Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Trish Doller - Kde hvězdy stále září

09.02.2017   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Trish Doller - Kde hvězdy stále záříSedmnáctiletá Callista Catherine Tzorvasová, alias Callie, si nepamatuje, jak před dvanácti lety s matkou utekly z Floridy. Jediné co si pamatuje, je cestování - odjíždějí vždy z matčina rozmaru. Callie je zvyklá toulat se po nocích, mít známosti na jednu noc a je nucena žít bez kamarádek, protože nikde nezůstanou tak dlouho, aby se s někým sblížila. Jenže pak přijde změna, její matka je zatčena a Callie najednou sedí v letadle se svým otcem.

Matka ji před otcem vždycky varovala, že to kvůli němu jsou pořád na útěku. Ale když otce vidí s jeho novou manželkou a dvěma malými syny, mohl by být Greg opravdu někdy hrubý? Co když přeci jen byla chyba na straně matky, protože není po psychické stránce úplně v pořádku? Navíc si Callie musí zvyknout na velkou rodinu, jež je pro Řeky typická. Ale také se musí naučit být dcerou, kamarádkou, sestrou a zvládnout obyčejné rande, bez toho aby zkončila někde ve křoví. Pro co se Callie nakonec rozhodne? Zvykne si na to být milovaná, anebo si sbalí pár knih, kytaru a uteče?
 
 

Byl to jeden z chlápků, se kterými moje máma chodila, žily jsme s ním v Oregonu skoro rok. Tvrdil mi, že ty vzácné chvilky, které spolu trávíme, musí zůstat naším tajemstvím, protože jinak by na mě máma žárlila. Prý by mě začala nenávidět. Hrůza z toho, že by mě mohla přestat mít ráda, mi nadobro zavřela pusu. A přestože mi bylo osm – byla jsem tedy dost stará na to, aby mi došlo, že vzácné nerovná se nepříjemné – dopustila jsem, aby na mě znovu a znovu sahal. Dokonce i teď na sobě ty jeho prsty cítím. A nikdy v životě se mi ze sebe nepodaří smýt tu hanbu.           ∞ Str. 33 ∞

 
 
Kde hvězdy stále září spadá do ranku young adult a podle toho jsem k nim také přistupovala. O to více mě pak překvapila hloubka příběhu. Není to žádná kniha plná klišé, je to příběh o dívce, se kterou se život nemazlil. Nejen že nepoznala pro nás běžné věci, jako je chození do školy a nakupování s kamarádkami, ale často hladověla a nechávala se zneužívat, protože nic jiného neznala.
 
I teď, v bezpečí rodinného krbu, Callie pořád přemýšlí nad tím, co má dělat a jejím prvním reflexem, je útěk. A právě při útěcích stále častěji naráží na Alexe Kostu, a i když on nemá zrovna nejlepší pověst, protože často střídá děvčata, zdá se, že je jediný, kdo jí opravdu rozumí. Jenže ani Alex to nemá jednoduché, a právě proto je asi osud svedl dohromady, dvě svobodné duše, které si nepřejí, být něčím svazovány. Callie se musí přenést přes minulost, která je tvořená ze lží a tajemství, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem udělá dál a Alex se musí vyrovnat s vážnou nemocí své matky.
 
Trish Dollerová pochází z Floridy a jistě právě proto dokázala perfektně vykreslit atmosféru řeckého přístaviště - představila nám jeho zvyky, tradiční jídla a použila i pár slov v řečtině. Ale nic z toho není podáno tak, aby čtenáře informace nudily, nebo si je musel vyhledávat na googlu. Vše je hned vysvětleno, a to způsobuje, že příběh je nejen exotický, ale i jedinečný. Autorka totiž sama přiznává, že samotný příběh je smyšlený, ale místa zmíněná v knize jako je svatyně svatého Michaela, Tarpon Springs, ale i potápění pro houby, je popsáno podle skutečnosti.
 
Kde hvězdy stále září doporučuji všem těm, kdo má rád příběhy, jež v čtenářích něco zanechají. Protože i když je příběh smyšlený, je snadno uvěřitelný. Takové věci se dějí dnes a denně. Vždyť kolik běhá po světě dětí bez domova, říká se jim děti ulice, a ne každé z nich má nakonec takové štěstí jako Callie.

Trish Doller - Kde hvězdy stále září
CooBoo, 2014
264 s.,289 Kč


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0219 s