Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


QUILLS – PEREM MARKÝZE DE SADE – TV tip

10.03.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

QUILLS – PEREM MARKÝZE DE SADE – TV tip„Rozkoš pro něj byla vším.“ To byl slogan tohoto filmu, když byl uváděn v českých kinech v roce 2000.  Americký film o muži, podle kterého je pojmenován sadismus, vysílala již Česká televize a nyní jej najdete v programu stanice Prima Max. Nečekejte však žádný sexuální skandál ani pikantnosti ze života „božského markýze.“ Proslulého libertina zastihnete na sklonku života v ústavu pro choromyslné a jeho největší vášní je psát, psát a psát...Postava markýze Donatien-Alphonse-Francois de Sade (1740-1814), bohéma, devianta, milovníka násilí a biče, začne popravou mladé ženy gilotinou. Snad aby tvůrci zlehčili markýzovy zvrhlosti (společnost je mnohem krutější), o nichž se spíše mluví nebo jsou čteny z jeho knih.  Rozporuplný a mnohdy tajemný šlechtic byl vyvrhelem francouzské společnosti, byl trnem v oku třeba i Napoleonovi, který nařídil jeho zatčení po vydání románů Justine a Juliette.  Měl stálé opletačky se zákonem a téměř třicet let svého života strávil v blázinci. Rodina ho dala prohlásit za nesvéprávného a hned z vězení ho nechala převést do blázince v Charentonu, kde strávil markýz třináct let.

Tady se také odehrává film slavného režiséra Phillipa Kaufmana (určitě znáte jeho přepis Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí). Prostředí pro markýze zpočátku dosti příjemné. Tolerantní správce abbé Coulmier (Joaquin Phoenix) ho nechává psát, protože psaní považuje za druh psychoterapie. Jenže pro markýze nemá psaní smysl, pokud jeho tvorba nenajde čtenáře. A tak mladá pradlenka Madlenka (Kata Winsletová) vynáší z jeho cely texty přímo k nakladateli, který je okamžitě s velkým ohlasem dává číst francouzským čtenářům. Když se na veřejnosti objeví nemravný a skandální text přijíždí do Charentonu lékař Royer-Collard (Michael Caine), aby krutými a nelidskými metodami, které silně překračují všechny markýzovy praktiky, ho přinutil k poslušnosti. Pacienta čekají děsivé dny a noci bez papíru a brka, bez nichž si už život nedovede představit. &Sílený z nedostatku možnosti publikovat popisuje vše kolem sebe i své tělo a používá k tomu od vína i svoji krev a výkaly, prostě vše, co zanechává stopu.
Celý film je doslova nabit mrazivou atmosférou, která jakoby odrážela společenský nepokoj Francie té doby. Dusivý pohled do nitra blázince je stejně tak trýznivý jako pohled do duše člověka, který nechce být otrokem společnosti. Člověka, jehož duch chce a touží být svobodným a který to demonstruje jak ve svých knihách tak ve svém životě. Záblesk světla do pochmurného prostředí vnáší právě mladá Madelaine, překvapí zamilovaný abbé Coulmier, který na konci jakoby převzal roli markýze. Tvrdý a nelítostný doktor Royer-Collard je až děsivou zrůdou, mučitelem s předpotopními metodami. Všechny polohy zvládají jejich výše jmenovaní představitelé nadmíru přesvědčivě.

Mimořádný pak je herecký výkon představitele titulní role markýze de Sade. Volba australského herce Geoffreye Rushe se ukázala jako nadmíru šťastná. Po kvalitních a zapamatovatelných rolích – jmenujme třeba královského důvěrníka v Královně Alžbětě, ruského revolucionáře Trotskyho ve Fridě, manžela v Zlodějce knih, či lstivého kapitána Barbossu v Pirátech z Karibiku –nelze zapomenout ani jeho výazně zápornou postavu komisaře Javerta v Bídnících. Jeho role démonického markýze mu vynesla druhou nominaci na Oscara. Ocenění zaslouží i výprava Martina Childse a kostýmy Jacqueline Westové. Film vznikl podle divadelní hry Douga Wrighta, která při prvním uvedení v roce 1995 vyvolala značný rozruch.
Přes všechny dokonalosti není film Quells jen filmem životopisným. V obecnější rovině je to drama o člověku, který míří přes odpor společnosti  k absolutní svobodě – svobodě slova i činů. Jistě vám připomene jiného zastánce svobody slova – vydavatele časopisu Hustler Larryho Flinta, jak ho ztvárnil Woody Harrelson ve Formanově filmu Lid versus Larry Flint.
Foto: twitter.com, cineol.net
******************************************
QUILLS – PEREM MARKÝZE DE SADE
(Quills), režie Philip Kaufman
uvede Prima Max ve čtvrtek 16. března od 22,15 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1547 s