Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


48 HODIN V PAŘÍŽI – TV tip – Paříž jako děsivý a nebezpečný moloch.

22.04.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

48 HODIN V PAŘÍŽI – TV tip – Paříž jako děsivý a nebezpečný moloch.O tom jak se jedna, zpočátku docela obyčejná. služební cesta může změnit v den plný děsu a obav vypráví kultivovaným způsobem film 48 HODIN V PAŘÍŽI, kterým se divákům hodlá zavděčit ČT 2. Režisér Roman Polanski snad jinak než v temných tónech točit neumí (vzpomeňte třeba DEVÁTOU BRÁNU, ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO či PIANISTU) a ani v tomto filmu z roku 1988, známým spíše pod originálním názvem FRANTIC, tomu není jinak.V duchu klasického kriminálního filmu, jakoby navazujícího na Alfreda Hitchcocka (zjevně na filmy MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO a NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU, zachycuje horečné pátrání amerického kardiologa Richarda Walkera (v podání Harrisona Forda) po své manželce, unesené ihned po příjezdu do Paříže. Místo vědecké konference je Walker vtažen do víru roztodivných událostí, které začaly záměnou kufříku na letišti. Policie jen lhostejně a bezmocně krouží kolem případu a tak se hrdina pustí do pátrání sám. Postupně roste napětí, film nabírá spád a diváka nenechá vydechnout. Není ani tak důležité, že ve hře jsou mafie a teroristé, hledající spínač k atomové bombě.
Zkušeného diváka ohromí především styl vyprávění. Přímo šílený rozjezd po poklidném začátku, rafinované vytváření napětí, dramatické a komplikované nástrahy a úniky až po dramatické finále se v rukou zkušeného tvůrce přetváří v nadprůměrné dílo svého žánru.Na přesvědčivém vyznění má nesporný podíl vynikající kamera Witolda Sobocinského, v jehož podání se Paříž jeví jako děsivý a nebezpečný moloch, až téměř neskutečný a zbavený svého příslovečného kouzla.
Vedle brilantní režie pak vynikají i herecké výkony. Indiana Jones alias Harrison Ford předvádí plný rozsah svého hereckého rejstříku, překvapením je tehdy začínající Emmanuelle Seignerová v roli tajemné francouzské dívky Michelle, která hrdinovi pomáhá v jeho pátrání a vnášející do filmu citové pouto (byť nevyslovené). V postavě komisaře francouzské policie jistě poznáte Yvese Réniera – našeho dobrého známého z televizní obrazovky, komisaře Moulina. Navíc pak šansonová melodie od jamajské zpěvačky Grace Jones – I´ve Seen That Face Before (Libertango) dokonale podbarvuje výstřední, tajuplnou, zamilovanou, leč tvrdou a špinavou Paříž.
     V jednom rozhovoru po premiéře Polanski řekl, že „dnešní film se nemá snažit o zachycení skutečnosti, ale naopak má od ní utéci co nejdále. Nejlépe do vymyšleného světa, jen aby byl atraktivní a hodný obdivu.“ Z tohoto pohledu jsou Paříž v tomto filmu a hrdinovy – až kafkovské - peripetie, připomínající spíše sen nežli skutečnost, plným vyjádřením režisérova názoru.
Foto (Harrison Ford, Emmanuelle Seignerová): filmskihitovi.blogspot.cz, pinterest.com, mrpierc.jecool.net
**************************************
48 HODIN V PAŘÍŽI (Frantic)
USA, Francie 1988, režie Roman Polanski
uvádí ČT2 v pátek 29. dubna od 20,00 hodin
 


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0768 s