Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Obrázkový seriál Vlastislava Tomana, ale nejen on

22.02.2017   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Obrázkový seriál Vlastislava Tomana, ale nejen onNedá se rozhodně říct, že by (delší dobu obnovené) „Nakladatelství Olympia“ dodnes stavělo na Foglarovi. Nicméně... Potenciál tohoto kultovního autora nevyprchá nikdy a loni proto mohl být i pointou publikace Povídky pro dobrodruhy. Jak?
Komiksem kreslíře Jiřího Filípka „Rychlé šípy“ zakládají klub. Sice se fakticky jedná o totální plagiát, nicméně není, věřím, důvod nevěřit (abych parodoval vyjadřování jistého advokáta), že nemá vydavatel materiál „ošetřen“. A v čem že spočívá (obdivné) plagování?

Inu, aspoň pomyslně teď se mnou sledujte barevné obrázky a pojďte se vrátit před válku. - Je prosinec 1938, ulicemi neznámého města kráčí blonďák ve žluté rádiovce a ve žlutém svetru a... „Co se to tam u &Smejkalovy ohrady děje?“ povídá si nepříliš pravděpodobně sám k sobě. A už vzápětí za rohem domu naslouchá okšiltovanému Tondovi Plíhalovi alias rváči v zeleném. který rozhoduje následovně:
„... a odsuzujeme tedy Jarku Metelku za urážky Černých jezdců k dvaceti ranám sněhovými koulemi, když neodprosí!“
Modře oděný Metelka - obklíčený hned třemi dalšími kluky – ovšem hrdě brblá:
„Nikdy jsem o vás nic špatného neřekl. Nevím tedy, proč bych vás měl odprošovat!“
Pokračovat nemusím, protože je dost dobře možné, že i vy víte, kterou lstí Mirek Dušín bombardovaného chlapce u ohrady zachránit, a navíc vzpomenete, že tu Foglar vlastně původně nehovořil o koulích, alebrž tenisových míčcích. Navíc...
Filípek a jeho dvorní scénárista Marek Polák původní první díl slavného komiksu, vytištěný už 15. prosince 1938, zvládli rapidně zkrátit do pouhých šesti obrázků, aby skoro celý zbytek stránky podobně šikovně vyplnili zhutněním někdejší epizody Černí jezdci se mstí (ze &Stědrého dne 1938), existující ovšem i ve známější a poválečné už verzi Přistupuje Jindra Hojer.
Co se v tomhle pokračování seběhlo, taktéž asi víte, ale my si povšimněme parafráze. Nuže, chlapci Mirek a Jarka se ukryli před divými pronásledovateli do dřevěné bedny se zbytkem písku na posypávání náledí a Mirek Dušín se poté svého a Metelkova zachránce Jindry zeptal, zda s nimi chce založit klub, na což Hojer vypálí - až pozoruhodně pohotově:
„Dobrá! Dnes zašlu do Mladého hlasatele přihlášku i tento příběh.“
A to samo sebou není žádný Foglarův, nýbrž opět Polákův text. Jak ale říkám, milovníkům Rychlých šípů budiž variování navždy odpuštěno! A jistě také to, že na konec té samé strany se vešel dokonce ještě dvanáctý panel, ve kterém sledujeme i Červenáčka s Rychlonožkou. Zrovinka je začalo nudit sáňkování za městem, a tak se vracejí do ulic a Rychlonožky se zmocní zřetelná předtucha, vyjádřená následujícími slovy:
„Himbajs, cítím v kostech, že na nás čekají mnohem větší dobrodružství!“
Co víc? I druhá pointa. A opět cituji Marka Poláka:
„V prosinci 1938 přišlo do redakce časopisu Mladý hlasatel jistě hodně dopisů. Možná některý z nich obsahoval i příběh, který redaktory zaujal. A možná to bylo všechno úplně jinak. Na počest kresleného seriálu Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera připravil Marek Polák a nakreslil J. Filípek.“
Zvláštní, že asi právě tato závěrečná stránka není v tiráži sešitu vůbec zahrnuta do celkového počtu stran. Ale což. Zanechme nejapného dloubání, které ve skutečnosti postrádá smysl (jak by nás asi upozornil nejen filozof Wittgenstein), a radši přečtěme zbytek sešitu.
Co se v obrázcích a bublinách skrývá? - Jednostránkové komiksové adaptace Čapkových povídek Ztracený dopis a Hoch, který dovedl lítat (libreta opět Marek Polák), tucet adaptací klasických povídek Otakara Batličky od Jiřího Hrdličky, Jiřího Filípka a Jiřího Bohaty, devítistránkový komiks Jiřího Kaliny 9,5 mm zločinu, situovaný do foglarovské staré čtvrti roku 1936, ale především neuvěřitelných osmatřicet pokračování seriálu Vlastislava Tomana Robin a Páťa.
A mimo to publikace obsahuje kreslené portréty i stručné medailony Karla Čapka, Otakara Batličky, Jaroslava Foglara, Vlastislava Tomana a Jiřího Kaliny (*30. května 1985), aspoň u něhož se závěrem krátce zastavme.
Ač vystudoval matematiku a chemii, založil a vedl hned několik novodobých čtenářských klubů a od mládí se podílí na organizaci táborů i soutěží pro děti a mládež. Nejprve tak činil v Junáku a posléze ve Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Věnuje se taky práci s tzv. mikrokolektivy a známým je dobře hráčům dlouhodobých a výpravných her, na jejichž tvorbě se aktivně podílí. Už od roku 2004 je Kalina účasten i na vydávání časopisu Bobří stopa, který pak figuruje taky v základech celé téhle pestré publikace.


Povídky pro dobrodruhy.
Karel Čapek, Otakar Batlička a Jaroslav Foglar (jako autoři námětů) a Vlastislav Toman, Marek Polák, Jiří Hrdlička, Jiří Filípek, Jiří Bohata a Jiří Kalina (jako autoři komiksových scénářů)

Nakreslil Jiří Filípek.
Vydalo Nakladatelství Olympia, Velké Přílepy 2016.
56 stran (v tiráži uvedeno 54 stran).
ISBN 978-80-7376-439-5Foto: archiv autora


 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0679 s