Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ÚHEL POHLEDU – TV tip - 8 lidí, 8 úhlů pohledu, 1 pravda

29.09.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ÚHEL POHLEDU – TV tip - 8 lidí, 8 úhlů pohledu, 1 pravdaAmerický akční thriller představuje prezidenta Spojených států, jak přijíždí na významný protiteroristický summit do španělského města Salamanca. K připravenému projevu se však nedostane. Je zasažen dvěma výstřely, nastává chaos a později dojde k explozi na samotném náměstí. V nastalém honu na atentátníka se prolnou osudy několika lidí, z nichž každý z jiného místa a z jiného „úhlu pohledu“ viděl situaci poměrně odlišně.
V přenosovém voze sleduje dění televizní štáb s režisérkou Rex Brooksovou (Sigourney Weaverová). Do vřavy se okamžitě vrhá člen prezidentovy ochranky Thomas Barnes (Dennis Quaid) a svou roli sehraje i tajný agent Kent Taylor (Matthew Fox). Mezi přihlížejícími se nachází Howard Lewis (Forest Whitaker), americký turista, který se domnívá, že střelce zachytil svou kamerou. Dalšími přímými protagonisty jsou španělský policista Enrique (Eduardo Norrieda), který se zapletl s teroristkou Veronikou (Ayelet Zurerová), strůjce atentátů Suarez (Said Taghmaoui), zdatný zabiják Javier (Edgar Ramirez) a také holčička jménem Anna.

Jak tito lidé vidí celou událost? Jejich pohledy se postupně skládají do mozaiky. Teprve celá skládačka různých pohledů začíná odhalovat děsivé souvislosti. Příběh se také několikrát dotkne situací, které atentátům předcházely a při pohledech jednotlivých osob se vždy vrací v čase tam, kde předchozí postava začala vyprávět svůj pohled. Je to relativita pravdy – skutečnost je jednoznačná, ale pohledy na ni se různí.
Matthew Fox, William Hurt, Dennis Quaid, Richard T. Jones
Zajímavý (i když ne původní) přístup vyprávět stejnou situaci různými lidmi a tedy odlišně (pamětníkům stačí připomenout proslulý Kurosawův film RAŠOMON) si vybral debutující scénárista Barry L. Levy. Producent Neal H. Moritz si pro režii zvolil v celovečerním filmu debutujícího televizního režiséra Pete Trevise (osvědčil se v televizi jako režisér filmu o bombovém útoku v Irsku OMAGH, z jeho pozdější tvorby se u nás hrálo akční scifi DREDD). Režie se doslova vyřádí v dynamických akčních scénách, především v druhé polovině při honu na atentátníky – honičky včetně automobilové, přestřelky a pyrotechnické efekty jsou samozřejmou součástí tohoto žánru a jsou natočeny moderními postupy s divokými záběry z různých úhlů, byť s poměrně minimálním finančními náklady. Snímek měl rozpočtové náklady pouhých čtyřicet milionů dolarů. Stal se v roce 2008 hitem a vydělal přes 150 milionů dolarů.
Dennis Quaid
Denis Quaid přesvědčil, že je schopen dobře zahrát jakoukoli roli. Dobře se ujal role prezidenta Ashtona (i jeho dvojníka) William Hurt. Padoušskou roli oagenta Kenta ztvárnil Matthew Fox, který později o filmu řekl: „ Ten film se mi zamlouval. Úhly pohledu mě fascinují i mimo film. Je neuvěřitelné, že jsou dva lidé schopni sledovat jednu událost a vyložit si ji naprosto jinak na základě toho, odkud ji sledovali, co jsou zač nebo jak ji vnímat chtějí. Opravdu mě to udivuje, je to fascinující součást toho, kým jsme. A ten film je opravdu skvělý akční thriller s chytrou a dobře napsanou zápletkou.“
Richard T. Jones jako agent Holden, Dennis Quaid
Tato slova lze jen potvrdit. Škoda jen, že typický hollywoodský happy end se objevuje i zde. Teroristé, kteří mají na krku desítky nevinných obětí jsou dostiženi, protože nedokáží autem přejet malou holčičku v ulici, prezident je natolik dokonalý, že by se možná osvobodil sám a pod. Ale alespoň půjdete po filmu s klidem spát. Prezident – byť fiktivní – přežije a nezařadí se tak jako pátý mezi dosud zastřelené americké prezidenty (od Abrahama Lincolna až po Johna F. Kennedyho). Skoro se chce parafrázovat název knihy Horace McCoye a filmu Sydney Pollacka KONĚ SE PŘECE STŘÍLEJÍ. Střílejí se i prezidenti – dokonce i v některých tzv. civilizovaných zemích...
Foto: amazon.com, imdb.com, osisiblog.blog.cz, parlatonio.com
*************************************
ÚHEL POHLEDU (Vantage Point)
USA 2008, režie Pete Travis,
uvádí v neděli 8. října od 20,00 hodin Nova Cinema 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0709 s