Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Odvrácená tvář náboženství – část III.

02.12.2004   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Odvrácená tvář náboženství – část III. Rozhodl jsem se do třetice všeho dobrého i zlého, abych v této části zčásti vzpomněl i toho dobrého – a to jsou někteří věřící lidé. Nevzpomínám je pouze proto, abych předstihl kritika, který mne bude chtít po předchozích pravdivých odhaleních upozornit, že náboženství není jen násilí a tmářství. Ne, není. Ale to není ani tak o náboženství jako o lidech, kteří mají svou víru.

Musím, a dělám to rád, uznat, že je řada věřících, kteří, prostoupeni svou vírou, vytvářejí lepší svět kolem nás, bez toho, aniž by lidi ve svém okolí jakkoliv svou vírou obtěžovali. S takovými lidmi se zdá svět, byť i ve chvíli letmého setkání, sluncem prosvícenější, když už ne jednodušší. Samozřejmě, že se tyto vzácné osobnosti najdou i mezi lidmi bez vyznání.
Velkým přínosem pro lidskou společnost jsou řádové sestry (možná i bratři), které se rozhodly sloužit Bohu a Ježíši Kristu skrzevá tišení bolesti trpících a dávání lidské lásky a tepla člověčího osamělým umírajícím. Královnou mezi těmito ženami byla, a doufám, že v mysli mnohých navždy zůstane, Matka Tereza.
Nemůžu nevzpomenout věřících, kteří v kapitalismu, i v tom našem přitroublém, podávají pomocnou ruku lidem bez domova, lidem, kteří vzdali svůj každodenní boj o skývu chleba. Není to samozřejmě zásluha náboženství, nýbrž víry jednotlivce, který cítí potřebu pomoci. To, že tato potřeba nevyplývá pouze z víry v Boha, dokazuje spousta charitativních organizací, nadací a spolků, které nemají s náboženstvím nic společného Je to niterná víra, snad až potřeba, člověka. A tato víra je nedotknutelná. Nedotknutelná do okamžiku než začne obtěžovat víru druhého člověka. To je základ demokracie, který náboženství v tomto kontextu nedovede, nebo nechce, přijmout.
Velkou pravdu o víře, které by se měli držet všichni lidé bez rozdílu, říká v závěru výborného filmu Ztracené světlo Boleslav Polívka coby kněz. „Víra, ta pravá víra, to je o dobru, úsměvu a lásce.“
Na závěr bych zde chtěl předestřít úvahu, která mně připadá velmi zajímavá:
Všechna náboženství, sekty a různé spolky s různými vírami se jakžtakž shodují v tom, že existuje pouze jediný Bůh (pomineme-li křesťanskou trojjedinost). Pokud by měl být takový, jak jej vykreslují všechny svaté knihy, církve a náboženství, je nemyslitelné, že by každému náboženství „nadělil“ rozdílné základní myšlenky. Tyto myšlenky již stovky a tisíce let ženou zmíněná náboženství proti sobě. I v současné době, snad právě ve chvíli, kdy čtete tato slova, umírá člověk rukou člověka, dle jejich názoru pro jejich boha a náboženství. Ale ten Bůh je prý jen jeden. Z toho vyplývá, že:
a)má Bůh božský smysl pro velmi černý humor
b)existuje bohů více, třeba jako v Indii, kteří bojují i proti sobě
c)neexistuje žádný a během pěti tisíc let co existují náboženství si to všechno lidstvo z nevědomosti, strachu a lačnosti po moci, vycucalo z prstu

Bůhví….?!


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Vladimír - 11.12.2004 - 16:15

Sám se za věřícího nepovažuji, ale na náboženství nenacházím nic špatného. Naopak,mnoho dobrého. Spousta článků podobných těmto, vycházela před revolucí v Rudém právu. Autor pan Dolanský, ač špatným křesťanem, bude nejspíš dobrým soudruhem.


Od: Radek Dolanský - 13.12.2004 - 13:23

Pro Vladimíra: jsem sice pokřtěný evangelík, ale nejsem žádný křesťan. Máte smůlu, nejsem ani žádný soudruh. Snažím se dávat "na hrb" každému dle zásluh. Jestliže nevidíte nic špatného na náboženstvích (mn.č.), tak by vás neměl rozčilovat ani ten komunismus. Když porovnáte, v mnohém měly tato dvě učení podobný program i když ukrytý v jiné roušce. Oba -ismy mají dle mého názoru na kontě mnoho špatného.


Od: del - 3.9.2005 - 20:26

good
Som strasne rad ze po bruzdani i_inetom som narazil na podobne zmyslanie a nahlad na urc.. veci.


Od: del - 3.9.2005 - 20:55

So
zase jeden novej....jápitris.j


Od: del - 3.9.2005 - 21:43

gnomum
Asi jsem abnormal otravnej ale tento clanek je tzv. danej:_ jsem rad ze brana vedeni patri sikovnim lidem a ne jen chamtivosti .


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0621 s