Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POKÁNÍ – TV tip – Spojila je láska. Rozdělil je strach. Zbyla jim naděje.

17.02.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POKÁNÍ – TV tip – Spojila je láska. Rozdělil je strach. Zbyla jim naděje.Film POKÁNÍ byl v roce 2007 považován za největší filmový milostný příběh roku. Silné romantické, ale místy i dosti drsné drama, připomene mimořádně úspěšný film Pýcha a předsudek. Však je také pod oběma díly podepsán stejný tvůrčí štáb - režisér John Weight, skladatel Dario Marianelli, střihač či návrhářka kostýmů) a částečně i herci (Keira Knightley či Brenda Blethyn). Jen poklidnou atmosféru viktoriánské Anglie vystřídala pochmurnější éra téže země na prahu a uprostřed druhé světové války.

Příliš bujná fantazie třináctileté „budoucí spisovatelky“ Briony, která vinou vlastní nezralosti a po sérii nedorozumění obviní mladého zahradníka Robbieho (James McAvoy) ze znásilnění, odstartuje tragický příběh a nenapravitelně změní osudy tří lidí. Když si již starší Briona (Romola Garai) uvědomí důsledky svého činu, je již pozdě. Dokáže se z něho však svým dalším konáním vykoupit?
 
Pokání má všechno, co má dobrý a divácky vděčný film mít: Silnou literární předlohu – stejnojmenný bestseller Iana McEwana,který v roce 2003 vyšel i česky, dramatický příběh o lásce, které není dovoleno se naplnit, o mladistvé nerozvážnosti, která způsobí tragédii v životě několika blízkých lidí a nakonec i o prožitku lítosti nad neuváženým mladistvým činem a možnosti pokáním chybu napravit.
 
Divácky vděčné je spojení láska a válka, sociálně nerovný milenecký vztah, i ladění do melodramatu, které vzápětí sklouzne do tragédie (takže si slabší diváci zaslzí – především v úchvatné scéně vzplanutí vášní v knihovně) a ti drsnější se zase podívají na bojiště války v předlouhé scéně z bojiště, kterým prochází James Mc Avoy – ve scéně  natočené bez jediného střihu.
 
            Na rozdíl od předchozího filmu prakticky stejného tvůrčího štábu PÝCHA A PŘEDSUDEK je tentokrát děj přenesen z viktoriánské Anglie do drsnějších let 2. světové války („POKÁNÍ je mnohem temnější a zařezává se do duše s dech beroucí samozřejmostí“).
 
            Je neuvěřitelné, že POKÁNÍ  je teprve druhým filmem televizního režiséra, v diobě natáčení pětatřicetiletého JOE WRIGHTA („Wright ovládá černou magii, která mu umožňuje vdechnout život i kousku pole, na kterém se vyhřívají jeho postavy“).
 
Mohl se opřít o znamenitý scénář Christophera Hamptona, nositele Oscara za scénář k filmu NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI. Dovedl si dokonale vybrat herce: Milostnou dvojici vytváří talentovaný James McAvoy (Poslední skotský král, Vášeň a cit), jeho milou elegantní bohyně Keira Knightley (Pýcha a předsudek, Vévodkyně) - oba hlavní představitele představujeme na vložených fotografiích. Postavu Briony, která rozpoutá svojí dětskou fantazií celou tragédii hrají tři herečky – v dětství ji ztvárňuje 12letá Irka Saoirse Ronanová – a to velice zdařile, viz poslední snímek), v 18 letech je její představitelkou Romola GARAIOVÁ (Jarmark marnosti, Angel), ve věku pokání ji jako stárnoucí ženu ztělesňuje Vanesa Redraveová, kterou si jako mladičkou pamatujeme ve slavné Antonioniho Zvětšenině.
 
 POKÁNÍ z šesti nominací na Oscara získalo jednoho za původní hudbu (Dario Marianelli). Stejný skladatel rovněž obdržel Zlatý globus, který byl rovněž udělen nejlepšímu filmu/dramatu. Jak napsala značka „imf“ v časopisu Cinema: „Někteří budou brečet, jiní se budou usmívat, ale na konci dvouhodinové pouti nebude pochyb o výjimečnosti díla.“ A stejný autor (-ka?) jinde píše: Jeden takový film ročně a vytrpím za trest všechny hollywoodské křeče a haluze.“
 
Na závěr ještě pár vybraných citátů k filmu od anonymních hodnotitelů v csfd.cz:
 
 „Člověk podvědomě čeká dávku kýče a taky že jej dostane – jenže pokud není cynik, musí jej celá ta obrazová a příběhová nádhera doslova smést. Režisér předkládá uvědomělou a distingovanou podívanou, jež má tak obrovské srdce, až diváci emoce chvílemi nestíhají a směs smíchu a smutku zanechává jeden z nejromantičtějších zážitků v novodobé kinematografii.“
„Některé scény svou intenzitou donutí i silnější povahy trhat opěradla na kusy v návalech emocí.“
Fota: csfd.cz, fdb.cz, cofeytalk.com, empireonline.com
***************************************
POKÁNÍ (Atonement)
USA, Velká Británie, Francie 2007
režie Joe Wright,
uvádí Prima Max ve středu 22. února od 20,15 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2474 s