Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ROZUM A CIT – TV tip – romantická komedie ze staré Anglie

10.02.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ROZUM A CIT – TV tip – romantická komedie ze staré AnglieZpůsob života a morálka přelomu 18. a 19. století se těžko dá srovnat s dneškem. Zdánlivě – podle literatury té doby - vládla v anglické krajině idyla  a ve venkovských sídlech žili jen šťastní a spokojení lidé. Tahle věta však se netýká postavení mladých žen a dívek – pokud se ovšem podle etikety nespokojily s údělem věrných manželek a rodiček dětí. Našly se však některé mladé, na svou dobu emancipované, vzdělané, nebojácné a vtipné jako byla spisovatelka Jane Austenová. A tak právě ona patřila k těm nemnoha ženám, které dokázaly na problémy své doby věrohodně poukázat – stačí se podívat na nyní v televizi uváděný film ROZUM A CIT.O spisovatelce Jane Austenové jsme podobněji psali v článku VÁ&SEŇ CIT –viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13500. Román ROZUM A CIT byl původně určen jen pro čtení v rodinném kruhu. Knižně vyšel až roku 1911 v nákladu tisíc výtisků. Prodával se během dvaceti měsíců a autorce vynesl nejen 140 liber, ale také příznivé kritiky. Dodnes patří mezi velmi čtenou a oblíbenou klasiku.

V centru pozornosti románu ROZUM A CIT je paní Dashwoodová (Gemma Jonesová). Byla druhou manželkou sira Henryho Daswooda, který nečekaně umírá. Manželce ale zůstanou jen oči pro pláč. Rozsáhlý majetek dědí podle zákona syn z prvního manželství John (James Fleet) s manželkou Fanny (Harrison Walterová). A právě Fanny je příčinou toho, proč se vdova s třemi dcerami musí vystěhovat z rodného panství a ocitne se téměř bez prostředků. V domě vzdálených příbuzných strádají nouzí, dobráckou hloupostí hostitelů (pojatých až karikaturně) a hlavně tím, jak sehnat vhodné ženichy pro dcery na vdávání.
Sehnat ženicha, jak se zdá, je ten nejhlavnější problém – kdo by si vzal chudou byť krásnou a ušlechtilou dívku? Ve společnosti, kde majetek a postavení jsou prioritou se zdají být bez šancí. O tom, že by se zde mohl kromě rozumu uplatnit i cit v podobě lásky už nemůže být ani řeči. Každá ze dvou Dashwoodových dcer, které přicházejí v úvahu na vdávání, to řeší po svém, obě potkají své „osudové“ muže. Do Elinor (Emma Thompsonová) se sice zamiluje Fannyin bratr Edward (Hugh Brant), ale pod tlakem rodiny se jí však vzdává. Zoufalá dívka si však nakonec svoji životní lásku vybojuje. Mladší Marianne (Kate Winsletová) prožije velké citové zklamání a nakonec po ztrátě iluzí se provdá za korektního plukovníka  Brandona (Alan Rickman). Tohle veškeré pachtění za emocemi a sňatkem sleduje a komentuje nejmladší dcera Margaret (Emile Francoisová) ze svého stanoviště na vrcholu stromu.
Film přinese řadu překvapení – pohříchu příjemných. Scénář podle Austenové napsala představitelka Elinor Emma Thompsonová a z množství drobných epizod a minipříběhů knihy vybrala to skutečně podstatné. Senzací v pravém slova smyslu byl výběr režiséra tohoto kostýmního dramatu. Stal se jím tchajwanec Ang Lee. Ten už si romantické drama vyzkoušel v rodné zemi (Svatební hostina, známá i z našich kin) a zde také pokusil vyjádři střet západní a asijské kultury ve filmu Tlačit rukama. Ukázalo se, že díky pečlivé přípravě je schopen se plně podřídit dobové látce a vnést do ní určitý současný nadhled a tolik důležitý prvek humoru. Na své postavy nepohlíží ani jako na chudinky sešněrované dobovou morálkou ani to nejsou bouřlivačky, které by se ze společnosti vymezovaly. Dívá se na ně s láskou a pochopením, což se přenáší i na diváka. Spíše trochu karikuje ostatní členy společnosti. Velice tomuto pohledu pomáhá kamera Michaela Coultera – exteriérové záběry komponuje jako výtvarně krásné obrazy a dává jim emocionální náboj. Herecké výkony skvělých představitelů jsou bezchybné a plně odpovídají charakteru postav i duchu filmu.
ROZUM A CIT je kultivovaná moderní adaptace klasické předlohy. Pro své kvality získala v roce 1996 kromě dvou Zlatých globů také sedm nominací na Oscara. Zlatou sošku si zaslouženě odnesla Emma Thmpsonová za scénář. Ang Lee byl oceněn na MFF v Berlíně Zlatým Medvědem za nejlepší film.
Foto: csfd.cz, 360.doc.com, kinomania.ru, ceskatelevize.cz
******************************
ROZUM A CIT (Sense and Sensibility)
Velká Británie 1995, režie Ang Lee
uvádí Nova Cinema ve středu 15. února od 20,00 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0817 s