Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


STŘÍLEJTE NA PIANISTU – TV tip – francouzská pocta Alfredu Hitchcockovi

14.04.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

STŘÍLEJTE NA PIANISTU – TV  tip – francouzská pocta Alfredu HitchcockoviVýznamný francouzský režisér François Truffaut (1932-1984) mnohokrát diváky překvapil. Po citlivém zobrazení chlapeckého dospívání v debutu NIKDO MNE NEMÁ RÁD přešel v následném díle do oblasti černého filmu (filmu noir). STŘÍLEJTE NA PIANISTU má vzor v americké kinematografii, ale tamní krimi filmy s množstvím krve a zločinci střílejícími všechny a za všech okolností, povýšil na vysokou uměleckou úroveň. Truffaut v něm vzdal poctu svému obdivovanému  režisérovi Alfredu Hitchcockovi, s nímž napsal knihu Rozhovory Hitchcock-Truffaut známou i z českého překladu. Za základ vzal Truffaut druhořadou detektivku z pera jednoho z autorů tzv. drsné školy Davida Goodise Down There a divák může jen s obdivem sledovat, co dokázal z typicky béčkového textu vytěžit. Ústředním hrdinou je plachý a neprůbojný Charlie Kohler - klavírista v pařížském baru. Nikdo netuší, že býval velmi slavným koncertním virtuózem a že se ve skutečnosti jmenuje Edouard Saroyan. Proč je unaven životem a tráví čas u klimpru v malém pochybném podniku? Když se dozvěděl o nevěře své ženy, která nakonec skončí sebevraždou, jeho život se otočil. Stáhl se do svého nitra, vzdal se kariéry a přestal se zajímat o svět kolem sebe. Ale ten únik není trvale možný. Když ho navštíví jeho starší bratři, patřící do galerky pařížského podsvětí, s prosbou o úkryt před gorilami konkurenčního gangu, jemuž ukradli velkou sumu peněz, je jasné, že málomluvní muži v pršipláštích, skrývajících zbraně i temné úmysly, budou jeho osudem. I když má pomocnici v podobě milující  servírky Heleny jeho (i její) život visí na vlásku...
Charles Aznavour
Typická látka filmu noir včetně častých rekvizit jako je stálý déšť, noční spoře osvětlené uličky a tmavá zákoutí se stíny podivných postav. Truffaut dokáže mistrně střídat nálady – od milostné romance přes pochybnosti k obavám o život všechno dokonale psychologicky podloží. Pomocí vraceček pak osvětlí i všechny vazby na minulost. Není to klasické vyprávění, jímž Truffaut posléze tak proslul. Střídá žánry i polohy, od kriminálky plné krvavých a dramatických scén dokáže do filmu dostat i prvky humoru a hudebního filmu. Na rozpaky kritiky po premiéře řekl: “Chtěl jsem prorazit s lineárním vyprávěním a natočit film, ve kterém budu mít z každé scény radost. Žádná jiná kritéria jsem neměl.“

Mimořádnou kvalitu získává film výběrem hlavní postavy. Světově uznávaná pěvecká a šansoniérská hvězda se zastřeným a romantickým hlasem Charles Aznavour (*1924) si sice zahrál ve filmu již v roce 1936 a jeho filmografie je poměrně bohatá, ale toto je snad jeho nejsilnější role. Jeho smutné, psí oči jsou nezapomenutelné. V roli jeho milované manželky vystupuje Marie Dubois (HROZBA, SESTUP DO PEKEL, KONEC SÁZEK), milenku Lenu zahrála Nicole Bergerová (VENKOVSKÁ LÉKAŘKA, OPRÁVNĚNÍ).
Marie Dubois a Charkes Aznavour
Přijetí filmu bylo po pravdě řečeno rozpačité. Snímek však léty dozrál jako víno a teprve teď jakoby získával svoji cenu spojením prvků francouzské nové vlny a Hitchockových snímků. Je proto zásluhou České televize, že se dostává na naše obrazovky a můžeme ho poprvé v ČR spatřit. Divákům znalých moderních filmů připomene Tarantina, těm dříve narozeným asociuje komiky bratry Marxy ve jménech hrdinových bratrů Chico, Momo a Fido. V kruzích filmových fanoušků se sice stal hitem už v době uvedení, ale mnozí o něm říkali, že je to „experiment.“ Truffaut už se příště na podobnou půdu, kde by se bavil sám a nezískal přízeň diváků, nepustil.
Nicole Bergerová a Charles Aznavour
A tak jen na připomenutí - François Truffaut je režisérem nezapomenutelného milostného příběhu JULES A JIM, sci-fi 451 STUPŇŮ FAHRENHEITA, mysteriózního dramatu SIRÉNA OD MISSISSIPPI, příběhu z filmařského prostředí AMERICKÁ NOC, černého filmu NEVĚSTA BYLA V ČERNÉM, kriminální komedie KONEČNĚ NEDĚLE, hluboce osobního příběhu ZELENÝ POKOJ, dětského filmu KAPESNÉ a dalších filmů, které si jistě připomenete kliknutím na jeho filmografii.
Foto: csfd.cz, twitter.com, tv-archiv.sk, larepubliquedespyrenees.fr 
****************************************
STŘÍLEJTE NA PIANISTU
(Tirez sur le pianiste)
Francie 1960, režie François Truffaut,
záslužně uvádí v pátek 21. dubna ČT2 od 22,10 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0492 s