Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co s petkami? Pestrobarevná krása z plastu

13.02.2017   Pavla Hložková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co s petkami? Pestrobarevná krása z plastu´Tak už mám zase narvanou tašku s PET lahvemi, budu ji muset co nejdřív odnést do kontejneru,´ pomyslí si párkrát do měsíce ten, kdo třídí odpad. S petkami se však dá zacházet i úplně jinak a místo v popelnici mohou skončit dokonce třeba na nočním stolku. To tehdy, když se vlastnosti plastu pozdvihnou a vytvoří se z něj pestrobarevné šperky. O tom, co vše se dá z obyčejných pet lahví vykouzlit, jsem si povídala se šperkařkou a terapeutkou Alenou Kvapilovou.

Jak jste se vlastně k tvoření z netradičních materiálů dostala, co vás inspirovalo?
Proces tvorby mě provází vlastně celý život. Vždy jsem něco malovala, vymýšlela a kutila. Tento proces se zintenzivnil během posledních 8 let také díky tomu, že pracuji jako terapeut v terapeutické dílně v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Mezi mé největší lásky, co se týče tvorby, patří recy šperky z pet lahví a také mozaiky. Jsem naprosto okouzlena materiálem, který mnozí považují za odpad a je velmi snadno dostupný a je ho všude plno. Navíc mě vždy bavilo dělat ze starých a již nepotřebných věcí věci nové, znovu použitelné a navíc ještě krásné. To je pro mě ta podstata a důvod, proč jsem se do tohoto pustila. Byla v tom i zvědavost, jak se vlastně s plastem pracuje, jaké má vlastnosti.

Jak dlouho se touto tvorbou zabýváte?
Mozaikám se věnuji zhruba čtyři roky a pet šperkům něco přes půl roku. Navíc pet lahve mají spoustu odstínů barev - od těch nejjemnějších nádechů až po syté a tmavé barvy. Každá pet se taky jinak taví, jinak kroutí, je to jedno velké dobrodružství. Dalším velkým plusem pro mě je velká míra nespoutanosti a svobody, jak vlastně ten šperk má vypadat. Můžu popustit uzdu fantazii a dělat tvary tak, jak se mi líbí, nepodléhá to žádné konvenci.

Jak dlouho v průměru trvá výroba jednoho recy-šperku?
Výroba jednoho šperku trvá zhruba půl hodiny, vždy záleží na složitosti.

Jakou technikou šperky z plastu vyrábíte?
Nejprve si vystřihnu z vymyté pet lahve požadovaný tvar. Poté zatavím okraje nad plamenem, tím docílím toho, že okraje šperku neškrábou. Popřípadě mohu ještě šperk pomocí plamene dotvarovat. A následně přidám komponenty na výrobu šperků a tím je šperk hotov. Samozřejmě lze pet šperky kombinovat s korálky, šňůrkami apod.  

Takže technika poměrně náročná. Kolik na jeden šperk cca potřebujete lahví?
Množství materiálu odvisí od velikosti plastové láhve a také od složitosti šperku. Mohu odpovědět pouze odhadem, neboť většinou kombinuju barvy pet lahví do jednoho šperku. Zhruba mi to vychází jedna lahev 1,5 l na 10 šperků. Ale vždy závisí na množství použitého materiálu. 

S jakou lahví se Vám nejlépe pracuje (jaká barva, atd.), pokud nějakou takovou máte?
Pokud jde o moji oblíbenost pet lahví, s kterými pracuju, tak to nemám nijak striktně dané. Jak jsem již uvedla, s každou lahví se pracuje jinak, má jinou tavnou teplotu, jinak se tvaruje. A barvy mám ráda všechny, takže taky nelze říct, kterou používám nejraději. Vždy záleží na momentální náladě.

Jaké máte zákazníky, čím se vyznačují?
Lidé, kteří si u mě šperky kupují, jsou většinou v první chvíli zvědaví, jak  vlastně takový šperk vypadá. A pak lidé, kteří v této oblasti, myslím šperkařství, nepodléhají konvenci. Pak jsou to lidé ekologicky smýšlející, kterým se líbí myšlenka přeměny odpadního produktu v něco hezkého a použitelného.

Jak sháníte pracovní materiál, nechodíte v noci vybírat kontejnery na plasty? :-)
Kontejnery po nocích nevybírám... Pet lahve mi nosí moji přátelé, známí a také moji pacienti.Dá se říci, že v poslední době jsem zavalena pet lahvemi.

Foto: archiv A. Kvapilové


 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Mejlik - 13.2.2017 - 16:50

Je to uzsna vec.
Musim sam rici, ze napad je to teda skvelej a preji ji, aby se ji darilo, kdyz ji to dela takovou radost. A hlavne je to urcite skvela Therapie.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0913 s