velice pyšní. Rádi o sobě tvrdí, že žijí mimo &Spanělsko. Barcelona má vlastní kulturu a identitu.“ Procházka kouzelným městem je navíc podpořená dojemnou hudbou, které dominuje známá skladba Barcelona. Kameraman s nevyslovitelným jménem Javier Aguirresarobe dává romantické látce tu pravou barevně prosluněnou náladu a ztemní jen v případě konfliktů, hádek i stříleček, k nimž zákonitě musí dojít. Přestože má film téměř nepřetržitý, mnohdy až nadbytečný komentář, neztrácí humor, pro Allena tak typický.

 

„Miluji &Spanělsko, miluji Barcelonu, je krásné prožít tam léto. No a tak jsem napsal takový příběh, aby se do Barcelony hodil,“ říká Allen. „Film ukazuje mnoho druhů lásky, ať už jde o lásku nekonečnou či  neuskutečnitelnou,  jakési okouzlení a umělecké vyjádření lásky, nebo lásku posedlou až fanatickou,“ míní Scarlett Johanssonová.

Výběr Javiera Bardema na roli malíře byl naprosto jednoznačný. „Byl snad jediný herec na světě, který mi tu roli mohl zahrát. Potřeboval jsem sexy Spaněla, který ale není typický hezoun, musí v sobě mít určitou hloubku. Viděl jsem ho v několika filmech a říkal jsem si, že je prostě nejlepší,“ zhodnotil své rozhodnutí režisér.

 

Je to pro vás málo? Oddechu, zábavy, ale i dramat, lásky, krásy i psychologie? To vše dodá neúnavný a nestárnoucí Woody Allen. Je dobře, že jeho filmy uvádí televize, jsou to perličky, které z šedi nudných seriálů a podřadných filmů ční do veliké výše.

 Foto: cojestgrane.pl, pinterest.com, pelis24.com

**************************************

VICKI CRISTINA BARCELONA

USA,. &Spanělsko 2008, režie Woody Allen

uvádí ČT art v úterý 24. ledna od 21,05 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s