Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZÁVĚRKA aneb ZTÍŽENÁ MOŽNOST HAPPY-ENDU – novela Miloše Urbana

14.04.2017   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZÁVĚRKA aneb ZTÍŽENÁ MOŽNOST HAPPY-ENDU – novela Miloše Urbana Čtenář, který si přečetl několik knih Miloše Urbana, mimořádně úspěšného a obdivovaného autora, jehož knihy zaujaly i v zahraničí, bude novelou ZÁVĚRKA překvapen. A připusťme, že možná zklamán. Je to naprosto jiný Urban, i když on již zkoušel různé žánry, ale vždy se jeho díla vyznačovala tajemnem – ať už v historickém hávu (Lord mord) či v dnešních kulisách Prahy a jejího podzemí (Sedmikostelí, Stín katedrály, Santiniho jazyk). Tajemno je i v jeho románech s detektivní zápletkou jako Přišla z moře a temně hororové tóny čiší z Michaely.

Prostě máte spisovatele nějak ve své paměti zafixovaného a zařazeného. Najednou na vás vyrukuje s něčím, co nečekáte - předloží vám novelku s milostným (a navíc i sociálním) dramatem. Nic proti překvapením, i spisovatel má právo si zkusit něco nového, něco, co dávno chtěl napsat nebo co plyne z jeho současné životní zkušenosti. Nabízí se ale otázky: přijme to čtenář a hlavně, co to přineslo samotnému autorovi.

Hlavní postava nové knihy Matěj Rund je zaměstnán v reklamní agentuře PR, kde trpně (jako kdysi Páralovi hrdinové) přežívá pracovní dobu a vyrukuje, jen když ho šéf povzbudí a agentura by z toho mohla mít prospěch. Ani v soukromí není žádným borcem, který se vrhá do víru života. Občas nějaká ta známost, i když ani balit holky moc neumí, jak poznáme v úvodu. Jinak je jeho aktivita na bodu těsně nad nulou. Čím dále více ho však stravuje jediná touha – fotografovat, stát se úspěšným na internetovém portálu Blickperson. I když přiznává, že fotit neumí (ale chtěl by), inspirací pro vlastní (a také brzy úspěšnou) tvorbu se mu stává mladá studentka Věra Barvířová, s níž se náhodně seznámí a přemlouvá ji, aby se stala jeho modelkou. 

Vztah fotografa a jeho modelu prochází různými peripetiemi a každý z obou si od něho představuje něco jiného. Matějův přímý tah za uměleckým úspěchem je zjevný, motivace Věry je dlouho umně skryta. Láska? Na tu tady a v dnešní době není místo. Ovšem považovat krásnou a dychtivou ženu (byť se sklony i k druhému pohlaví) za pouhý objekt umění – to se nemusí vyplatit – a také nevyplatí. Po této linii „milostný“ románek kunderovského typu funguje poměrně zdařile. Horší to je s linií pracovní, která přináší pohled do čtenářům ne tak známého prostředí reklamního průmyslu, kde nápady hrají prim, ale jakákoli maličkost může všechno zvrtnout v pravý opak. Což se také, díky snaze Věry i jejího nevlastního otce, vskutku stane...

Miloš Urban (na fotografii) nezapře, že je zkušeným vypravěčem. Jeho vyprávění plyne rychle, žádná složitá souvětí, spíše úderné dialogy, žádná snaha o přílišné psychologizování. Což je sice klad, ale má za následek, že postavy nejsou tak propracované, jak bychom čekali. Týká se to zvláště postav Věřiných rodičů a jejích dvou kamarádek, které svými lesbickými hrátkami mají Matěje „probudit.“ A nejvíc asi bude vadit staromilsky bodrý Matějův šéf s přezdívkou „král Miroslav.“ Ten jako by vypadl z humoristických románů doby dávno minulé. Navíc celá linie sociálně-pracovního dramatu a rozhoupané Matějovy kariéry v PR agentuře Stellar Brusque je trochu přehnaně dramatická. Myšlenka na využití Věřiných „cudně erotických“ snímků k reklamní kampani je sice přesvědčivá, ale že by jejich zneužití „odvážnou“ fotografií na billboardu mohlo celou agenturní činnost i kariéru jejích pracovníků ohrozit?

Kniha je nejen o vztahu modelka-fotograf ale i o samotném procesu fotografování. Matěj sice říká, že to neumí a učí se, ale čtenář zde najde nesmírné množství technických detailů včetně postupů, ale i reklamních odkazů na značky fotoaparátů. I když dnes fotí snad každý, jak se v knize říká, mnohým z nás detaily mnoho neřeknou a zkušení fotografové je nepotřebují. Navíc odkazy na známé fotografy jsou přespříliš konkrétní – nepoznat v Ivanu Kubrichtovi, světoznámém fotografovi, emigrujícímu do USA a nyní se vrátivšího do Čech, Antonína Kratochvíla, se ani nedá.   A jméno Miro &Svolík si sami jistě odvodíte.

V úvodu byla položena otázka, zda čtenář novou, odlišnou, knihu Miloše Urbana přijme. To už záleží na něm. Spíše je nutno se zamyslet nad druhou položenou otázkou – co přinese jejímu autorovi?  Přínos v tom, že prokázal schopnost napsat něco jiného, než dosud psal a než se od něho čekalo. Jenže pustit se do tématu fotografování a snažit se nacpat do knihy všechny možné finesy řemesla bylo nad sílu autora, který – jak také přiznal – je na tom jako Martin – moc to neumí a „hledá se“. To, že knihu proložil vlastními – doslova amatérskými – fotografiemi anonymní modelky, je - diplomaticky řečeno - odvaha, ne-li autorská exhibice. Jestliže se v novele několikrát brojí proti objektifikaci ženy, redukování ženy na objekt, pak toto se přihodilo právě Miloši Urbanovi v jeho fotografickém vyjádření.
Foto: imgrum.org, argo.cz
*************************************************
Miloš Urban: ZÁVĚRKA aneb ZTÍŽENÁ MOŽNOST HAPPY-ENDU
Vydalo nakladatelství Argo, Praha, 2017
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5623 s