Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OBĚTI VÁLKY – TV tip – Americké válečné drama z vietnamské džungle

26.05.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OBĚTI VÁLKY – TV tip – Americké válečné drama z vietnamské džungleTrochu pozapomenutý film o válce ve Vietnamu založený na skutečné události, která stála život jedné mladé dívky a jen těžce se rodila spravedlnost a odsudek viníků.


Trauma Ameriky – válka ve Vietnamu – se odrazilo v mnoha filmech. Přestože nejprve tyto válečné filmy vznikaly rozpačitě (vzpomeňte na válku obhajující agitku ZELENÉ BARETY z roku 1968) koncem sedmdesátých let a pak v letech osmdesátých vznikla pozoruhodná filmařsky i lidsky silná díla. Ať už šlo drsné pohledy na lidská jatka na bojištích (namátkou třeba APOKALYPSA NYNÍ, ČETA, LOVEC JELENŮ, OLOVĚNÁ VESTA) nebo o díla, zachycující psychické problémy těch, kteří válečným peklem prošli (NÁVRAT DOMŮ).

Své čestné místo mezi filmy z Vietnamu má i snímek OBĚTI VÁLKY režiséra Briana de Palmy natočený v roce 1989. Od režiséra známého jak drsnými thrillery (DVOJNÍK, OBLEČEN K ZABÍJENÍ) a divokými akčními trháky jako ZJIZVENÁ TVÁŘ  a NEÚPLATNÍ to bylo překvapení, které možná diváky a kritiky trochu zaskočilo. Zatímco někteří kritici byli rozpačití, názor diváků se postupně ustálil na tom, že jde o jedno z nejsilnějších děl o vietnamské válce, což navíc podepřel fakt, že se celá situace skutečně odehrála a měla po letech soudní dohru v USA. Podíváte-li se dnes na názory diváků na ČSFD pak je film vysoce ceněn – průměr 79% - a rozhodně je zásluhou televize, že jej ve stále více šedivém programu nabízí.
John C. Reily, Sean Penn, Don Harwey, Michael J. Fox
Film se odehrává jako vzpomínka jednoho z veteránů války Erikssona (vynikající Michael J. Fox). Když spatří dívku vietnamské národnosti v metru rozpomene se na dobu, kdy do Vietnamu jako vyjukaný bažant přišel. Po třech týdnech v nepřátelské palbě málem nepřežil a život mu zachránil vedoucí oddílu seržant Tony Meserve (Sean Penn). Nováček si do války přináší civilní pohled i morálku. Proto se brzy distancuje od vojáků své průzkumné jednotky, kteří unesou a znásilní vietnamskou dívku a posléze ji i připraví o život. Eriksson je zděšen brutalitou a cynismem svých kolegů ve zbrani. Smysl pro čest a povinnost ho nutí, aby zločince (neboť únos a znásilnění je podle něj zločinem i za války) vydal soudu. Nepomůže ani jemné varování vyššího velitele, že nebýt seržanta, již by nežil, ani připomínky, že v době války platí jiná pravidla. Eriksson si vyslouží pohrdání kolegů a přes úporný boj s vojenskou mašinérií při vyšetřování je dostane před soud.

Michael J. Fox, Thu Le, Sean Penn
Takto vypsaný příběh se může zdát jasným: zločin má být potrestán. Po zhlédnutí filmu si však ve svých názorech nebudete tak jisti. Platí totiž morálka a mírová pravidla v cela odlišné situaci, kdy smrt číhá za každým stromem a zem je doslova prolita krví? A nejen to. Určitě si položíte otázku, co se může stát s psychikou chlapců ve věku dvaceti let, když projdou podobnou krvavou lázní? Mohou být pak ještě „normální“, mohou zapomenout? Můžeme se divit těm, jimž se zabíjení zalíbí (viz RAMBO)? OBĚTI VÁLKY jsou nejen na obou stranách bojiště. Každý z účastníků si je nese v sobě po celý zbytek života.
Sean Penn
Režisér Brian de Palma ve filmu nezapřel svou minulost excelentního tvůrce hororů a thrillerů (vzpomeňme kromě již uvedených ještě na psychologický film CARRIE). V OBĚTECH VÁLKY prokazuje znovu svoji schopnost pro efekt a rytmus vyprávění, ví jak vizuálně upoutat diváka. Nebojí se drastických scén (třeba rozmetání vojáka minou), které tu nejsou samoúčelem. Film tvoří jakýsi předěl v jeho tvorbě – hned následující film byl „mírné“ komické drama OHŇOSTROJ MARNOSTI a i když se ke své specializaci zase vrátil (třeba ve filmech MISSION: IMPOSSIBLE, KAINOVA VÝCHIOVA či  VÁ&SEŇ) alespoň si dokázal, že je schopen vytvořit film vyšších uměleckých ambicí. Kromě obvyklých citátů z klasiků filmu (především z Hitchococka, ale i z Ejzenštejna) přidává zde společensko-kritickou rovinu. Ve srovnání s dříve jmenovanými filmy o vietnamské válce není tento film počítán mezi ty nejlepší, ale rozhodně je vysoko nad průměrem. Režisér si zasloužil cenu newyorských filmových kritiků a Zlatý globus si odnesl autor hudby populární Ennio Morricone.
Foto: csfd.cz, pinterest.com, terryhoponozky.cz
**************************************
OBĚTI VÁLKY
(Casualties of War)
USA 1989, režie Brian de Palma,
uvádí Nova Cinema v úterý 30. května od 21,45 hodin,
opakuje o den později ve 23,40 hodin 
a pro nespavce pak ještě v pátek 2. června od 01,45 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.675 s